Kde ženou vládní škrty k soudu, tam končí demokracie, urazil se Klaus

  12:21aktualizováno  15:07
Prezident Václav Klaus zkritizoval úmysl ČSSD napadnout část vládního úsporného balíčku u Ústavního soudu. "Byl by to konec demokratického systému," řekl na rozlučce s končícím primátorem Prahy Pavlem Bémem. Opozice by podle něj neměla na prohru v parlamentu reagovat stížnostmi u soudu.

Škrty u soudu, to by byl konec demokratického systému, míní prezident. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

U Ústavního soudu si ČSSD bude stěžovat nakonec pouze na dva ze čtyř zákonů z úsporného balíčku, který ve Sněmovně prosadila vláda Petra Nečase - na omezení státní podpory stavebního spoření u již uzavřených smluv a překvapivě také na soubor sociálních škrtů. Při jejich schvalování totiž koalice zamítla rozpravu poslanců. U Ústavního soudu si ČSSD bude stěžovat nakonec pouze na dva ze čtyř zákonů z úsporného balíčku, který ve Sněmovně prosadila vláda Petra Nečase - na omezení státní podpory stavebního spoření u již uzavřených smluv a překvapivě také na soubor sociálních škrtů. Při jejich schvalování totiž koalice zamítla rozpravu poslanců.

U Ústavního soudu si ČSSD bude stěžovat nakonec pouze na dva ze čtyř zákonů z úsporného balíčku, který ve Sněmovně prosadila vláda Petra Nečase - na omezení státní podpory stavebního spoření u již uzavřených smluv a překvapivě také na soubor sociálních škrtů. Při jejich schvalování totiž koalice zamítla rozpravu poslanců.

U Ústavního soudu si ČSSD bude stěžovat nakonec pouze na dva ze čtyř zákonů z úsporného balíčku, který ve Sněmovně prosadila vláda Petra Nečase - na omezení státní podpory stavebního spoření u již uzavřených smluv a překvapivě také na soubor sociálních škrtů. Při jejich schvalování totiž koalice zamítla rozpravu poslanců.

ČSSD se chystá napadnout u Ústavního soudu dva ze čtyř zákonů úsporného balíčku, kterým se vláda snaží zkrotit schodek státního rozpočtu. Stěžovat si hodlá na omezení státní podpory stavebního spoření u již uzavřených smluv a na zamítnutou rozpravu poslanců nad souborem škrtů.

Prezident se proti tomu ohradil. "Já jsem uražen na opozici, že volá po ústavních stížnostech. Prostě máme parlamentní demokracii a tyto věci nechť se vyřeší v parlamentu. Nechť se použijí existující mechanismy, které máme, a když náhodou prohraji hlasování, abych se hned pokoušel soudit, to je konec světa. To je opravdu konec demokratického systému," prohlásil Klaus.

To, že vláda prohnala zákony Sněmovnou ve stavu legislativní nouze (tedy mnohem rychleji, než je obvyklé, protože hrozí, že by je později mohl blokovat levicový Senát), považuje prezident za "technicistní detail".

Klaus v minulosti čas od času varoval před zadlužováním země a velkými schodky rozpočtu.

Sobotka zkritizoval Klause, Sobotku zkritizoval Sobotka

MÁME NA TO PRÁVO

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při projevu v Poslanecké sněmovně.

"Máme plné právo se obrátit na Ústavní soud. Ani pan prezident nám to nemůže zakázat."

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by měl Klaus s komentářem počkat na to, až bude stížnost podána a až se s ní seznámí.

"Nepochybně máme plné právo jako opozice, abychom se obrátili na Ústavní soud, a ani pan prezident nám to nemůže zakázat," řekl Sobotka.

"Důvody pro vyhlášení stavu legislativní nouze byly účelové, lživé a ČSSD má jako opozice plné právo poukázat na tento chybný postup vlády, který znevažuje právní řád a výrazným způsobem zvyšuje napětí mezi vládou a opozicí," uvedl odpoledne Sobotka v tiskové zprávě.

Úřadujícího šéfa ČSSD pak zkritizoval předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS. Bohuslav Sobotka podle něj pohrdá ústavou i občany, když zpochybňuje právo Senátu projednat úsporné zákony v dosavadním složení.

Politici v Česku se na Ústavní soud obracejí poměrně často, až to může budit podezření, že si soud pletou s jakousi "třetí komorou" parlamentu. Levice například nedávno napadla zavedení poplatků ve zdravotnictví. Naopak odpůrci Lisabonské smlouvy tento dokument také dohnali až před muže a ženy v talárech. Tehdy před Ústavním soudem jako hlavní odpůrce smlouvy vystoupil sám prezident Václav Klaus.

Souhlasíte s Klausem, že úmysl ČSSD napadnout škrty u Ústavního soudu jde proti demokracii?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 7530
NE 4679
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Zastavte stavbu odmítané střelnice, nařídil kraj laxnímu stavebnímu úřadu

Většina obyvatel Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku nesouhlasí se vznikem...

Krajský úřad Olomouckého kraje ostře zkritizoval prostějovský stavební úřad, který už více než rok nijak nezasahuje...

Budějovice nechtějí platit na megalomanský projekt regionálního letiště

Při druhé etapě modernizace získalo letiště terminál, který je připravený na...

Českobudějovické letiště, největší investice v jižních Čechách za poslední roky, přichází o klíčového partnera. Svého...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz