Klause měla ochranka hned vézt do nemocnice. Kvůli riziku otravy

  12:30aktualizováno  15:42
Na další selhání ochranky prezidenta Václava Klause, o němž se zatím nemluví, upozornil iDNES.cz muž blízký hlavě státu, poslanec ODS Boris Šťastný. Ochranka podle něj totiž hned měla odvézt Klause do nemocnice na vyšetření a komplexní toxikologickou analýzu. "Ty střely mohly být opatřené jedem nebo radioizotopem," říká Šťastný.

Muž střílí po prezidentovi Václavu Klausovi plastovou pistolí. | foto: TV Prima Family

Prezidenta Klause, na nějž v pátek v Chrastavě zblízka plastovou pistolí zaútočil šestadvacetiletý muž z Liberce (více zde), nakonec ochranka k vyšetření do pražské vojenské nemocnice ve Střešovicích odvezla, ale ne hned po útoku.

Předseda pražské ODS, poslanec Boris Šťastný

Poslanec Boris Šťastný

Šťastný, který byl poradcem Václava Klause, byl krátce po útoku na prezidenta v kontaktu jak s ním, tak s lidmi z jeho týmu. A na riziko je také osobně upozornil.

"Nemohli ani tušit, že ty střely nebyly třeba opatřené narkotikem nebo jedem. O prezidenta jsem měl strach, stál při něm Svatý Václav," řekl iDNES.cz Šťastný.

Selhání ochranky, které také hned po útoku jednomu z jejích členů Klaus osobně vytkl, bylo podle poslance ODS blízkého Klausovi hned několik. A jen jedním z nich bylo to, že jeden z bodyguardů okamžitě prezidenta nekryl svým tělem a druhý nepacifikoval útočníka se zbraní.

Útok na Klause

"Pak musí chráněnou osobu dostat okamžitě pryč, naložit do auta a opustit místo atentátu. Ve chvíli, kdy by se v autě ukázalo, že je zraněný tak, jak byl, tedy že došlo k přímému kontaktu střel s kůží, transportovat ho nejbližší nemocnice, která je schopna zajistit toxikologickou analýzu. A to případně i helikoptérou," uvedl Šťastný, který je také lékař a šéf zdravotního výboru Sněmovny.

Celkové počínání ochranky označil za neomluvitelnou neschopnost, neprofesionalitu a diletantství. "Ukázalo se, že jde o chybu systému, tedy přípravy a výcviku strážců," uvedl v sobotu Šťastný. Hned v prvním okamžiku musí strážci krýt nebo srazit prezidenta, aby nebyl zasažen a zároveň zneškodnit útočníka. Nic z toho se v pátek v Chrastavě nestalo.

"Je neomluvitelné, že nechají útočníka chodit po náměstí, kouřit a dávat rozhovory a pak ho bez pout naloží po půl hodině do auta. Kdejaký bílý límeček je vláčen v poutech jako medvěd a tady chlap střílí na prezidenta a promenáduje se v klidu po náměstí. Ten člověk mohl mít u sebe nálož nebo její spouštěč a zabít půl náměstí včetně malých dětí," upozorňuje poslanec ODS.

Bylo to profesní selhání, říká šéf policie

Postup policie a prezidentské ochranky nyní prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. V souvislosti s možným odvoláním se skloňovalo jméno šéfa ochranky Jiřího Sklenky. To se nicméně zatím nestalo.

"Incident při zajištění bezpečnosti pana prezidenta v Chrastavě budu odpovědně hodnotit na základě oficiálních závěrů odborného týmu náměstka policejního prezidenta, který intenzivně prověřuje celou událost. Přesto od začátku vnímám skutečnosti související s postupem ochranné služby za profesní selhání. Bezodkladně musí být přijata opatření, aby k takovému selhání už nedošlo," sdělil iDNES.cz odpoledne policejní prezident Martin Červíček.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Irák, Afghánistán nebo Golany. Stovka českých vojáků obdržela vyznamenání

Zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner (vpravo) gratuluje oceněným...

V Národním památníku na pražském Vítkově si převzalo ocenění 109 vojáků z jedenácti jednotek české armády za účast na...

Rodiče chtějí od školy výchovu i klid, očekávání se podle průzkumu liší

Mezi doporučované společné aktivity rodičů a dětí patří čtení a vyprávění

Jedni chtějí dění ve třídách ovlivňovat, druzí hází veškerou odpovědnost na školy. Očekávání českých rodičů od škol se...

Filip chce diktovat vládě podmínky. Sejdu se s Babišem kvůli rozpočtu, říká

Šéf KSČM Vojtěch Filip při rozhovoru pro MF DNES.

KSČM padají preference a její vedení se potýká s výpady členů ČSSD. Přesto chce Vojtěch Filip dál diktovat vládě své...

Najdete na iDNES.cz