Klause odvolala Sněmovna ze školského výboru. Vyhověla tak ODS

  12:25aktualizováno  16:35
Poslanci odvolali Václava Klause mladšího ze školského výboru Sněmovny. Vyhověli tak ODS, která usilovala o odvolání Klause poté, co ho vyloučila ze strany. „Já jsem úplně v pohodě, budu klidně řídit parlamentní multikáru, kterou mi přidělíte,“ řekl Klaus.

Byl to už druhý a tentokrát úspěšný pokus strany dostat z čela školského výboru Klause mladšího, jemuž nepomohla ani rebelie poslankyně za ODS Zuzany Majerové Zahradníkové.

Zuzana Majerová Zahradníková (ODS)

Zuzana Majerová Zahradníková (ODS)

„Nemohu hlasovat pro odvolání Václava Klause ze školského výboru,“ vzepřela se své straně, které místo Klause mladšího do výboru prosadila Karla Krejzu. Majerová Zahradníková také poslancům řekla, že nemůže „nadřadit vnitropolitický boj kvalitě vzdělání“.

Předseda ODS Petr Fiala čelil ve Sněmovně otázkám, jak vnímá počínání Majerové Zahradníkové a zda ji stále považuje za loajální poslankyni ODS. Opáčil v žertu, že Majerová Zahradníková je možná do Klause zamilovaná. Pak o něco vážněji dodal, že o jejím počínání přemýšlel a že jí ho strana promine.

Pro odvolání Klause hlasovalo 93 ze 150 přítomných poslanců. Nepomohlo mu ani to, že návrh podpořila jen necelá čtvrtina klubu ANO a zastali se ho také komunisté a SPD Tomia Okamury.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl, že Klaus dříve své místo ve školském výboru získal jen díky politickým dohodám po ustavení Sněmovny, díky nimž ODS ve školském výboru připadla tři křesla a pozice předsedy.

Klause vyloučili po přirovnání Sněmovny k židovskému výboru

V polovině března ovšem ODS Klause mladšího vyloučila ze strany a ze svého klubu ve Sněmovně. „Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS a dělá to i přesto, že byl několikrát varován, poté co dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou,“ řekl Fiala.

Fotogalerie

Trpělivost s Klausem špičkám ODS přetekla po jeho vystoupení ve Sněmovně, jejíž jednání přirovnal k židovskému výboru rozhodujícímu za druhé světové války, kdo půjde do nacistického transportu hned a kdo až později.

„Nezlobte se, mně to připomíná, my jsme jak židovský výbor, když nám řekli, že máme vypravit transport a my jenom tak jako rozhodujeme, že teda ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem. Ale jinak děláme to, co nám řeknou,“ řekl Klaus mladší. Fiala se za to obratem jménem ODS omluvil.

Baxu ODS neprotlačila v tajné volbě ve školském výboru

K rošádě se členy školského výboru ODS přistoupila, když v tajné volbě při jednání neuspěla se snahou dostat do jeho čela svého místopředsedu Martina Baxu.

Ve výboru má teď ODS Krejza, Majerovou Zahradníkovou a Baxu. Fiala odmítl říci, zda teď strana znovu Baxu navrhne. Klub ODS se o tom ještě poradí.

Normálně by to, co se ve středu ve Sněmovně stalo, bylo zcela rutinní změna, které občas Sněmovna dělá, když o to některá strana požádá. Že je to tentokrát komplikovanější, bylo jasné, když si SPD Tomia Okamury před rozhodnutím, zda přání ODS vyhoví, vzala dvacet minut na poradu poslaneckého klubu.

Okamurovo hnutí se totiž obrací na stejný typ voličů jako oslovuje Klaus mladší. Spojuje je snaha dostat Českou republiku pryč z Evropské unie. Jenže Klaus také chystá novou politickou stranu, kterou chce představit po evropských volbách, a ta bude pro SPD představovat přímou konkurenci.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se také před hlasováním o Klausovi neúspěšně snažil přerušit jednání o změnách v orgánech Sněmovny do příštího pátku.

Už v úterý poslanec ČSSD Petr Dolínek navrhoval, aby Sněmovna svým usnesením přímo nařídila školskému výboru předsedu změnit. To nepodpořili poslanci vládního ANO, SPD Tomia Okamury ani komunisté, kteří se tak ve veřejném hlasování postavili za Klause. Pro Dolínkův bylo jen 68 ze 182 přítomných poslanců, což nestačilo.

Ve středu už ODS dosáhla svého. Klause z čela výboru vystrnadila.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Najdete na iDNES.cz