Klaus uhájil vedení výboru. Jeho soupeř z ODS čelil kritice ANO, SPD i Piráta

  9:19aktualizováno  11:51
ODS neuspěla ve snaze sesadit z čela školského výboru poslance Václava Klause mladšího, kterého před tím vyloučila ze strany . Kandidát ODS na nového předsedu, plzeňský primátor Martin Baxa, dostal jen 6 z 21 hlasů. Před tím čelil kritice poslanců ANO, SPD i Pirátů. „Je to hromadění funkcí a to je problém,“ řekl o Baxovi poslanec Karel Rais z ANO.

„Nejsem z těch, kteří kritizují ANO, že kumuluje funkce. A kdybych to nezvládl, tak bych nekandidoval,“ opáčil mu Baxa. 

Fotogalerie

Klause nedávno vyloučila ODS ze strany, ale prosadit místo něj jiného zástupce do čela školského výboru se pro stranu ukázalo zatím jako těžko řešitelný problém.

„Chápu, že pan Baxa ke svým asi dvaceti placeným veřejným funkcím primátora Plzně, krajského zastupitele, předsedy podvýboru, dvaceti komisí hlasuje sám pro sebe, ale těch dalších pět hlasů napříč politickým spektrem mě mrzí,“ komentoval výsledek volby Klaus mladší. „Tajnou volbu mám rád, protože lidi volí podle svého svého,“ dodal Klaus.

„Různá jednání probíhají a jistě se dozvíte víc v příštích dnech,“ odvětil Klaus mladší na dotaz iDNES.cz, zda už ví, zda založí novou stranu.

Podle Baxy teď Klaus vede školský výbor za hnutí ANO

Baxa na výsledek hlasování, v němž dostal jen šest hlasů, reagoval, že ODS byla přesvědčena, že ve Sněmovně platí dohody. „Hnutí ANO zjevně nestojí o dodržování dohod,“ řekl místopředseda ODS s poukazem na dohodu, kterou strany dříve udělaly ve Sněmovně a podle níž má školský výbor vést zástupce občanských demokratů. Václav Klause teď už školský výbor vede za ANO.

„V žádném případě nevěřím, že by zástupci ANO se rozhodovali samostatně,“ řekl Baxa. Je podle něj zjevné, že dostali pokyn se sekretariátu ANO, aby Klause podrželi, protože výsledky hlasování tomu nasvědčují.

03.dubna 2019 v 11:09, příspěvek archivován: 03.dubna 2019 v 12:08

Svým rozhodnutím zavedli členové školského výboru nové zvyky v PS: kádrování kandidátů jiných stran a nerespektování pravidel. Je to prolomení dosavadních zvyklostí v PS i porušení pravidla poměrného rozdělení míst v čele výborů. ODS bere na vědomí tento mocenský krok dalších parlamentních stran a bude na něj při svém dalším postupu v PS adekvátně reagovat.

„Tím, že mám i odborné zázemí, že se školství dlouhodobě věnuji, že už jsem také primátorem města byl, tak jsem byl přesvědčen o tom, že bych to určitě zvládnul,“ odvětil novinářům Baxa na otázku, jak by stíhal funkci šéfa školského výboru i primátora Plzně, což mu vyčítali členové výboru. Dříve také Baxa učil na gymnáziu v Plzni.

ODS se teď poradí, zda bude o funkci šéfa školského výboru usilovat. Je to pro ní ale poměrně složité, Kromě Baxy a Klause mladšího, který byl z ODS vyloučen, se po volbách za občanské demokraty do školského výboru dostala ještě Zuzana Majerová Zahradníková. Ta má ale ke Klausovi také velmi blízko a zastala se ho hned, když se s ním dostala ODS do křížku. 

Nebudete mít na vedení výboru čas, čelil kritice Baxa z ODS

Výsledek tajné volby byl zřejmý už dopředu jasný podle toho, jak vypadala debata před ním. Kromě zástupců ANO totiž Baxu kritizovaly i další strany.

„Primátor čtvrtého největšího města nebude mít čas věnovat se i vedení školského výboru,“ řekl poslanec za Piráty Lukáš Bartoň, který je také z Plzně. Po tajné volbě tvrdil, že Baxovi hlas ale dal. „Kumulace funkcí byl důvod, proč nebyl pan Baxa zvolen,“ prohlásil Bartoň.

Od začátku jednání stála na Klausově straně poslankyně Tereza Hyťhová z SPD. „Budete dělat funkci primátora jen napůl? Jak to budete časově zvládat?“ kritizovala Baxu. I Klaus to Baxovi připomněl a vyčítal mu jak, by chtěl stíhat i své další funkce.

Baxa opáčil, že funkci předsedy podvýboru pro kulturu ve Sněmovně opustí, ale až když bude místo něj do čela školského výboru zvolen. Řekl, že by se vzdal i dalších pozic ve Sněmovně. „Respektujeme, že tato pozice patří ODS, ale odhazujete klobouky, které jsou bezcenné,“ reagoval Rais z ANO.

Vyloučení Klause z ODS předcházela ostuda ve Sněmovně

ODS vyloučila Klause ze strany v polovině března.  „Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS a dělá to i přesto, že byl několikrát varován, poté co dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou,“ řekl po jednání výkonné rady šéf strany Petr Fiala.

KIaus mladší totiž při projednávání zákona o zpracování osobních údajů přirovnal počínání poslanců k jednání Židů o tom, kdo půjde do transportu do nacistického koncentračního tábora dřív a kdo až později. Pobouřil tímto svým příměrem některé poslance. A Fiala se za Klause mladšího omlouval.

„Zase projednáváme něco, co občané České republiky nechtějí. To je nařízení Evropské unie, to sem přilítlo a my tady jenom zoufale hledáme, jak to trošilinku zmírnit a trošku se o to hádáme,“ začal své vystoupení Klaus. „Nezlobte se, mně to připomíná, my jsme jak židovský výbor, když nám řekli, že máme vypravit transport a my jenom tak jako rozhodujeme, že teda ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem. Ale jinak děláme to, co nám řeknou,“ prohlásil Klaus.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

VIDEO: Stěny a střechu unikátní průmyslové haly tvoří tisíce rostlin a trav

Trávou a dalšími rostlinami jsou porostlé i stěny haly, kterou se rozšířila...

Ve Slavkově u Brna vyrostla unikátní průmyslová hala, která má zelenou střechu i fasádu. Navíc nepotřebuje kanalizaci....

Silné bouřky zatopily na Olomoucku sklepy, padaly také kroupy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazila nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, velmi silně zasáhla okresy Žďár nad Sázavou a...

Najdete na iDNES.cz