Klaus jmenoval nové ministry. Nemáte sto dnů hájení, řekl jim

  7:09aktualizováno  14:17
Prezident Václav Klaus jmenoval nové ministry vlády premiéra Mirka Topolánka. Zdravotnictví povede po Tomáši Julínkovi Daniela Filipiová, dopravu Petr Bendl, resort lidských práv Michael Kocáb. Legislativní radu vlády bude místo Cyrila Svobody spravovat Pavel Svoboda.

Jednotliví ministři už dnes navštíví své úřady. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Změny ve vládě jsou ještě rozsáhlejší. Skončil totiž lidovecký předseda, dosavadní vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Ministerstvo po něm povede Cyril Svoboda, který ho vyměnil za Legislativní radu vlády. První ženou ve funkci vicepremiérky bude ministryně obrany Vlasta Parkanová z KDU-ČSL.

Jaké jsou priority nových ministrů

Vyzpovídali jsme ministry s kamerou

Prezident Klaus popřál novým ministrům mnoho úspěchů, premiér Topolánek také znovu poděkoval ministrům odcházejícím. Poté následoval slavnostní přípitek. Jednotliví ministři už dnes navštíví své úřady.

Noví ministři se ujali svých úřadů

"Dostáváte se do náročných funkcí. Vím, že v této složité době není žádných tradičních sto dnů hájení," podotkl prezident. "Naše veřejnost od vlády očekává, že vláda přijde s racionálními opatřeními, jak čelit jevům spojeným s poklesem ekonomiky," připomněl.

Topolánek si zase od změn slibuje větší funkčnost a dynamiku svého kabinetu. "Všichni ministři jsou navíc schopni zastávat tuto funkci i v rámci českého předsednictví, jsou k tomu jazykově vybaveni," ubezpečil premiér prezidenta.

"Hlavním posláním obměněné vlády je řešit dopady finanční krize," zmínil Topolánek nejdůležitější úkol, který před kabinetem spočívá.

Dotkl se také už zmíněného úmyslu "vnést do práce kabinetu novou dynamiku, zefektivnit práci a zlepšit komunikaci s občany"."Výměny nemusejí nutně znamenat špatné odborné hodnocení toho kterého ministra," řekl k nové podobě kabinetu předseda vlády.

Noví ministři se ujali svých úřadů

Obnova vlády je hotova

Završila se tak obnova vlády, o které premiér mluvil několik měsíců a oddaloval ji. Původním impulzem ministerských rošád byla už drtivá prohra koaličních stran v podzimních krajských a senátních volbách.

Ty opanovala ČSSD poté, co se jí podařilo voliče přesvědčit o celostátních tématech i na krajské úrovni. Slíbila například zrušení zdravotnických poplatků.

NOVÍ MINISTŘI

Doprava: Petr Bendl za Aleše Řebíčka

Do podzimních voleb působil místopředseda ODS Bendl jako hejtman Středočeského kraje. Pozvánku do vlády dostal už na podzim, po prohraných krajských volbách a před sjezdem ODS. V minulosti si vedení dopravy již vyzkoušel "nanečisto", když byl stínovým ministrem dopravy a spojů.

Zdravotnictví: Daniela Filipiová za Tomáše Julínka

Julínka premiér řadil mezi schopné ministry, kteří ale nezvládli komunikaci s veřejností. Filipiová je Julínkovou kolegyní ze Senátu. Nezískala sice důvěru pražské ODS (je příznivkyní Topolánka, nikoli Béma), ale do vlády se i tak dostala. Chce zachovat Julínkovy reformy a domluvila se s ním na spolupráci.

Lidská práva: Michael Kocáb za Džamilu Stehlíkovou

Strana zelených navrhla Michaela Kocába sama. Hudebník se snažil do politiky vrátit loni na podzim, kdy neúspěšně kandidoval za zelené do Senátu. Stal se známým, když pomohl dojednat odchod sovětských vojsk z Československa.

Legislativní rada: Pavel Svoboda za Cyrila Svobodu

Exministra zahraničí Cyrila Svobodu, který nahrazuje Jiřího Čunka na ministerstvu pro místní rozvoj, v čele Legislativní rady vlády vystřídá jeho jmenovec (a také jeho bývalý náměstek na ministerstvu zahraničí) Pavel Svoboda. Odborník na autorské právo působí jako představitel ČR při Radě Evropy.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Stát chce investovat přes půl miliardy korun do ochrany menších letišť

Letadlo společnosti Ryanair po přistání na ostravském Letišti Leoše Janáčka....

Vláda v pondělí projedná plán důslednější ostrahy menších mezinárodních letišť. Přibudou detektory obličejů i kontroly...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Najdete na iDNES.cz