Klaus a Peres položili v Terezíně věnce, ceremonii na přání Hradu přihlížely děti

  11:36aktualizováno  18:32
Prezident Václav Klaus navštívil se svým izraelským protějškem Šimonem Peresem Národní hřbitov v Terezíně. Ceremonie se kromě obou státníků a novinářů účastnili i místní lidé, které zřejmě kvůli atmosféře "dodala" na žádost prezidentské kanceláře terezínská radnice.

Na hřbitově v Terezíně položili oba státníci věnce, modlitbu pronesl rabín Karol Sidon. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Na Národním hřbitově strávili český a izraelský prezident asi dvacet minut, na židovském hřbitově u krematoria o něco déle. Kromě položení věnců a květin tu oba státníci pronesli projev, z nichž především Peresův působil na přítomné velmi emotivně.

"Lidé mohou být zavražděni, ale jejich duše budou žít dál," slyšeli z úst Perese, který ve své řeči vzpomněl i příběh 13letého Ivana Polaka, který za války vydával přímo v terezínském lágru časopis.

Václav Klaus a Šimon Peres na Hradě.

Bývalé ghetto v Terezíně mělo podle izraelského prezidenta sloužit k maskování nacistických hrůz konečného řešení židovské otázky. Nacisté Terezín označili za kvazi prázdninový tábor, který je příjemný a přátelský vůči Židům.

Peres během návštěvy Terezína řekl, že pro zvěrstva holokaustu neexistuje žádné rozhřešení, usmíření, zapomnění ani promlčecí doba.

I Václav Klaus apeloval na význam neustálého připomínání tragických událostí války. "Jen tak se minulost nebude opakovat," zdůraznil ve svém projevu.

Prezidentská kolona vozů se pak kolem šesté odpoledne vydala do Terezína na krátkou návštěvu synagogy v Dlouhé ulici. Celkem chtějí Klaus a jeho host strávit ve městě asi hodinu.

Na přání Hradu se na ceremonii objevili i místní obyvatelé, byť kvůli přesnému časovému programu byla jakákoliv konverzace s hlavami státu už předem spíše nepravděpodobná.

Šimon Peres a Václav Klaus na návštěvě Terezína

"Už jsem se domluvila v naší škole, že místní děti i učitelé přijdou. A snad dorazí i další lidé. Byla by ostuda, kdyby nikdo nepřišel," doufala ještě před příjezdem státníků starostka Terezína Růžena Čechová.

Školáky a místní obyvatele tak Klaus s Peresem jen krátce pozdravili.

Válka je vždy chybou toho, kdo ji rozpoutá

rozhovor s izraelským prezidentem

Městečko s Malou pevností a muzeem ghetta má pro Izraelce velký význam. Za 2. světové války sem nacisté svezli asi 140 tisíc Židů. Pro většinu to byla přestupní stanice na cestě do koncentračních táborů. Řada vězňů, asi 35 tisíc, ale zemřela kvůli podmínkám a nelidskému zacházení přímo v Terezíně.

Šimon Peres a Václav Klaus na návštěvě Terezína

Starostka má připravené hrnečky

Starostka Čechová nachystala pro oba prezidenty dárek v podobě hrnečků s kresbou terezínského kostela a podšálky. Hosty přivítala také s ředitelem Památníku Terezín Janem Munkem a hejtmankou kraje Janou Vaňhovou.

Šimon Peres

Narodil se roku 1923 v polské Višnievě, poté se s rodinou přestěhoval do Palestiny. V politice se pohybuje 66 let, působil ve funkcích ministra zahraničí či ministra regionálního rozvoje. Roku 1994 získal spolu s Jicchakem Rabinem a Jásirem Arafatem Nobelovu cenu za mír díky jednáním, která uklidnila situaci mezi Izraelem a Palestinou.

"Je to pro nás určitě velká pocta, zvlášť kvůli návštěvě pana prezidenta Perese. Čeští prezidenti k nám občas přijedou, ale zahraniční do Terezína nejezdí," ocenila návštěvu Čechová.

Kancelář prezidenta republiky důvody Peresovy návštěvy nechtěla dopředu nijak komentovat.

Je ale jasné, že si Klaus a jeho host, pětaosmdesátiletý izraelský prezident a někdejší premiér své země, měli o čem povídat.

Izrael, stejně jako Česko nyní prožívá složitou vnitropolitickou situaci, když se teprve tvoří vláda po únorových volbách.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz