Kdo ukáže na korupci, skončí jako obžalovaný, posteskl si Kořistka u soudu

  17:51aktualizováno  17:51
Vrchní soud odročil kauzu, v níž je obžalován exposlanec Zdeněk Kořistka. Premiérův přítel Marek Dalík a lobbista Večerek po něm chtějí půl milionu za to, že je obvinil z uplácení a neprokázal ho. "Člověk, který poukáže na korupci, tak nakonec skončí u soudu v roli obžalovaného," posteskl si Kořistka.

Vrchní soud nedovolil pustit telefonní odposlechy, které podle Kořistky dokazují korupci. | foto: ČTK

Olomoucký vrchní soud by měl rozsudek vynést příští týden. Ten krajský, u nějž se Kořistka rovněž bránil žalobě, mu nakázal omluvit se a zaplatit Dalíkovi a Večerkovi 30 tisíc korun. Kořistka totiž neprokázal, že mu v roce 2004 nabízeli desetimilionový úplatek a místo velvyslance v Bulharsku, když nepodpoří Grossovu vládu. - čtěte o rozsudku krajského soudu

Proti rozhodnutí krajského soudu se tehdy odvolal jak exposlanec Unie svobody, tak Dalík s Večerkem. Ti chtějí po Kořistkovi půl milionu.

"S mým klientem, který byl označen za korupčníka, řada lidí přerušila kontakty. Dodnes má můj klient problém s uplatňováním," tvrdí Večerkův právní zástupce Stanislav Devátý.

. Závěrečná řeč ExPOSLANCE Kořistky

Redakce iDNES.cz vlastní přepis závěrečné řeči Zdeňka Kořistky. Exposlanec v ní popisuje celý proces jako zmanipulovaný.

Soud znovu nedovolil pustit odposlechy telefonů
Kořistka se dnes u soudu snažil dokázat, že mluví pravdu. "Člověk, který poukáže na korupci, tak nakonec skončí u soudu v roli obžalovaného. Je to impulz, v uvozovkách, pro lidi, jak se mají v případě korupce zachovat, že je lepší o všem naprosto mlčet a nemít problémy, jako mám já," řekl novinářům.

Kořistka chtěl dosáhnout toho, aby byly puštěny odposlechy telefonů, které podle něj dokazují, že se o úplatek jednalo. Soud to ale odmítl.

Exposlanec tak ve své řeči znovu podrobně popisoval události 29. července 2004, kdy mu měli Dalík s Večerkem nabídnou deset milionů a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse (ČSSD). 

Místo exposlance byl žert
Krajský soud došel k závěru, že nabídka místa velvyslance v Bulharsku padla, ale byla míněna v žertu. Kořistka se však brání.

"Byla napjatá situace kolem vlády, strana se snaží dostat poslance na svou stranu. Za této situace někdo nabídne velvyslance v Bulharsku a adresát má pochopit, že to bylo v žertu," podotkl jeho obhájce.

Dalíka a Večerka nakonec kvůli Kořistkovu tvrzení prověřovala protikorupční policie. Obvinila je, že údajný úplatek nabídli z pověření ODS. Žalobce je nejdřív odmítl vzít do vazby a později jejich stíhání zrušil. Případ byl dvakrát odložen, verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně.

"Pokud by se něco takového potvrdilo, pan Dalík a Večerek by nepochybně v kriminálu skončili. Podle mě ten zájem policie byl velký," řekl Devátý.

Kořistka: Soudy už mě stály tři čtvrtě milionu
Kauza tehdy vzbudila rozruch na politické scéně. I proto, že mezi odposlouchávanými se prý ocitl také předseda ODS Mirek Topolánek, kterému údajně policie prověřovala i bankovní účet. Kauza však výrazně zasáhla i do Kořistkova života.

"Ta situace je pro mě a mou rodinu už docela děsivá, táhne se se mnou už několik let a stojí to neuvěřitelné peníze. Na dalších poplatcích, které musím podle rozhodnutí soudu uhradit, je to dnes již více než tři čtvrtě milionu korun," řekl Kořistka.

Dodal, že dnes by už do politiky nešel. "To, co vidím dnes, mě přesvědčuje o tom, že politika je hodně špinavá věc," doplnil. Podotkl, že také on sám měl po této kauze potíže s uplatněním, dnes pracuje na živnostenský list.

Bývalého unionistického poslance navíc čeká ještě jeden soud. Pražský městský soud loni v říjnu rozhodl, že se musí navíc omluvit ODS a zaplatit jí 100 tisíc. -čtěte více o sporu s ODS 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz