Klasickému zvonění odzvonilo, na školách zní příjemnější melodie

  5:32aktualizováno  5:32
Klasické zvonění vyšlo z módy. Místo něho oznamuje školákům začátek a konec vyučování melodické zvonění. Na některých školách pouští i úryvky populárních písniček. Na libereckém gymnáziu složil melodii zvonění jeden ze studentů.
Na některých školách oznamuje dětem konec vyučování melodické zvonění. Ilustrační foto

Na některých školách oznamuje dětem konec vyučování melodické zvonění. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Klasické drnčení vyměnila za příjemné melodie třeba Základní škola Janského v Praze 13.

"Před několika lety se nám rozbila rozhlasová ústředna a přestalo zvonit. Když jsem na internetu hledal někoho, kdo by to opravil, narazil jsem na firmu, která nabízela melodické zvonění. Tak jsme klasické zvonění vyměnili za mnohem příjemnější," vysvětlil ředitel pražské Základní školy Janského Miroslav Foltýn.

Na chodbách školy se kromě melodií pravidelně rozeznívá i zvuk gongu. "Gong žáky upozorňuje na to, že za dvě minuty skončí přestávka," vysvětlil Foltýn.

Zájem o netradiční zvonění je velký. "Oslovují nás stovky škol. Z finančních důvodů si ale zvonění nechávají instalovat jen desítky z nich," řekl iDNES.cz Josef Šulc z firmy Telos Bolid. Cena audiosoustavy se totiž může vyšplhat i na třicet až čtyřicet tisíc.

. poslechněte si Ukázky zvonění

ZŠ Janského, Praha 13

Melodii, která oznamuje začátek vyučování, si poslechněte zde

Melodii, která oznamuje konec hodiny, si poslechněte zde

Gong, který upozorňuje na to, že se blíží konec přestávky, si poslechněte zde

Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec

Melodii, kterou složil student z libereckého gymnázia, si můžete poslechnout zde

O tom, jaký zvuk bude oznamovat začátek a konec hodiny, si školy rozhodují samy. "Ministerstvo nepředepisuje, zda mají školy zvonit tak či onak, ba dokonce ani to, jestli vůbec mají zvonit. Je to zcela jejich záležitost," řekl iDNES.cz Ondřej Gabriel z tiskového oddělení ministerstva školství.

Libereckému gymnáziu složil zvonění student
Pro melodické zvonění se před dvěma lety rozhodli i na Gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci.

"Na začátku hodiny pouštíme ve třídách melodické zvonění. Konec hodiny oznamuje gong. Ten totiž tolik neruší, třeba učitele uprostřed věty," vysvětlila ředitelka libereckého gymnázia Irena Přádná.

Studentům se netradiční zvonění líbí. "Nové zvonění je určitě mnohem lepší. Člověka to více povzbudí než to klasické," míní šestnáctiletá studentka libereckého gymnázia Zita Frydrychová.

V loňském roce se nabídl jeden ze studentů libereckého gymnázia, že složí vlastní skladbu, která by oznamovala začátek a konec vyučovací hodiny. "Zněla ale moc rockově, tak jsme ji museli na nátlak učitelů i dalších studentů stáhnout," vysvětlila Přádná.

Na gymnáziu by ale brzo měla znít skladba jiného studenta. "Snad bude mít větší úspěch než ta první," věří ředitelka Přádná.

Na některých školách zní na chodbách známé hity
Najdou se i školy, které klasické zvonění vyměnily za hity známých interpretů. Za to ale musí platit poplatky Ochrannému svazu autorskému (OSA).

"U škol ale poplatky iniciativně sami nevybíráme, to znamená, že tam neposíláme naše obchodní zástupce. Je to jakási úleva, neboť víme, že užití děl neslouží ke komerci, a tak OSA přistupuje ke školám velmi tolerantně," řekla iDNES.cz Blanka Kramolišová z Ochranného svazu autorského.

Ochrannému svazu se samy nahlásily dvě školy, které za pouštění známých skladeb platí necelých tisíc korun za rok.

Populární písničky zní na chodbách Základní školy v Třebechovicích pod Orebem a na Základní škole Bernarda Bolzana v Táboře. "Řekli jsme dětem, aby do školy přinesly své oblíbené skladby, které teď pouštíme," uvedla provozní manažerka táborské školy Veronika Hýblová.

Začátek a konec hodiny dětem oznamuje pokaždé jiný zpěvák, zpěvačka či skupina. Školou tak zní skladby černošského rappera známého pod jménem 50 Cent, hity od skupiny Linkin Park, Sunshine či od americké zpěvačky Beyoncé.

Na Základní škole v Třebechovicích pod Orebem přišli s nápadem vyměnit klasické zvonění za populární hity sami žáci. A dokonce si i sami vydělávají na poplatky pro Ochranný svaz autorský. "Žáci platí penězi, které dostanou za sběr papíru," řekl iDNES.cz ředitel třebechovické školy Roman Drašnar.


Jedna z písniček, které si vybrali žáci třebechovické školy místo klasického zvonění, je skladba z amerického seriálu O.C. California.

Ředitelé se zpravidla shodují, že by zvonění mělo trvat tak pět až deset vteřin. Na třebechovické škole si ho žáci užívají půl minuty. "Některým učitelům se to zdálo příliš dlouhé, ale už si zvykají. Deset vteřin je moc krátká doba, to ani nepoznáte, co je to za písničku," míní Drašnar.

O tom, jaké hity budou na škole "zvonit", třebechovičtí žáci hlasovali. Vyhrála písnička od zpěvačky Pink, Crazy Frog a úvodní skladba amerického seriálu O.C. California. "Je to mnohem lepší zvonění, moc se mi líbí hlavně ta písnička z amerického seriálu," tvrdí deváťačka Veronika Vyletová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Bolestivá biopsie prsou může být minulostí. Pacientky vyšetří nový mamograf

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Větší přesnost a menší nepohodlí pro pacientky. To od nového mamografu očekávají lékaři v Nemocnici Na Bulovce. Díky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz