Kdo není se mnou, je proti radaru, hřímal na sněmu Topolánek

  19:34aktualizováno  19:34
Mirek Topolánek má na sněmech, kde se uchází o nominaci, novou taktiku. Členy strany přesvědčuje argumentací, že země potřebuje americký radar a on je jeho zárukou. Kdo není pro něj, ohrožuje schválení radaru. Pavel Bém se brání. "Je to neskutečná demagogie, radar má moji podporu," řekl iDNES.cz.

Topolánek nabízí radar, hlasy pro něj ale nemá. | foto: iDNES.cz

Do prosincového kongresu ODS zbývá jen pár týdnů a souboj mezi dvěma rivaly - současným předsedou Mirkem Topolánkem a prvním místopředsedou Pavlem Bémem - jde do finiše.

Premiér vytáhl silný kalibr. Na oblastním sněmu v Brně, kde spolu s Pavlem Bémem sháněl podporu, hřímal, že kdo ho nepodpoří, je proti americkému radaru. A tedy "agentem Moskvy", protože schválení smluv o radaru ohrožuje.

"Zaznělo to tam nejen z úst Mirka Topolánka, ale do značné míry i z úst Petra Nečase," potvrdil iDNES.cz Pavel Bém, který se sněmu účastnil. "Dostáváme se k vypjaté rétorice, která už se zdravým rozumem nemá mnoho společného," řekl.

Topolánek ale popřel, že by takto argumentoval. "Nic takového nenaznačuji ani neříkám. Je to lež," řekl premiér iDNES.cz. "Vaše informace není pravdivá," odpověděl zase ministr Petr Nečas.

Tvrzení odmítl i za Topolánkem stojící poslanec Petr Pleva. "Nic takového jsem neslyšel. Mluvilo se samozřejmě o důležitosti radaru a o tom, že kdyby byly předčasné volby, že by to bylo ohroženo, to ano. Ale že by to bylo dáváno do souvislosti s Pavlem Bémem, o tom nebylo slov," řekl iDNES.cz poslanec.

Topolánkova a Nečasova slova ale potvrzují kromě Béma i další delegáti, kteří na sněmech byli. "Snaží se naznačit: kdo je pro Pavla Béma, je proti Lisabonské smlouvě, a kdo je proti Lisabonské smlouvě, zaviní, že nebude radar," potvrdil iDNES.cz přímý účastník sněmu pod podmínkou anonymity.

Bém: Radar má moji podporu

Pražský primátor si útok nenechal líbit a proti slovům premiéra se ohradil. "Toto tvrzení považuji za neuvěřitelnou demagogii Mirka Topolánka, která nejen že je zavádějící a účelová, ale ještě navíc lživá," řekl iDNES.cz. "Je nezpochybnitelným faktem, že radarová základna má moji absolutní podporu. Je nesmírně významným zahraničně politickým bezpečnostním krokem, který ovlivní českou politiku na několik desítek let dopředu," uvedl Bém.

Jakoukoli spojitost radaru s Lisabonskou smlouvou Bém odmítá. "Lisabonská smlouva je dokumentem a právním závazkem České republiky, který s tématem radaru má pramálo společného, a její schválení není krokem ani dobrým ani nezbytným," tvrdí Topolánkův vyzyvatel.

Topolánek nabízí radar, hlasy pro něj ale nemá

Předseda strany přesto na sněmech představuje obchod "Lisabon za radar" jako pro ODS jedinou správnou cestu. Když ostatní parlamentní strany podpoří americký radar (který chce ODS), podpoří prý na oplátku ODS Lisabonskou smlouvu, která je pro velkou část její členské základny nepřijatelná.

Topolánkův "obchod" má ale velkou slabinu. Nabízí něco, pro co nemá zajištěny hlasy. Navíc ČSSD může kdykoli americký radar vypovědět, jak už několikrát naznačila. V tom případě nejde o symetrický obchod.

"Myslím, že se mýlíte. Je to zcela naopak. Lisabonská smlouva v nějaké podobě dříve nebo později projde. MDI (americký protiraketový systém, pozn. redakce) je šance, která se nebude opakovat. Jako Marshallův plán," odpověděl na dotaz iDNES.cz premiér.

Na opakovanou přímou otázku, zda má pro radar, kterým se na sněmech zaštiťuje, zajištěny hlasy, ale neodpověděl.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Fortuna se musí Langerovi omluvit za vypsané sázky. Zaplatit má také 70 000

Ivan Langer sleduje průběžné výsledky voleb v olomouckém volebním štábu ODS....

Sázková kancelář Fortuna se má omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Společnost podle něj zasáhla do jeho...

S vrácením Janouška do vězení soud nespěchá, i když lobbista tolik nestrádá

Roman Janoušek před hlavním líčení u Městského soudu v Praze. (16. července...

Lobbista Roman Janoušek, který na jaře kvůli údajně vážným zdravotním problémům přerušil pobyt ve vězení za úmyslné...

Kojení v některých porodnicích stále naráží na nepochopení, ukázal průzkum

Kojení

I přesto, že za důležité kojení považují téměř všechny dotázané ženy, s jeho nedostatečnou podporou se v porodnici...

Abolici bych nepřijal. Debata o tom je nesmyslná, zopakoval Babiš

Usnesení Městského státního zastupitelství v Praze v kauze Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident...

Najdete na iDNES.cz