Kdo je Olga Zubová? Nováček s velkými kontakty

  8:49aktualizováno  8:49
Ve vysoké politice je nováčkem. Nikdy nebyla v žádné veřejné funkci ani na komunální úrovni. Má pověst politické začátečnice. Ve skutečnosti však jde o poslankyni, která má přístup k takovým kontaktům jako málokterý politik.

Olga Zubová | foto: Nguyen Phuong Thao MF DNES

Řeč je o poslankyni zelených Olze Zubové, jež se během několika měsíců proměnila z neznámé ženy v klíčovou postavu politické scény. V únoru vzbudila rozruch, když svou neúčastí na volbě hlavy státu pomohla ke zvolení Václava Klause. A nyní s dalšími rebely začíná dávat ruce pryč od Topolánkova kabinetu.

Kdo je vlastně osmačtyřicetiletá žena z Kutné Hory? MF DNES zjistila, že má mimo jiné vazbu na expremiéra Miloše Zemana, jehož přítel Miroslav Šlouf významně zasáhl právě do prezidentské volby.

Manžel radí, jak hlasovat
Důležitou roli v politické kariéře Olgy Zubové hraje její manžel, malíř ruského původu Vladimír Zubov. Byl to on, kdo za ni mluvil, když kvůli zdravotním problémům nedorazila na volbu nové hlavy státu.

Byl to on, kdo byl připraven hájit kroky nemocné ženy na následné republikové radě Strany zelených.

A když navíc v rozhovoru pro MF DNES vysvětloval činy manželky, často použil slovo "my". "Nejsme hlasovací panáci," vzkazoval sebevědomě šéfovi zelených Martinu Bursíkovi, jako by poslanecký mandát měl on.

"Já bych určitě nevyloučil, že on může stát za činy paní Zubové, minimálně se o těch krocích spolu radí. Já jsem u něj ambici nikdy nepostrádal," tvrdí exministr Milan Urban, který se Zubovem spolupracoval v organizaci ČSSD v Kutné Hoře.

"Odmítám jakékoliv pochybnosti o manželčině samostatnosti. Je to inteligentní a samostatně uvažující člověk. Nemám vliv na manželku tak, jak se říká," brání se Vladimír Zubov. Přiznává však, že s manželkou politické kroky konzultuje.

Malíř a městský zastupitel Vladimír Zubov ve své galerii

A proč je míra jeho vlivu na manželku tak důležitá? Zatímco Olga Zubová je politickým nováčkem, on se dá označit za matadora. Během sametové revoluce zakládal Občanské fórum, nyní je radním za zelené v Kutné Hoře, už druhé volební období sedí v zastupitelstvu a kandiduje v krajských volbách.

A hlavně: díky dřívějšímu působení v ČSSD, kde krátce byla i poslankyně Zubová, a své umělecké kariéře se dobře zná s nejvlivnějšími politiky současnosti i minulosti. "Vladimír mi často říká: Víš, já znám tolik důležitých lidí," popisuje anonymně jeden z jeho kolegů z kutnohorské radnice, jak se rád chlubí.

Zubov byl malířem exprezidenta Václava Havla, stýkal se s exministry Pavlem Dostálem, Milanem Urbanem, Janem Fenclem a dalšími. A především s expremiérem Milošem Zemanem. "Byl u mě v galerii. Daroval jsem mu obraz," řekl Vladimír Zubov. Se Zemanem se začal stýkat. Mezi řečí také prozradil, že byl před časem za expremiérem na jeho chalupě na Vysočině.

Ani Miloš Zeman neskrýval, že se se Zubovem a jeho ženou zná. "Paní poslankyně je mi sympatická, viděl jsem ji dvakrát," řekl Miloš Zeman a zavěsil. Doplňující otázku, jak často se stýká s jejím manželem, už nezodpověděl.

Právě spojení se Zemanem může být důležité. Expremiér i poslankyně sehráli roli v prezidentské volbě. Zeman prosazoval znovuzvolení Václava Klause. ČSSD i zelení se Zubovou stáli za jeho protivníkem – Janem Švejnarem.

A pak přišla schůzka Zemanovy pravé ruky Miroslava Šloufa s Klausovým kancléřem Jiřím Weiglem v hotelu Savoy, kterou zachytily kamery. Někteří politici pak nařkli Weigla, že se se Šloufem tajně domlouvali, jak získat hlasy opozičního tábora pro Václava Klause.

Tedy z tábora, do něhož patřila i Olga Zubová, která svou neúčastí umožnila Klausovo zvolení. O tom, že nedorazí, informovala kolegy krátce před volbou esemeskou. Byla po operaci. Pak už za ni mluvil manžel.

"V našem chování nebylo nic podloudného ani zavádějícího. Není to tak, že by někdo dělal spiknutí, nejsme šachisti. Nechtěl jsem riskovat zdraví ženy," tvrdí Zubov.

Rus proti radaru
Malíř pochází z Ruska a je kritikem umístění americké radarové základny na našem území. Stejně jako Zubová. "Pochybuji o tom, nakolik je radar potřeba," říká Zubov.

Zásadně však odmítá, že by v tomto názoru hrála jeho národnost roli. Tvrdí, že svou manželku v otázce radaru neovlivňuje. "Já mám Ameriku rád. Moje žena zastupuje zelené a ti si radar nepřejí. Nemůže přece názor straníků pošlapat," dodává Zubov.

. O radaru se s mužem nebavím

Poslankyně Olga Zubová přiznává, že její neúčast při prezidentské volbě zhoršila vztahy ve straně. Kandidát zelených Jan Švejnar i kvůli její absenci prohrál. "I dnes bych dala přednost zdraví," dodává poslankyně.
Zubové se přitížilo při cestě autem na Hrad. Říká, že pár dní před hlasováním prodělala dva vážnější chirurgické zákroky. Lékaři měli podezření, že má zhoubný nádor, což se nepotvrdilo. Záhadné je, proč o zhoršení stavu kolegy informovala jen prostřednictvím SMS až po příjezdu domů. "Bylo mi zle, komunikoval za mě manžel," tvrdí dnes.

Když teď s odstupem vidíte, jaký rozruch vaše neúčast na Hradě způsobila, zachovala byste se jinak?

Nemyslím si, že bych se zachovala jinak. Netušila jsem, že to způsobí takový rozruch a takový kolotoč. Předpokládala jsem, že straničtí kolegové mi budou více důvěřovat.

Musela jste přece tušit, že vaše neúčast bude působit podezřele.

Kdyby mě kolegové tehdy omluvili, jak se patří, tak by k ničemu nedošlo. To podezření na mě uvrhli oni, když začali spekulovat, zda moje SMS byla důvěryhodná, či nikoliv. Kdyby tehdy řekli: naše kolegyně je nemocná, a stáli by za tím, tak by to spekulace nevyvolalo.

Váš manžel se stýká s řadou vlivných osobností. Ovlivňuje vás to?

Je pravda, že manžel maluje významné osobnosti, s některými se při předávání obrazů seznámil osobně. To však nejsou známosti nijak důvěrné a nemají na mě vliv.

A ovlivňuje váš postoj k radaru fakt, že máte za manžela Rusa?

Musím odmítnout souvislost národnosti manžela s mým rozhodnutím nepodpořit radar. On v této otázce vůbec nemá vliv na mé rozhodování a ani se o tom nebavíme.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Najdete na iDNES.cz