Klaus: Evropě hrozí problémy a návrat recese. A to by zasáhlo i nás

  13:11aktualizováno  14:29
Prezident Václav Klaus varoval v novoročním projevu před tím, že se hospodářské problémy některých zemí mohou letos prohlubovat a Evropa jako celek se může vrátit do recese. To by podle něj zasáhlo i nás. "Nerealistická očekávání spojená se vstupem do Evropské unie se nenaplnila," řekl Klaus.

Posteskl si nad tím, že se řešení obřích dluhů a ekonomických problémů některých evropských zemí v roce 2011 spíše odkládalo. "Dvanáctý rok dvacátého prvního století patrně k nejlehčím patřit nebude," předpovídá Klaus. A dotkne se to podle něj i České republiky, přestože její ekonomická situace není ve srovnání s evropským průměrem nejhorší.

Dokument: Projev prezidenta Václava Klause

"Naše míra nezaměstnanosti je pod průměrem Evropské unie. Naše zadlužení bylo v loňském roce šesté nejnižší v Evropě," poukázal Klaus. Česká republika je politicky i ekonomicky v základních parametrech stabilní, zdůraznil prezident.

"Nežijeme v zemi, která je v bankrotu, či těsně před ním. Nežijeme v zemi, kde jsou demonstranty zapalovány tisíce aut a demolovány stovky výloh obchodů. Nežijeme v zemi, kde narůstají problémy s množstvím přistěhovalců, kteří svým stylem života narušují základní soudržnost země," prohlásil Klaus ve svém devátém novoročním projevu, předposledním ve funkci na Hradě.

Přeje si, aby pokračovaly reformy, které jsou podle něj nezbytné pro fungování politického, ekonomického a sociálního systému. Upozornil na letošní krajské a senátní volby. "Nedopusťme, aby vyvolaly další předhánění se v lehkomyslných slibech," zdůraznil prezident.

Petr Nečas

Premiérovi a předsedovi ODS Petru Nečasovi se Klausův novoroční projev zamlouval. "Jednalo se o státnický, skutečně prezidentský projev, založený na analytickém myšlení. Zaujala mne míra realismu. Pan prezident odmítá falešný optimismus i falešné sliby na straně jedné, a strašení ekonomickou apokalypsou na straně druhé. Velmi souhlasím s jeho apelem na odpovědnost každého z nás a jeho volání po podpoře schopných, nadaných a pracovitých," uvedl Nečas.

O potřebě dalších reforem počínaje přijetím finanční ústavy proti prohlubování zadlužení země hovořil Nečas v exkluzivním novoročním rozhovoru pro iDNES.cz. (rozhovor s Nečasem čtěte zde)

Neumíme nacházet politické lídry, řekl Klaus. Kritizoval atmosféru ve společnosti

Václav Klaus kritizoval v tradičním novoročním projevu i nedobrou atmosféru ve společnosti. "Z prestižně politických důvodů si navzájem blokujeme i ty věci, o kterých vědí všichni, že se udělat musí," prohlásil prezident.

Řekl také, že neumíme nacházet politické lídry. "Každého, kdo trochu vyčnívá z řady, radši přibrzdíme, než podpoříme. Každého, kdo se odváží foukat proti větru, odsuneme stranou. Závidíme a nepřejeme si," řekl doslova Klaus.

I když loni nenastaly žádné velké politické zvraty, odehrávaly se podle něj četné politické a mediální souboje, které klidu nepřidávaly. Kritizoval, že se jich účastnily různé nátlakové skupiny, které podle něj nechtějí pochopit, že se bohatství země nemůže přerozdělit zcela jinak, v jejich prospěch. Nikoho přitom výslovně nejmenoval, ale šlo o zjevnou narážku na protivládní protesty organizované odbory či neparlamentním levicovým uskupením ProAlt.

Klaus zmínil také úmrtí prvního demokratického prezidenta po listopadu 1989 Václava Havla. "Nemohu začít jinak, než připomenutím smutné události předvánočních dnů," řekl v úvodu novoročního projevu. Zopakoval, že Havel se významně zasloužil o svobodu a demokracii.

Kalousek: Projev byl státnický. Sobotkovi z ČSSD připomněl utahování opasků

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek reagoval na Klausův projev relativně stručně. "Mně se ten projev líbil. Byl státnický, pronesený s nadhledem," řekl iDNES.cz Kalousek.

Vicepremiérku Karolínu Peake z Věcí veřejných v projevu zaujala pasáž, v níž prezident mluvil o tom, že budoucnost není v Evropské unii či v politických stranách. "Ale v každém z nás. V každém normálním, pracovitém člověku, který hledá štěstí pro sebe a svou rodinu, své okolí. Takoví lidé posouvají celou zemi dopředu," prohlásila Peake.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Naopak šéfa opoziční ČSSD Bohuslava Sobotku Klausova slova nepotěšila. "Vystoupení václava Klause mi připomnělo časy, kdy tak rád a často mluvil o potřebě utahování opasků, které pak ale v konečném důsledku dopadlo na ty nejslabší. Podobně dnes mluví o potřebě reforem, aniž by zmínil nutnost jejich spravedlnosti a sociální únosnosti," kritizoval prezidenta lídr nejsilnější opoziční strany.

"Ty, kdo protestují proti chybám vládní politiky, nelze paušálně odsoudit jako sobecké nátlakové skupiny. Vždyť právě sobecké zájmy úzkých ekonomických elit stojí za konfrontační politikou současné Kalouskovy a Nečasovy vlády," reagoval pro iDNES.cz Bohuslav Sobotka. Ocenil jen to, že si Klaus podle něj tentokrát odpustil útoky na evropskou integraci a zůstal u drobných "šťouchanců".


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Najdete na iDNES.cz