Člen KSČM Michal Kesudis u soudu (15. června 2015) | foto: Michal Šula, MAFRA

Muž za schvalování atentátu na vojáky v Afghánistánu dostal podmínku

  • 312
Roční trest podmíněně odložený na 30 měsíců dostal u Obvodního soudu pro Prahu 6 Michal Kesudis z Ostravy, který na Facebooku oslavoval smrt českých vojáků v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka. Rozsudek je pravomocný, obě strany se vzdaly možnosti odvolání.

„Využil své právo na svobodu slova,“ uvedl v pondělí o svém klientovi advokát Čestmír Kubát. Navrhl, aby byl Kesudis zcela zproštěn obžaloby. Muž podle něj poukázal na velmi ožehavé otázky. „Jeho názory zburcovaly veřejnost, a to je společnosti ku prospěchu,“ doplnil Kubát.

Co napsal Kesudis

„Tak jsem někde četl, že se osamocenému afghánskému vlastíkovi na jízdním kole podařilo odvařit naše čtyři žoldáky.

Je to samozřejmě velký úspěch, neboť čeští žoldáci patří vedle amerických k těm úplně nejzkurvenějším. To co se jim stalo, to si po čertech zasloužili. Dobře jim tak!

Smrt našich kluků v Afghanistánu prý nebyla zbytečná. Souhlasím a jsem vděčný afghánským odbojářům, že nás těch šmejdů zbavili. Bez nich nám bude líp.

Smrt okupantům, čest odbojářům.“

Soudkyně Kateřina Kohoutková dala ale za pravdu obžalobě. Kesudise uznala vinným v obou bodech obžaloby a potrestala ho podmíněným trestem. Zdůraznila, že politické názory obžalovaného soud nehodnotil. „Překročil veškeré meze svého práva na svobodu projevu,“ konstatovala o Kesudisových výrocích a doplnila, že nad svým jednáním nikdy nevyjádřil lítost. 

Sedmatřicetiletý Kesudis využil svého práva posledního slova k představení svých politických názorů. Člen KSČM se opřel zejména do USA. „Americký prezident se chová jako Hitler v roce 1939, kdy předstoupil před Reichstag a oznámil jim, že vede válku,“ uvedl Kesudis. Snažil se tím vysvětlit svůj nesouhlasný názor na přítomnost vojáků v Afghánistánu. 

Ve své obšírné řeči, kterou soudkyně nijak nepřerušovala, probral i nacistické koncentrační tábory. Hovořil velmi přesvědčivě a sebevědomě, řeč měl předem důkladně připravenou. Délkou svého projevu zdaleka předstihl svého advokáta. „Já jsem jejich čest nešpinil, oni totiž žádnou čest nemají,“ řekl na adresu českých vojáků. 

Názor nezměnil, upravil by jen formu vyjádření

Kesudis loni v červenci po atentátu na české vojáky v Afghánistánu napsal na Facebook hanlivé komentáře. Chválil v nich akci afghánského „vlastíka“ a gratuloval mu k úspěchu. O českých vojácích se vyjadřoval velmi vulgárně. 

Čelil kvůli tomu obžalobě ze schvalování trestného činu a z podpory hnutí směřujícímu k potlačení lidských práv a svobod. Hrozily mu za to až tři roky vězení. 

Přiznal, že zpětně by změnil pouze formu svého vyjádření, ale obsah by nechal. „To, co jsem napsal, jsem přehnal. Dalo se to napsat líp, abych se nikoho nedotkl,“ uvedl již dříve. 

Proti pondělnímu verdiktu se neodvolal. Kesudis je v současné době nezaměstnaný a své rozhodnutí zdůvodnil to tím, že potřebuje sehnat práci. „Nemám čas běhat po soudech,“ dodal. Řekl také, že i kdyby ho zavřeli, na jeho názorech by to nic nezměnilo. „V Československu byla tradice, že každý prezident byl vězněn. Já prezidentem sice nebudu, ale chci tím říct, že i kdyby mě zavřeli, nebudu ve špatné společnosti,“ objasnil. 

Žalobce: Špinil památku vojáků

Žalobce chtěl pro nezaměstnaného muže z Ostravy podmíněný trest v polovině sazby. „Jeho projevy považuji za naprosto nemístné. Špinil a urážel památku vojáků,“ zhodnotil jeho jednání, které prý nelze omlouvat politickými názory. Kesudis je komunista a ostře se vyhraňuje proti USA. 

Naopak advokát Kubát namítal, že v obžalobě je útok na vojáky hrubě zkreslen. Podle něj není vůbec jisté, zda jej provedl příslušník Talibanu. „Nebyly zjištěny jeho pohnutky ani motivace, ani vazby na al-Káidu či Taliban, jak se tvrdí v obžalobě,“ uvedl. Kubát zdůraznil, že případ nebyl uzavřen jako trestný čin vraždy, a proto Kesudis nemůže být viněn ze schvalování takového činu. 

Soudkyně Miroslava Kohoutová, která se případem zabývala už v červnu, případ odročila na konec srpna, protože hodlala získat ještě některé dokumenty. Především vyjádření ministerstva zahraničí o účasti českých vojáků na mezinárodní misi v Afghánistánu. 

Při útoku sebevražedného atentátníka loni v červenci u afghánské základny Bagrám zahynuli čtyři čeští vojáci (více čtěte zde). Další voják o několik dní později podlehl vážným zraněním ve střešovické nemocnici, kam ho z Afghánistánu převezli. Pohřbů vojáků se účastnily stovky lidí, prezident Miloš Zeman padlé ocenil medailí Za hrdinství. 

Kesudis se vyjadřuje ke svému činu: 

15. června 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video