Každá třetí oběť nehod je chodec, policisté chtějí nařídit reflexní vesty

  12:01aktualizováno  12:01
Zatímco počet mrtvých řidičů rychle klesá, usmrcených chodců je stále víc. V listopadu tvořili už více než třetinu obětí nehod. Policisté chtějí, aby se zpřísnila pravidla pro pěší - třeba aby museli nosit reflexní oblečení. Jaké další změny se dají čekat na silnicích v roce 2011?

Když v roce 2001 začala platit přednost na přechodech, okamžitě dramaticky stoupl počet obětí | foto: Radek Miča, MAFRA

Vzít si na sebe modrý kabát a vyrazit ve tmě po silnici do vedlejší obce se dá přirovnat k pokusu o sebevraždu. Podle studie BESIP vás v takovém oblečení řidič jedoucího auta spatří až v momentě, kdy je 18 metrů za vámi. Nemá šanci zareagovat. Při osmdesátikilometrové rychlosti potřebuje na patřičnou reakci minimálně dvojnásobnou vzdálenost.

Zatímco počet mrtvých řidičů v Česku poslední léta prudce klesá, obětí mezi chodci je víc a víc. Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Z toho skoro dvě třetiny zemřou mimo obec.

Listopadové statistiky jsou ještě děsivější. Z celkového počtu 82 mrtvých při dopravních nehodách bylo 33 chodců. "Právě toto číslo je jedním z posledních argumentů, proč budeme v příštím roce požadovat zavedení povinných reflexních prvků pro chodce. Alespoň mimo obce," uvedl poté šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Aby byl řidič před chodcem v černém, modrém nebo i červeném oblečení schopen za tmy včas zareagovat, musel by jet pouze čtyřicítkou. Naproti tomu s reflexními prvky na oblečení je člověk na silnici vidět i na 200 metrů.

Rozdíly ve viditelnosti oblečení chodců na noční silnici

Policisté by byli rádi, kdyby se povinnost nosit reflexní vesty nebo prvky dostala do novely silničního zákona, která již nyní leží ve Sněmovně a poslanci by o ní měli definitivně hlasovat na první schůzi v roce 2011.

Poslanci však na návrh nemají jednotný názor. "Myslím, že by to pomohlo snížit počet nehod na silnicích nižších tříd," souhlasí místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová (VV). "Podporoval bych všechno, co přivede lidi k rozumu. Je pro mě absolutně nepochopitelné, že to chodci už teď nedělají. Hlavně by se měli sami nad sebou zamyslet," doplňuje ministr vnitra Radek John (VV).

Většina poslanců, které MF DNES oslovila, by se zaměřila na masivní kampaně. "Při každé příležitosti chodcům reflexní prvky doporučovat," míní ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Za mlada jsem chodil tři kilometry do hospody do Bechyně a nosil jsem baterku," dodává.

"Určitě by bylo dobré, aby lidé měli nějaké takové doporučení. Těžko si ale umím představit, že by to byla povinnost daná zákonem. Jak by se vynucovala?" ptá se poslanec Jiří Paroubek (ČSSD).

Právě otázka vymahatelnosti je pro politiky největší neznámou. A také to, zda "neviditelný" chodec na silnici ohrožuje jen sám sebe nebo i řidiče. A odborníci uvažují i nad tím, jestli by to nepřineslo na české silnice ještě větší agresivitu.

Počet usmrcených chodců"Bezohlední řidiči by v tom asi našli novou výmluvu - kdyby někoho srazili, argumentovali by tím, že neměl reflexní prvky," říká dopravní expert Petr Moos.

Některé automobilky už své luxusnější typy vozů vybavují zařízením s nočním viděním, které šoféry samo upozorňuje na chodce.

Řidiči si vesty musí obléknout při nehodách už od této neděle

Zatímco o reflexních vestách pro chodce, které stojí zhruba od 50 do 200 korun, se zatím pouze uvažuje, o vestách pro řidiče už je rozhodnuto. Od 1. ledna musí být všechna vozidla vybavena vestou, kterou si řidiči musí obléknout pokaždé, když má jejich vůz například poruchu, píchnou kolo nebo se připletou k dopravní nehodě.

Novela silničního zákona, která by mohla začít platit zhruba od poloviny roku, přinese na české silnice i další novinky. Zejména tvrdší postihy pro agresivní šoféry.

Předjíždění na zákazu či vjezd na trať kolem spuštěných závor budou nově za sedm trestných bodů, "myšky na silnicích" za pět. Jde o manévry, při kterých umírá na silnicích nejvíce lidí. Mnohem víc musí mít motoristé na paměti bezpečnostní pásy a autosedačky pro dětské pasažéry. I zde se postihy zpřísňují.

Naopak za banální přestupky, jako například zhasnutá světla přes den nebo jízda v pruhu vyhrazeném pro autobusy, by se už žádné trestné body nedávaly.

Novinkou má být také mnohem tvrdší boj proti nelegálním automobilovým závodům v běžném provozu, jako jsou třeba Gumball nebo Diamond Race. Policisté na "závodníky" neměli páky. To se změní. Napříště budou moci řidičům, kteří se například řítí po dálnici dvousetkilometrovou rychlostí, zabavit až na dva dny auta.

Už od začátku listopadu by také měly být povinné zimní pneumatiky na všech silnicích.

Měli by chodci na silnicích povinně nosit reflexní oblečení?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

NE 4626
ANO 3357
Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Najdete na iDNES.cz