Kdo není se mnou, je proti radaru, hřímal na sněmu Topolánek

  19:34aktualizováno  19:34
Mirek Topolánek má na sněmech, kde se uchází o nominaci, novou taktiku. Členy strany přesvědčuje argumentací, že země potřebuje americký radar a on je jeho zárukou. Kdo není pro něj, ohrožuje schválení radaru. Pavel Bém se brání. "Je to neskutečná demagogie, radar má moji podporu," řekl iDNES.cz.

Topolánek nabízí radar, hlasy pro něj ale nemá. | foto: iDNES.cz

Do prosincového kongresu ODS zbývá jen pár týdnů a souboj mezi dvěma rivaly - současným předsedou Mirkem Topolánkem a prvním místopředsedou Pavlem Bémem - jde do finiše.

Premiér vytáhl silný kalibr. Na oblastním sněmu v Brně, kde spolu s Pavlem Bémem sháněl podporu, hřímal, že kdo ho nepodpoří, je proti americkému radaru. A tedy "agentem Moskvy", protože schválení smluv o radaru ohrožuje.

"Zaznělo to tam nejen z úst Mirka Topolánka, ale do značné míry i z úst Petra Nečase," potvrdil iDNES.cz Pavel Bém, který se sněmu účastnil. "Dostáváme se k vypjaté rétorice, která už se zdravým rozumem nemá mnoho společného," řekl.

Topolánek ale popřel, že by takto argumentoval. "Nic takového nenaznačuji ani neříkám. Je to lež," řekl premiér iDNES.cz. "Vaše informace není pravdivá," odpověděl zase ministr Petr Nečas.

Tvrzení odmítl i za Topolánkem stojící poslanec Petr Pleva. "Nic takového jsem neslyšel. Mluvilo se samozřejmě o důležitosti radaru a o tom, že kdyby byly předčasné volby, že by to bylo ohroženo, to ano. Ale že by to bylo dáváno do souvislosti s Pavlem Bémem, o tom nebylo slov," řekl iDNES.cz poslanec.

Topolánkova a Nečasova slova ale potvrzují kromě Béma i další delegáti, kteří na sněmech byli. "Snaží se naznačit: kdo je pro Pavla Béma, je proti Lisabonské smlouvě, a kdo je proti Lisabonské smlouvě, zaviní, že nebude radar," potvrdil iDNES.cz přímý účastník sněmu pod podmínkou anonymity.

Bém: Radar má moji podporu

Pražský primátor si útok nenechal líbit a proti slovům premiéra se ohradil. "Toto tvrzení považuji za neuvěřitelnou demagogii Mirka Topolánka, která nejen že je zavádějící a účelová, ale ještě navíc lživá," řekl iDNES.cz. "Je nezpochybnitelným faktem, že radarová základna má moji absolutní podporu. Je nesmírně významným zahraničně politickým bezpečnostním krokem, který ovlivní českou politiku na několik desítek let dopředu," uvedl Bém.

Jakoukoli spojitost radaru s Lisabonskou smlouvou Bém odmítá. "Lisabonská smlouva je dokumentem a právním závazkem České republiky, který s tématem radaru má pramálo společného, a její schválení není krokem ani dobrým ani nezbytným," tvrdí Topolánkův vyzyvatel.

Topolánek nabízí radar, hlasy pro něj ale nemá

Předseda strany přesto na sněmech představuje obchod "Lisabon za radar" jako pro ODS jedinou správnou cestu. Když ostatní parlamentní strany podpoří americký radar (který chce ODS), podpoří prý na oplátku ODS Lisabonskou smlouvu, která je pro velkou část její členské základny nepřijatelná.

Topolánkův "obchod" má ale velkou slabinu. Nabízí něco, pro co nemá zajištěny hlasy. Navíc ČSSD může kdykoli americký radar vypovědět, jak už několikrát naznačila. V tom případě nejde o symetrický obchod.

"Myslím, že se mýlíte. Je to zcela naopak. Lisabonská smlouva v nějaké podobě dříve nebo později projde. MDI (americký protiraketový systém, pozn. redakce) je šance, která se nebude opakovat. Jako Marshallův plán," odpověděl na dotaz iDNES.cz premiér.

Na opakovanou přímou otázku, zda má pro radar, kterým se na sněmech zaštiťuje, zajištěny hlasy, ale neodpověděl.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Musíme zbrojit a nabírat do armády nové vojáky, shodli se Zeman s Babišem

Česká republika musí kvůli situaci ve světě masivně zbrojit a nabírat nové vojáky. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO)...

Plaga, Babiš a odbory se nedohodli. O růstu platů učitelů budou jednat znovu

Ministr školství Robert Plaga, premiér Andrej Babiš a odborový předák František Dobšík na konferenci Školství 2020...

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz