Miroslav Kalousek prochází kolem obřích účtenek, které si na jednání o...

Miroslav Kalousek prochází kolem obřích účtenek, které si na jednání o elektronické evidenci tržeb přinesl ministr financí Andrej Babiš. (10. července 2015) | foto: Petr Topič, MAFRA

Kde berete drzost mluvit o narovnání prostředí, ptal se Babiše Kalousek

  • 703
V parlamentu začalo další kolo bitvy o elektronickou evidenci tržeb, na níž velmi záleží ministrovi financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. „Kde berete tu drzost říkat, že jde o narovnání podnikatelského prostředí? Je to přece pokřivení podnikatelského prostředí,“ ptal se Babiše při jednání rozpočtového výboru Miroslav Kalousek z TOP 09.

Svou kritiku návrhu zákona opřel o to, že počítá s tím, že zákon bude nejprve platit pro hotely a restaurace, ve druhé fázi pro velkoobchod a maloobchod a až ve třetí fázi pro blíže nespecifikované ostatní odvětví, přičemž až vláda svým nařízením rozhodne, koho ano a koho ne. Taková věc podle Kalouska nikdy nemůže obstát u Ústavního soudu. „To je absurdní představa,“ řekl exministr financí a šéf poslaneckého klubu TOP 09. O podobném problému už, jak uvedl, Ústavní soud opakovaně jednal.

Na tuto Kalouskovu výtku odpovídala místo Babiše jeho náměstkyně Simona Hornochová. „Povinné osoby jsou v zákonu všechny,“ odmítla, že zákon vytvoří nerovnost mezi podnikateli. Jediné, v čem se jich to dotkne různě, je podle ní v tom, že pro ně systém začne platit postupně. Odmítla tak, že by se někdo v budoucnu elektronické evidenci tržeb mohl vyhnout. Ač se dlouhodobě mluví o tom, že by řemeslníci mohli dostat výjimku.

Kalousek se také ptal, proč se ministerstvo financí domnívá, že největší krácení tržeb je v sektoru restaurací a hotelů, když ve skutečnosti jde o sektory stavebnictví a servisních služeb. „Každý z nás jsme se s tím nějakým způsobem setkali,“ řekl politik TOP 09.

A nabídl své vlastní vysvětlení, jímž si rýpl do Babiše. „Zákon se vysloveně soustřeďuje na komodity, se kterými obchoduje Agrofert,“ prohlásil Kalousek. Tvrdí, že Babišovi jde o to, aby získal informace o svých konkurentech v podnikání.

„V restauracích nepodnikám. Vlastním jen dvě restaurace,“ oponoval Babiš. Kalousek řekl, že to samozřejmě ví, ale že restaurace nakupují komodity od něj a od jeho konkurence. A Babiš podle něj získá přehled, kdo, kolik a čeho kupuje. „Je to komické, co tady povídá pan Kalousek. Pan Kalousek lže. Budeme znát sumu celkem, ne strukturu toho nákupu,“ bránil se šéf ANO.

Kalousek pak navrhl zamítnutí zákona s odůvodněním, že nedostal jasnou odpověď na dotaz, kolik stát vydá peněz na zavádění elektronické evidence tržeb. „Chtěl bych, aby tady nezapadlo, že se na nás ministr financí podíval těma svýma upřímnýma očima a řekl: no, my nevíme,“ zdůvodnil svůj návrh šéf poslaneckého klubu TOP 09. Pro odmítnutí zákona ale Kalousek nedostal dost hlasů. Výbor naopak zákon podpořil.

„My to víme rámcově, jenom ne přesně,“ řekl pak Babiš k nákladům projektu elektronické evidence tržeb. Podle Hornochové zhruba 1,25 miliardy korun.

Už dříve TOP 09 i ODS deklarovaly, že i s využitím obstrukcí udělají všechno pro to, aby zákon v tomto volebním období za žádnou cenu nebyl přijat.