Klause odvolala Sněmovna ze školského výboru. Vyhověla tak ODS

  12:25aktualizováno  16:35
Poslanci odvolali Václava Klause mladšího ze školského výboru Sněmovny. Vyhověli tak ODS, která usilovala o odvolání Klause poté, co ho vyloučila ze strany. „Já jsem úplně v pohodě, budu klidně řídit parlamentní multikáru, kterou mi přidělíte,“ řekl Klaus.

Byl to už druhý a tentokrát úspěšný pokus strany dostat z čela školského výboru Klause mladšího, jemuž nepomohla ani rebelie poslankyně za ODS Zuzany Majerové Zahradníkové.

Zuzana Majerová Zahradníková (ODS)

Zuzana Majerová Zahradníková (ODS)

„Nemohu hlasovat pro odvolání Václava Klause ze školského výboru,“ vzepřela se své straně, které místo Klause mladšího do výboru prosadila Karla Krejzu. Majerová Zahradníková také poslancům řekla, že nemůže „nadřadit vnitropolitický boj kvalitě vzdělání“.

Předseda ODS Petr Fiala čelil ve Sněmovně otázkám, jak vnímá počínání Majerové Zahradníkové a zda ji stále považuje za loajální poslankyni ODS. Opáčil v žertu, že Majerová Zahradníková je možná do Klause zamilovaná. Pak o něco vážněji dodal, že o jejím počínání přemýšlel a že jí ho strana promine.

Pro odvolání Klause hlasovalo 93 ze 150 přítomných poslanců. Nepomohlo mu ani to, že návrh podpořila jen necelá čtvrtina klubu ANO a zastali se ho také komunisté a SPD Tomia Okamury.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl, že Klaus dříve své místo ve školském výboru získal jen díky politickým dohodám po ustavení Sněmovny, díky nimž ODS ve školském výboru připadla tři křesla a pozice předsedy.

Klause vyloučili po přirovnání Sněmovny k židovskému výboru

V polovině března ovšem ODS Klause mladšího vyloučila ze strany a ze svého klubu ve Sněmovně. „Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS a dělá to i přesto, že byl několikrát varován, poté co dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou,“ řekl Fiala.

Fotogalerie

Trpělivost s Klausem špičkám ODS přetekla po jeho vystoupení ve Sněmovně, jejíž jednání přirovnal k židovskému výboru rozhodujícímu za druhé světové války, kdo půjde do nacistického transportu hned a kdo až později.

„Nezlobte se, mně to připomíná, my jsme jak židovský výbor, když nám řekli, že máme vypravit transport a my jenom tak jako rozhodujeme, že teda ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem. Ale jinak děláme to, co nám řeknou,“ řekl Klaus mladší. Fiala se za to obratem jménem ODS omluvil.

Baxu ODS neprotlačila v tajné volbě ve školském výboru

K rošádě se členy školského výboru ODS přistoupila, když v tajné volbě při jednání neuspěla se snahou dostat do jeho čela svého místopředsedu Martina Baxu.

Ve výboru má teď ODS Krejza, Majerovou Zahradníkovou a Baxu. Fiala odmítl říci, zda teď strana znovu Baxu navrhne. Klub ODS se o tom ještě poradí.

Normálně by to, co se ve středu ve Sněmovně stalo, bylo zcela rutinní změna, které občas Sněmovna dělá, když o to některá strana požádá. Že je to tentokrát komplikovanější, bylo jasné, když si SPD Tomia Okamury před rozhodnutím, zda přání ODS vyhoví, vzala dvacet minut na poradu poslaneckého klubu.

Okamurovo hnutí se totiž obrací na stejný typ voličů jako oslovuje Klaus mladší. Spojuje je snaha dostat Českou republiku pryč z Evropské unie. Jenže Klaus také chystá novou politickou stranu, kterou chce představit po evropských volbách, a ta bude pro SPD představovat přímou konkurenci.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se také před hlasováním o Klausovi neúspěšně snažil přerušit jednání o změnách v orgánech Sněmovny do příštího pátku.

Už v úterý poslanec ČSSD Petr Dolínek navrhoval, aby Sněmovna svým usnesením přímo nařídila školskému výboru předsedu změnit. To nepodpořili poslanci vládního ANO, SPD Tomia Okamury ani komunisté, kteří se tak ve veřejném hlasování postavili za Klause. Pro Dolínkův bylo jen 68 ze 182 přítomných poslanců, což nestačilo.

Ve středu už ODS dosáhla svého. Klause z čela výboru vystrnadila.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Kancléř Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Lásku

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Hradní kancléř Vratislav Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku kvůli kauze údajného...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz