Kdo tahá za Melčákovy nitky? Nabízíme přehled konspirací

  14:04aktualizováno  14:04
Stížnost Miloše Melčáka, která ohrozila termín voleb, dorazila k soudu dva dny před vypršením lhůty. Vypracoval ji špičkový advokát. To, co Melčák kritizuje, v roce 1998 podpořil. V politice navíc tak jako tak končí. To jsou jen některé z důvodů, proč se hned objevila řada spekulací, čí zájmy Melčák naplňuje.

Topolánek s Paroubkem působili hned od počátku aktivním dojmem. Řešení máme, ubezpečovali už pár hodin poté. | foto: Zbyněk StanislavČTK

ODS se bojí prohry

Občanští demokraté se zalekli nejnovějších průzkumů, v nichž jsou až za ČSSD. Zvláště po toskánské aféře by ODS mohla chtít volby oddálit. K podání stížnosti nemohla použít povolanějšího poslance, než nezařazeného Melčáka. Ten je od chvíle, kdy umožnil vznik Topolánkovy vlády, jeho spojencem, na nějž se ODS může v kritických chvílích spolehnout.

ODS také na úterní rozhodnutí Ústavního soudu reagovala nejrychleji. Zatímco politici byli zmatení a zaskočení, ODS výrok soudců komentovala už hodinu poté, co vešel ve známost. ODS navíc vystupovala suverénně, prezidenta vyzývala ke svolání schůzky a měla i připravené řešení.

Miloš Zeman chce zpět

Miloš Melčák je nejen Topolánkovým spojencem, ale oddaným stoupencem Miloše Zemana, se kterým často své kroky konzultuje. Podle některých hlasů z ČSSD tak učinil i v případě této stížnosti.

Proč by to Zeman dělal? Jeho Sdružení přátel, které si pohrává s myšlenkou transformovat se ve stranu, se možná na poslední chvíli rozhodlo jít do voleb, ač to dřív odmítalo. Vyhlášení nového termínu by mu tak mohlo vyjít vstříc. Zeman by také v nynější krizi mohl jako "deus ex machina" vystoupit ze soukromí a pomoci s řešením, pokud by se strany nedokázaly shodnout.

Bude-li Česku ještě hůře, vrátím se...

naznačil expremiér Zeman

Zeman rozhodnutí soudu komentoval střízlivě. "Verdikt mne překvapil, protože až dosud jsem se domníval, že Ústavní soud nemá právo posuzovat platnost ústavních zákonů. Ale protože nejsem původní profesí právník, tak připouštím, že jsem se zřejmě mýlil," řekl ve středu Právu.

Později ale popřel, že by Melčákovi se stížností radil. Podle něj jsou takové spekulace jen fámy. "Melčákovi radí Jan Kalvoda," řekl ČTK Zeman.

Předehra k vládě ODS a ČSSD

Za stížností může stát dohoda dvou velkých stran rodící se velké koalice. Strany se bojí sílící hospodářské krize a nechtějí dělat nepříjemná opatření. Kdyby je za ně vykonal Fischerův kabinet, mohly by před voliči dál vystupovat populisticky.

To naznačoval už v prvních reakcích místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Stranám, které stojí za současnou Fischerovou vládou, by její setrvání až do léta mohlo vyhovovat, řekl.

I když obě strany přijdou odkladem voleb o peníze do volební kampaně, na rozdíl od menších stran budou schopné si je zajistit i příště. Malé strany naopak odklad finančně zruinuje, což může velkým vyhovovat.

Topolánek s Paroubkem také hned od počátku ubezpečovali, že mají řešení. V pořadu Otázky Václava Moravce vystupovali jako konstruktivní partneři, třebaže ještě několik hodin předtím na sebe v kampani tvrdě útočili. Paroubek byl nezvykle odpočatý, usměvavý a klidný.

Topolánek se ve zmíněném pořadu přiznal k obavě, že postup ODS a ČSSD bude vnímán jako předzvěst velké koalice. "Po tom všem, co vedeme ostrou kampaň proti sociální demokracii a oni proti nám, tak nakonec nějaké řešení najdeme a ti ostatní se od toho budou tak trochu distancovat a komentáře v novinách budou: tady se tvoří nová velká koalice," posteskl si.

Fischerově vládě se nechce pryč

Odklad voleb by mohl přijít vhod i premiéru Janu Fischerovi a jeho týmu. Pokud by se volby odložily a nebyla shoda na dalším termínu, mohl by vládnout až do června.

Pobyt v sídle vlády může vyhovovat i lidem, které Fischer do úřadu přivedl a kteří se rekrutují z řad bývalých politiků, především z okruhu Václava Havla, jako například exministr Vladimír Mlynář. Sám Havel komentoval rozhodnutí soudu kladně.

Soudci pod vlivem zájmových skupin

Rozhodnutí soudců nemusí být nahodilé. Svůj vliv skrze ně mohou uplatňovat některé silné zájmové skupiny. Vládu soudců, tzv. soudcokracii, dlouhodobě kritizuje prezident Václav Klaus. Podle něj hrozí, že mohou pohltit demokracii.

Soudcokracie se obává i expert na ústavní právo Václav Pavlíček. Soud podle něj svým rozhodnutím tyto obavy potvrdil, když veřejně vyzval k nedodržení ústavního zákona. "Jsem tím pobouřen," řekl Pavlíček. Krok Ústavního soudu označil za "pokus o antidemokratický puč".

Melčák mohl mít jen štěstí

Za Melčákovou stížností ale nakonec nemusí stát žádné větší politické zájmy, jen snaha poslance se zviditelnit. Stížnost podal, aniž by počítal s tím, že uspěje, podobně jako se před časem ČSSD pokoušela vyslovit vládě nedůvěru a byla poté překvapena, když jí záměr vyšel.

Ostatně, Melčák podání stížnosti zvažoval už v polovině května. "Není vyloučeno, že se připojím. Nutno ale vyčkat, jak bude hlasovat Senát," řekl tehdy Melčák iDNES.cz na dotaz, zda by podpořil případnou stížnost poslanců na zkrácení jejich mandátu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Nejsem spokojen, investujte v Česku víc, řekl Zeman v čínské televizi

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Milhostova(21. března 2019)

Miloš Zeman ve středu odletí už popáté do Číny na summit, který se týká takzvané nové Hedvábné stezky. Minulý týden...

Před třiceti lety vyšel v samizdatu nejslavnější rozhovor s Havlem

Václav Havel během Sametové revoluce

Televizi, rádio i noviny měl za totality komunistický režim pevně v rukou. Pokud někdo chtěl slyšet nebo číst něco...

Najdete na iDNES.cz