Když Praha kývne, vydělá si Muchova Epopej na opravu v Japonsku

  14:47aktualizováno  14:47
Slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy si může zanedlouho vydělat několik milionů a větší část z 20 pláten by se zároveň dočkala i zrestaurování. Stačí, aby Praha kývla na nabídku Japonců, kteří si chtějí epopej vypůjčit k vystavení do exkluzivních výstavních prostor v centru Tokia.

Oživlé obrazy: Slovanská epopej v Moravském Krumlově | foto: Radek Miča, MAFRA

O zápůjčku požádala jedna z největších kulturních institucí Japonska - NHK Promotions, informoval páteční Radiožurnál. Zhruba tříměsíční výstava by se měla uskutečnit v roce 2012 v National Art Center Tokio, které je podle mnohých nejkrásnějším výstavním prostorem na světě.

"Je to skutečně velmi exkluzivní výstavní místo. Já jsem již předal celou žádost s podkladovým materiálem na projednání do rady Hlavního města Prahy. Ta by měla vydat stanovisko, podle kterého se bude dál v celé věci postupovat," řekl MF DNES šéf Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

Zájem Japonců o Epopej vítá i pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha. Podle něho vše záleží na tom, jak se k celé věci postaví rada města.

"Máme připraveny materiály jako například smlouvy o krátkodobé zápůjčce i pojistné smlouvy a příští měsíc bych to chtěl kolegům předložit k projednání," řekl Radiožurnálu.

Japonci zaplatí opravu 12 pláten

Podle šéfa Galerie Bufky v případě zapůjčení slibují Japonci, že zaplatí zrestaurování zhruba 12 obrazů, které to nutně potřebují. Zároveň zaplatí celou dopravu i výrobu přepravních beden o rozměrech až 6 krát 8 metrů včetně navíjecích cívek. Cívek je v tuto chvíli osm a transportní bedny jsou tři.

Slovanská epopej. Dva obrazy dnes pracovníci museli sundat z rámů a zabalit. Stěhují se až do června na výstavu do Rakouska

"Podpisem smlouvy garantují Japonci dost velkou částku, kterou pošlou dopředu na profinancování restaurátorských prací, a následně by finančně kryli i výrobu všech transportních věcí. Ten efekt plynoucí pro Galerii hlavního města Prahy by tím byl řádově v milionech korun," poodhalil Bufka. Konkrétní částku nechtěl prozradit.

A podle zatím neoficiálních informací by v případě zapůjčení Epopeje do Japonska činilo pojistné až 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun, pozn. red.).

Vnuk nesouhlasí

S vyvezením obrazů do ciziny však nesouhlasí malířův vnuk John Mucha. "Považoval bych to, jako kdyby se někdo obrátil na Českou republiku a požádal, aby veškeré korunovační klenoty země byly půjčeny někam do ciziny," uvedl Radiožurnálu.

Potomek Alfonse Muchy John Mucha

A skepticky se na vycestování celého cyklu do Japonska dívá i moravskokrumlovský starosta Jaroslav Mokrý. "Toto dílo ještě nikdy neopustilo hranice Česka. Obávám se, že by se nemuselo vrátit již nejen do Moravského Krumlova, ale do Česka vůbec," řekl MF DNES.

Ani peníze, které Japonsko za zapůjčení nabízí, nemusí být podle Mokrého nijak lukrativní. "Neznám tu částku, ale několik milionů bude stát jen výroba cívek a přepravních beden," komentoval Mokrý s tím, že celá Epopej je dlouhodobě pod neustálou péčí restaurátorů.

A že je podle Prahy Epopej výbornou propagací republiky? "Jestli naše země nemá už jiný způsob, jak se propagovat v zahraničí, tak ji nesmírně lituji. Je to dost ubohé, že to musí být zrovna Epopej. Mám o to dílo vážné obavy," uzavřel moravskokrumlovský starosta.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Kolem D1 kolabují objízdné trasy. Po tragické nehodě je stále neprůjezdná

Dálnice D1 zůstává po večerní tragické nehodě ve směru na Brno uzavřena. „Nejde s tím nic dělat, neodvažuji se...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

  • Další z rubriky

Peníze neproběhly, zarazili to. Kauza ProMoPro otřásla politikou

Česko se v roce 2009 stalo teprve druhou východní zemí, jež předsedala Evropské unii. Příliš slavně to ale neskončilo....

Česká justice jako pánský klub. Soudkyně dominují, ale nahoře vládnou muži

České justici dominují ženy. Ty však soudí na nižších soudech. Čím je soudní instance vyšší, tím žen ubývá a vrcholným...

Podpora ČSSD v září klesla na hranici vstupu do Sněmovny, ukazuje průzkum

Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, dostala se tak na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do...

Premium

Za deset let se Praze povedla jediná silniční stavba, říká odborník z ČVUT

Ti, kdo plánují dopravní infrastrukturu, by měli dávat velký pozor na demografické údaje, konstatuje Martin Höfler z...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.

Najdete na iDNES.cz