Klaus má podle Kisky 70 tisíc eur za přednášku. Nesmysl, směje se mluvčí

  20:00aktualizováno  20:00
Slovenský prezident Andrej Kiska uvedl v neděli v rozhovoru pro slovenskou televizi Markíza, že exprezident Václav Klaus dostává za přednášku až 70 tisíc eur. Podle mluvčího Klausova institutu je ale suma hodně přemrštěná a odměny jsou řádově nižší.

Slovenský prezident Andrej Kiska uvedl v neděli v rozhovoru pro slovenskou televizi Markíza, že exprezident Václav Klaus dostává za přednášku až 70 tisíc eur. | foto: koláž iDNES.cz

„Za jednu přednášku prezidenta Klause se myslím účtuje 60 nebo 70 tisíc eur,“ řekl v neděli v pořadu Na telo slovenský prezident Andrej Kiska. Při současném kurzu by tak Klaus dostával za jedno vystoupení 1,5 milionu, respektive 1,7 milionu korun. Kiska doplnil, že potom co si politik vybuduje svoje jméno, není problém dosáhnout za přednášky takto vysokých odměn.

„Vy jste říkal, že bylo úplně v pořádku, že jste přes KTAG účtoval svoji kampaň, protože jste popularizoval svoje jméno, což měl v budoucnosti přinést firmě výnosy na základě toho, že byste přenášel a vydával knížky,“ řekl v neděli prezidentu Kiskovi moderátor pořadu, Michal Kovačič. Kiska celou kauzu s KTAG označil za špinavou politickou hru a argumentoval tím, že díky přednáškám je skutečně možné dojít ke slušnému zisku. Odvolával se právě na bývalého českého prezidenta Václava Klause.

Provize pro Kisku

„Kdyby panu Klausovi chtěl pan prezident Kiska dohodit nějakou takovou přednášku, určitě bychom mu dali provizi,“ říká v nadsázce tiskový mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka s vysvětlením, že uvedená částka je hodně přemrštěná.

„Šedesát, ani sedmdesát tisíc eur opravdu pan Klaus v životě za žádnou svoji přednášku nedostal,“ uvedl věc na pravou míru Macinka. Bývalý český prezident přednáší pravidelně u nás i v zahraničí. Jde o vystoupení na vysokých školách, odborné přednášky, nebo politické projevy. Některá vystoupení jsou skutečně také finančně ohodnocená. Je to praxe, která je v oboru běžná. Podle Macinky jsou ale odměny řádově nižší.

Odměna pro Klause se podle mluvčího odvíjí především od povahy konference, na které bývalý prezident přednáší. Závisí také na tom, ve které zemi se konference koná a jaké jsou místní zvyklosti. Konkrétní sumy uvést nechtěl.

Tiskové oddělení slovenského prezidenta vysvětlilo, že Kiska vycházel z informací z otevřených zdrojů a odkázalo na článek Blesku z roku 2016, který informaci převzal od Aktuálně.cz. Článek vycházel z ceníků specializovaných agentur, které zprostředkovávají řečníky. V současné době cena za jakou agentury Klausovy přednášky nabízejí na jejich webových stránkách není veřejně dostupná.

Kauza KTAG skončila zaplacením dluhu

Vyšetřování společnosti KTAG souvisí s tím, že firma účtovala do nákladů výdaje na Kiskovu propagaci před prezidentskými volbami v roce 2014. Kiska, který byl před složením prezidentského slibu rovněž jednatelem KTAG, dříve řekl, že v daňové kauze bude po skončení mandátu prezidenta zřejmě obviněn i on sám. Kiskovi skončí funkční období v polovině června, o znovuzvolení se již neucházel.

Pochybení KTAG v minulosti prověřovala policie, která ale vyšetřování ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž by viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii předloni nařídila prokuratura. Podle Kisky dva vyšetřovatelé v případu trestný čin neshledali, učinil tak v pořadí až třetí policista, který se kauzou zabýval.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Koaliční lídři se dohodli, že ve Sněmovně podpoří výroční zprávy ČT

Koaliční lídři se dohodli, že ve čtvrtek ve Sněmovně podpoří výroční zprávy České televize. Po jednání ČSSD a ANO to...

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz