Klaus a ochranáři: Jedna parta

  3:26aktualizováno  3:26
Václav Klaus vydal knihu Modrá, nikoliv zelená planeta, a ještě v den jejího křtu se dočkal nejvyššího ocenění, jakého se může spisovatel dožít. Ještě ten den, co prezident své dílo představil, byla veřejnosti představena jeho parodie Placatá, nikoliv kulatá planeta.
Rubrika glos Jiřího X. Doležala.

Rubrika glos Jiřího X. Doležala. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Takové ocenění jistě zahřeje, vždyť ani Nobelova cena - záležitost institucionální - není takovou ctí jako spontánní reakce občanů. A je třeba prezidentovi přiznat, že takový rozruch v minulosti vyvolalo jen málo titulů na našem knižním trhu.

Kromě tohoto úspěchu však je třeba zmínit i jeden aspekt Klausovy knihy, který je málo zmiňován a který je možná důležitější než její obrovský úspěch u ekoaktivistů. Je to aspekt religiozní a ona kniha je ve své podstatě svazkem náboženským.

Že není založena na znalosti problému, je jasné - Klaus opravdu není klimatolog a nemá žádné hlubší znalosti ani klimatologie, ani ekologie, ani ochrany životního prostředí.

Méně zřejmé, ale pozornému čtenáři stejně viditelné je, že Klaus se v knize sám přiznává k tomu, že jeho argumentace je založena na pouhé osobní a uminuté víře, ne na skutečnosti.

Pan prezident výslovně uvádí: "...civilizační pokrok byl dosažen za cenu vyčerpávání neobnovitelných zdrojů a za cenu degradace životního prostředí. ... Nevidím to tak."

Podobná věta je samozřejmě dobře představitelná jako situační fór, jako sarkasmus - dovedu si představit, že ji v krutém žertu někdo vyřkne při pohledu na krajinu s důlními haldami nebo na hory odpadu načerno dovezené z Německa. Pan Václav Klaus ji však myslí zcela a smrtelně vážně.

Co znamená, když někdo říká podobný osobní zkušenosti kohokoliv hrubě odporující výrok? Pan prezident už někdy byl mimo Prahu, viděl krajinu protkanou silnicemi, dráty vysokého napětí, posetou průmyslovými stavbami, proto není pravděpodobné, že by o existenci naprosté degradace evropské krajiny civilizačním pokrokem nevěděl.

Za výrokem tedy může být jedině to, že o této degradaci vědět nechce a popírá ji. A to i přesto, že na ní v podstatě není až zas tak moc špatného. Člověk sice krajinu degraduje, ale zároveň tím vytváří krajinu novou, antropocenózu. Přesto pan prezident onu pro civilizační a technologický pokrok nezbytnou degradaci nevidí.

Podobnou míru iracionality už nelze nazvat jinak než náboženstvím. Aspekty jako osobní zkušenost či rozum zůstávají stranou a vše je podřízeno Jedné Zjevené Pravdě.

Podobně, jako je možné nalézt mnoho religiozních prvků v environmentalistických hnutích, vychází i jejich dnešní oponenti - nebo alespoň ten v Čechách nejvyšší - z religiozních východisek. Zatímco pro ty zelené byla univerzální a nejvyšší hodnotou Příroda, pro Klause je to Růst.

Máme svobodu náboženství, proto je potřeba obě náboženská hnutí tolerovat. Je však legitimní požadovat, aby si své spory ve věci iracionálních bludů vyřídili někde v kostele a nezatěžovali s nimi laickou veřejnost.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vzduch z Afriky je suchý, silné bouřky nepřijdou, říkají meteorologové

Výkopový dělník se ochlazuje při práci v centru Brna. (26. června 2019)

Středa má být nejteplejším dnem od začátku roku. Vedro zavinil horký vzduch proudící z Afriky, řekl v Rozstřelu...

Kauza přerozdělování dotací je u konce. Policie má na Peltu odposlechy

Pelta u nejvyssiho spravniho soudu v Brne

Kauza Pelta je vyšetřená. Před třemi měsíci policie vyslechla expředsedu českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli korupci....

Soud snížil tresty. Rath půjde na sedm let do vězení, manželé Kottovi na šest

Bývalý středočeský hejtman David Rath (uprostřed) prochází kolem novinářů při...

David Rath je vinen. Odvolací pražský vrchní soud rozhodl v takzvané první větvi korupční kauzy bývalého středočeského...

Najdete na iDNES.cz