Klaus oddaluje podpis Lisabonu, chce ve smlouvě poznámku o Chartě práv EU

  17:46aktualizováno  20:14
Prezident Václav Klaus poprvé od irského referenda naznačil, jak dál s Lisabonskou smlouvou. V rozhovoru s předsedajícím švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem prý řekl, že chce pod smlouvou poznámku, která se týká Charty základních práv EU. S odvoláním na švédského premiéra to uvedla agentura Reuters.
Prezident Václav Klaus a švédský premiér Fredrik Reinfeldt si telefonovali. Tématem hovoru byla ratifikace Lisabonské smlouvy.

Prezident Václav Klaus a švédský premiér Fredrik Reinfeldt si telefonovali. Tématem hovoru byla ratifikace Lisabonské smlouvy. | foto: Koláž - iDNES.cz

Agentura prezidentův požadavek komentuje jako další překážku pro ratifikaci Lisabonu.

"Hovořil jsem dnes s Klausem telefonicky... Aby smlouvu podepsal, Klaus požaduje dvouvětou poznámku pod textem, která se vztahuje k Listině základních práv," citoval Reuters Reinfeldta. 

Klaus prý Reinfeldtovi sdělil, že dokument skutečně podepíše, pokud k němu bude připojena poznámka, kterou požaduje, a pokud bude kladný posudek ústavního soudu. Podle premiéra Švédska ale Klaus neupřesnil, jak by jím požadovaná poznámka měla vypadat.

"Řekl, že chce, aby to přijala Rada EU. Řekl jsem mu, že to je špatná zpráva ve špatné chvíli pro EU. Řekl jsem mu jasně, že to je jeho inkoust na papíře, který je důležitý. A že nechci, aby to zdrželo co nejrychlejší ratifikaci smlouvy," uvedl Reinfeldt.

"Potřebujeme objasnění toho, co vlastně (Klaus) žádá. Řekl ale, že musíme počkat na dokončení posuzování soudem, potom že to objasní. (Klaus) ale žádá dodatečná opatření, proto by to měl objasnit, což jsem mu řekl," dodal švédský premiér.

Hrad se zatím k této informaci nevyjádřil, během dne pouze potvrdil, že k telefonátu došlo na přání švédského ministerského předsedy. Ten si stěžoval, že už dříve chtěl s českým prezidentem mluvit, ale nemohl se mu dovolat. 

"Předmětem rozhovoru byl probíhající ratifikační proces Lisabonské smlouvy v České republice," uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Charta (nebo také Listina) základních práv EU je už nyní součástí smlouvy, poprvé ji uvádí závazně do evropského práva. Kritikům Lisabonu je trnem v oku, protože může regulovat citlivé společenské a etické otázky společnosti.

Výjimku z její platnosti si už dříve díky diplomatickému úsilí vyjednali Britové a Poláci. Irové si zase vymohli záruky, že se na ně některá ustanovení nebudou vztahovat.

Proti českému požadavku se ihned postavila Francie, uvedla agentura AFP s odvoláním na francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera. "Nebudeme měnit Lisabonskou smlouvu. Hlasoval o ní v této podobě český parlament," prohlásil.

"Nepochybuji, že prezident Klaus bude strůjcem ještě mnoha dalších obtíží," dodal také šéf francouzské diplomacie. Podle něj ale Češi vědí, že jejich parlament smlouvu ratifikoval ve stávající podobě.

Švédi lobbují za rychlou ratifikaci

Švédští diplomaté podle agentury Reuters označili rozhovor za "poměrně pozitivní".

Švédsko v čele EU zajímá, zda a kdy Češi završí ratifikační proces ratifikace Lisabonské smlouvy. Švédská ministryně pro EU Cecilia Malmströmová dnes v Praze řekla, že švédské předsednictví EU respektuje český ústavní systém, ale o osudu Lisabonské smlouvy by chtělo mít jasno co nejdříve. - čtěte více o švédské misi v Praze

Klaus musí čekat na verdikt ústavních soudců. "Nemohu smlouvu podepsat, ani kdybych hrozně chtěl," připomněla hlava státu během návštěvy v Albánii.

Česko je spolu s Polskem poslední členskou zemí EU, která Lisabonskou smlouvu neratifikovala. V EU především v českém případě roste nervozita, zda se tak stane. EU uvádí, že nechce na Česko tlačit, ovšem návštěvy a rozhovory s českými politiky naznačují zvýšené diplomatické aktivity.

"Pokud by to neznamenalo znovuotevření procesu ratifikace v dalších 26 zemích, mohlo by to být akceptovatelné," řekl ČTK k prvním informacím předseda ČSSD Jiří Paroubek. Kdyby to znamenalo, že prezident smlouvu podepíše, mohlo by to podle Paroubka být východiskem ze současné situace.

Předseda zelených Ondřej Liška naopak za informací vidí další snahu o obstrukce. "Jak znám prezidenta, bude to obstrukce, protože o žádném věcném záměru zatím nic neřekl," prohlásil.

Co je Charta

Chartu základních práv EU nazývanou také Listina základních práv Evropské unie schválili šéfové států v roce 2000 během zasedání Evropské rady v Nice. V současnosti se nejedná o právně závazný text, avšak všechny členské státy se zavázaly ustanovení charty dodržovat.

Otázka přijetí charty je součástí debaty o ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Je možné, že se prezidentovy nové podmínky týkají právě jí. V rámci textu "Lisabonu" je uveden odkaz na Listinu základních práv Evropské unie. Pokud lisabonská smlouva vstoupí v EU v platnost, bude začlenění základních práv do lisabonské smlouvy znamenat, že evropské instituce a členské státy budou právně vázány je dodržovat.

Výjimku pro aplikaci Charty základních práv EU si vyjednaly Británie a Polsko z obavy, že by jim unijní justice mohla zpochybnit stávající zákony či vnutit nová práva, která u nich neplatí. U Londýna se to týká především sociálních práv občanů (zaměstnanosti) a u silně katolického Polska práva homosexuálů uzavírat sňatky.

zdroj: ČTK

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Máte exekuci, zaplaťte. Šmejdi zkouší novou metodu podvodu po telefonu

Ilustrační snímek

Podvodníci přišli s novou metodou, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Tentokrát se vydávají za údajné exekutory a...

Můžou e-cigarety zabíjet? Odpoví prezident Komory elektronického kouření

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Spojené státy chtějí zakázat elektronické cigarety s příchutí. Trumpova administrativa tak reaguje na stovky případů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz