Klaus junior hledá v Plzni budovu pro své gymnázium

  14:49aktualizováno  14:49
Prestižní pražské soukromé gymnázium PORG rozšiřuje svá působiště. Pokud půjde všechno dobře, už v roce 2014 bude otevřena pobočka v Plzni Uvedl to ředitel a spoluzakladatel školy Václav Klaus mladší, syn českého prezidenta. Kromě Prahy už je škola také v Ostravě.

Vybudovat školu stojí až padesát milionů, říká Václav Klaus ml. | foto: MF DNES

"V roce 2011 začínáme v Ostravě a uvidíme, jestli se dají řídit i vzdálené pobočky," vysvětlil Klaus. Plzeň vybral podle svých slov i proto, že je tu velký sponzor. Škoda JS totiž poskytla škole 40 milionů s přáním plzeňské pobočky.

I proto firma čelí podezření, že chce přes Klause mladšího potažmo prezidenta ovlivnit tendr na dostavbu Temelína, o který se Škoda JS společně s ruským Atomstrojexportem uchází.

Mluvčí Jan Stolár brání firmu tím, že sponzorský dar dali už před lety, kdy byla u vlády Strana zelených a o dostavbě Temelína se pochybovalo.

Stolár uvedl, že je dobré, když PORG v Plzni bude, protože firma bude i v budoucnu potřebovat velmi kvalifikovanou pracovní sílu do různých, nejen technických pozic. "Proto sponzorujeme i technické fakulty ZČU či ČVUT nebo plzeňskou Techmánii," vysvětlil.

Škola by mohla převzít jiné gymnázium

"Vybudovat školu stojí čtyřicet, padesát milionů," uvedl Václav Klaus ml. V současné době už vedení školy sonduje, kde by mohlo gymnázium v Plzni sídlit. Startovací školné by se podle Klause v Plzni mělo dostat pod sto tisíc korun za rok. PORG, pod který by měla patřit základní škola od prvního do pátého ročníku a víceleté gymnázium, má mít ve finále 270 žáků a studentů.

Pobočka by se mohla v Plzni založit podle jejího ředitele tak, že by PORG převzal jinou už fungující školu. V Plzni je soukromé gymnázium Františka Křižíka. "Nejednali jsme s nimi, slyším tuto informaci poprvé," uvedl ve středu zástupce ředitelky Michal Vozobule.

"Škola, s kterou bychom se spojili, by měla mít přidanou hodnotu, která by pro nás byla zajímavá. Ať už budovu nebo excelentní profesorský sbor," uvedl Klaus ml. Připomněl situaci v Ostravě, kde jedna škola nabízela, aby ji PORG převzal, ale ten nakonec odmítl a prestižní školu vybudoval na zelené louce.

Předsedou správní rady gymnázia je Martin Roman, ředitel ČEZ, který školu také sponzoruje. "Pan Roman je z Havířova, tak Ostrava byla srdeční záležitostí. Naše rodina je zase od Nepomuka a z větších měst mám nejraději Plzeň," vysvětlil Klaus ml. proč začal Ostravou a Plzní.

Klaus se nebojí, že nesežene kvalitní učitele

Toho, že by škola v Plzni nesehnala kvalitní učitele, se Klaus nebojí. Vychází ze situace v Ostravě, kde je podle něj velký zájem učit jak na prvním stupni Porgu, tak na gymnáziu.

"Ředitele jsme přetáhli z jiné školy, i učitele teď budeme přetahovat. Kvalitní kantoři mají zájem, tak doufám, že to bude v Plzni podobné," uvedl Klaus.

Školné je podle Klause nastavené tak, aby Porg mohl zaplatit kvalitní učitele ze zahraničí. Ne všechny děti ale budou školné platit.

Stipendium pro nadané

"Jestli se nám bude dařit, tak budeme mít ve stipendijním fondu dost peněz, abychom mohli některým rodinám školné zaplatit. Záleží nám na tom, abychom přilákali nadané děti. Můžeme se rozkrájet, abychom nalákali ty nejšikovnější," uvedl Václav Klaus mladší.

Nyní škola hradí školné zhruba třinácti procentům nejnadanějších dětí z rodin, které by si zaplacení školného dovolit nemohly.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Ford C-MAX 1.6 Ti-VCT...
Ford C-MAX 1.6 Ti-VCT...

r.v. 2015, naj. 79 620 km, benzín
299 990 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz