Senát zkusí zpívající právník Jahelka, fotbalista Panenka i tři ministři

  14:27aktualizováno  14:27
Jen tři muži, mezi nimi šéf senátu Milan Štěch z ČSSD, se ještě mohou chlubit, že jsou v horní komoře parlamentu už od roku 1996, kdy se do něj volilo poprvé. Štěcha se tentokrát pokusí sesadit mimo jiné známý zpívající právník Ivo Jahelka, kterého proti „neporazitelnému“ senátorovi nasadí TOP 09.

Budou také usilovat o vaše hlasy v senátních volbách - Jíří Dienstbier, Martin Bursík, Antonín Panenka, Lenka Kohoutová, Milan Štěch, Ivo Jahelka, František Prachař, František Čuba, Marcel Chládek. | foto: koláž iDNES.cz

„Nejsem jediný v senátu od jeho vzniku. Ještě Přemysl Sobotka a Pavel Eybert z ODS. Beru to s pokorou, je to soutěž, možná mám výhodu, že jsem se nikdy nezapojoval do žádných kampaní,“ řekl iDNES.cz bývalý odborář Štěch, jeden ze tří senátních „držáků“, kteří už třikrát v řadě senátní volby vyhráli a nikdo je nedokázal sesadit. Zatímco Štěch zkusí letos na podzim křeslo v senátu obhájit už počtvrté, Eybert zvolený na Táborsku a Sobotka na Liberecku mají mandát ještě na dva roky.

Pro politické strany je úterý dnem uzávěrky podání přihlášek do senátních i komunálních voleb. A právě souboj Štěcha s jeho vyzyvateli bude patřit mezi nejzajímavější. Kromě zpívajícího právníka Jahelky se pokusí překazit jeho obhajobu například místostarosta Humpolce Tomáš Křišťan, za ODS advokát Josef Doubek a za hnutí ANO jednatel společnosti Elpe Josef Fučík.

Volby do jedné třetiny senátu se uskuteční společně s komunálními volbami v pátek 10. a v sobotu 11. října. Bude se volit v 27 obvodech, v nichž byli senátoři zvoleni v říjnu 2008. Nejvíce křesel, třiadvacet, bude obhajovat ČSSD, občanští demokraté jen tři a komunisté jedno.

Vystřelí fotbalistu do senátu slavný „vršovický dloubák“?

Ještě o tři týdny dříve, 19. a 20. září, se uskuteční doplňovací volby v senátním obvodě Praha 10. A u „výkopu“ bude i slavný československý fotbalista Antonín Panenka, jehož vršovický „dloubák“ znamenal v roce 1976 jediný titul mistra Evropy pro Československo.

Antonín Panenka

Antonín Panenka

Panenku získal pro uskupení Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Vládní ČSSD uzavřela v tomto obvodě dohodu se zelenými a podporuje místostarostku Ivanu Cabrnochovou. Za hnutí ANO kandiduje přednostka Ústavu klinické a experimentální stomatologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jana Dušková.

Lidovci se v tomto obvodě spojili se stranou LES Martina Bursíka a prosazují prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudobu. Za TOP 09 bude kandidovat učitelka tance a propagátorka cvičení pilates Renata Sabongui, za občanské demokraty právník Oldřich Choděra a Svobodné bude reprezentovat jejich místopředseda, bývalý poslanec Jiří Payne, který také radil bývalému prezidentovi Václavu Klausovi.

Štěstí zkusí tři ministři: Chládek a Dienstbier z ČSSD, Prachař z ANO

Ze členů vlády budou usilovat o zvolení do senátu ministr dopravy Antonín Prachař z hnutí ANO na Přerovsku a dva sociální demokraté, kteří už nyní v senátu jsou: ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier na Kladensku a ministr školství Marcel Chládek na Lounsku a Rakovnicku.

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Soupeřkou ministra Prachaře bude mimo jiné bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která už dříve v senátu byla. Tehdy však za již neexistující ODA, teď ji navrhují společně lidovci a zelení.

S ministrem pro lidská práva se utká i Lenka Kohoutová, která byla jako poslankyně za ODS specialistkou na sociální politiku a patří ke kritikům Dienstbierem podporovaného plánu kvót pro ženy na kandidátkách stran.

A zajímavý bude Chládkův souboj s Leo Steinerem, bývalým vysokým úředníkem dotačního úřadu Severozápad, který upozornil na machinace s evropskými dotacemi v Ústeckém a Karlovarském kraji. Steinera podporuje KDU-ČSL. Za komunisty nastoupí v tomto jejich tradičně silném obvodě lékařka Eva Kašová.

Do vysoké politiky zkouší návrat Bursík. Kandiduje i majitel Synotu

Jeden z nejostřeji sledovaných senátních soubojů se odehraje na Praze 1, kde se o návrat do vysoké politiky pokusí bývalý ministr životního prostředí a šéf strany LES Martin Bursík. Jako svého kandidáta si ho vybrala TOP 09. „Martin Bursík je talentovaný politik, který má v politice stále co říci,“ prohlásil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek (více zde).

Diskuse - Cyril Höschl a Václav Hampl

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl

A mezi Busíkovými soupeři budou dosavadní senátor za ODS a šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz či bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl s podporou zelených i lidovců. Za Babišovo ANO se pustí do boje o senát v tomto volebním obvodu sexuoložka a vedoucí Institutu partnerských vztahů Laura Janáčková.

Pozoruhodné souboje se odehrají i ve Zlínském kraji. Proti místopředsedkyni senátu a ČSSD Aleně Gajdůškové nastoupí bývalý šéf JZD Slušovice František Čuba, který je nyní krajským radním za Stranu práv občanů. Do krajského zastupitelstva se dostal preferenčními hlasy z posledního místa.

Ivo Valenta, majitel Holdingu Synot.

Ivo Valenta, majitel Holdingu Synot.

A „last minute“ kandidátku na Uherskohradišťsku ohlásil majitel společnosti Synot provozující hrací automaty a sázkovou kancelář Ivo Valenta. Dříve vlastnil i fotbalový klub Slovácko a dnes nese název jeho firmy fotbalová liga.

„V případě, že se Ivo Valenta stane senátorem, zřekne se celého senátorského platu,“ oznámila mluvčí Synotu Magda Pekařová. Valenta se pokusí překazit obhajobu dosavadní senátorce ČSSD Haně Doupovcové. Utká se i s ředitelem uherskohradišťského gymnázia Zdeňkem Botkem, který kandiduje za ANO, místostarostou Ostrožské Nové Vsi Pavlem Botkem z KDU-ČSL a kandidátem ODS, starostou Vlčnova Janem Pijáčkem (více o Valentově kandidatuře zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz