Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Kavan už požádal o nejpřísnější prověrku

  18:45aktualizováno  18:45
Exministr zahraničí a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan odevzdal na ministerstvu zahraniční příslušné dotazníky. Požádal tak Národně bezpečnostní úřad, aby prověřil jeho osobu na stupeň přísně tajné. "V pondělí absolvuje psychotesty a pak budou všechny dokumenty odeslány na NBÚ", řekl iDNES ředitel tiskového odboru Karel Borůvka. Kavan se kvůli poslední kauze svého bývalého sekretáře Karla Srby, který si podle policie objednal vraždu Sabiny Slonkové, sešel se svým nástupcem v resortu Cyrilem Svobodou.

Kavan se Svobodou hovořili o práci ministerstva zahraničí. "To co mne trápí jako ministra zahraničních věcí a jako člověka, který nese odpovědnost za tento úřad, je prověření stavu věcí u nás, to znamená hospodaření," řekl Svoboda s tím, že ministerstvo zahraničí není prolezlé korupcí.

Drtivá většina pracovníků úřadu jsou podle něj loajální a kvalitní zaměstnanci. "Jde jenom o to, prověřit některá výběrová řízení, a počkejme na výsledek toho, co řekne policie," řekl ministr.

Svoboda se s Kavanem dohodl i na tom, že vláda svým usnesením rozhodne o způsobu financování Kavanových cest mezi sídlem OSN v New Yorku a Českou republikou. 

"Ty cesty jsou trojího typu," řekl Svoboda. První skupinou jsou normální cesty zaměstnanců ministerstva zahraničí, kdy platí režim ministerstva. Druhým typem cest jsou Kavanovy cesty jako předsedy Valného shromáždění OSN, se kterými nemá ministerstvo nic společného finančně ani organizačně. Třetí typ cest označil Svoboda za obecně politické, kdy je Kavanova přítomnost v Česku z politických důvodů nutná. O těchto cestách by pak rozhodoval předseda vlády Vladimír Špidla.

Kavan prý vážně zvažuje, že by se mohl vzdát své funkce v evropském Konventu. Svoboda jej však nežádal, aby to udělal.

Kavan předá dotazníky na ministerstvu
Žádost Jana Kavana o nejpřísnější bezpečnostní prověrku nejde přímo do rukou pracovníků NBÚ.

"Pan Kavan vyplní dotazníky a žádost předá ministerstvu zahraničních věcí, tedy svému statutárnímu orgánu. Ministerstvo postoupí žádost nám," řekla iDNES mluvčí NBÚ Alena Čechová.

Prověrka je nutná k zaměstnání na ministerstvu
Žádost o bezpečnostní prověrku je podle Svobody podmínkou vzniku a trvání Kavanova pracovního poměru na ministerstvu zahraničí. "Naše vnitřní předpisy umožňují, že po určitou dobu - a pokud se nemýlím, jsou to dva měsíce - může bezpečnostní ředitel tuto osobu určit, a za tu dobu by mělo dojít k tomu prověření," poznamenal ministr. 

Kavan by tedy podle něj měl být prověřen za dva měsíce, nejméně po tu dobu bude zaměstnancem ministerstva. Bezpečnostní prověrky Národního bezpečnostního úřadu však mnohdy trvají mnohem déle.

Kavan prověrkou nemusí projít
Kavan se v letech 1969-70 stýkal v Londýně s pracovníkem československého velvyslanectví Zajíčkem, který byl konfidentem StB. Bývalý ministr tyto styky ani sám nepopírá.

"Netušil jsem, že je rezidentem StB, byl velmi kritický k invazi i k okupaci a je třeba si uvědomit, kdy to bylo. Bylo to v době, kdy ve státní správě stále byli zaměstnáni lidé se sympatiemi k Pražskému jaru," řekl v on-line rozhovoru na iDNES Kavan.

Pokud Kavan byl veden ve svazcích jako důvěrník StB rozhodně mu to podle mluvčí NBÚ v prověrce nepřidá. "Pokud byl důvěrníkem StB, bude to bráno na vahách prověrky jako jeho minus," řekla iDNES Čechová.

Na otázku, zda by mu pomohlo, že o spolupráci s StB nevěděl, Čechová neodpověděla. "To už se mne ptáte na součást prověrky, která je samozřejmě tajná," dodala mluvčí.

"Bylo mi tehdy 22 let," doplňuje ke schůzkám se Zajíčkem Kavan. "Nepopřel jsem obsah svého svazku, protože byl důkladně probrán soudem. Nezávislý soud došel k závěru, že mne oklamali a že jsem nevěděl, že jde o pracovníka StB," dodal v rozhovoru bývalý ministr. 

Jan Kavan odpovídal čtenářům iDNES(31. července)

Úterý:
Chci nejpřísnější prověrku, říká exministr
Jan Kavan se chce u NBÚ nechat prověřit na nejpřísnější bezpečnostní stupeň.
Pouze s prověrkou se může stát zaměstnancem ministerstva zahraničí, které mu má po nástupu do čela valného shromáždění platit takzvanou valutovou náhradu.

Prověrka může Národnímu bezpečnostnímu úřadu trvat jeden rok, Kavan ale oficiálně nastupuje do funkce už v září.

"Chci žádat o stupeň nejpřísnější a chci, aby ta prověrka mé osoby byla co nejdůkladnější," prohlásil Kavan v úterý v rozhovoru pro BBC.

Podotkl, že ví, že vyřízení prověrky může trvat i rok. Ujistil proto, že po skončení jeho mandátu ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN nestáhne žádost o prověrku zpět.

Kavan je také přesvědčen, že není žádným způsobem a nikým vydíratelný, a proto prověrku zcela jistě dostane.

Nárok na takzvanou valutovou náhradu u českého ministerstva zahraničí činí pro Kavana čtyři tisíce eur (asi sto dvacet tisíc korun). OSN běžně zajišťuje kancelář a služební vůz, ale plat či letenky předsedovi nehradí.

Kavan bude ve funkci i bez prověrky
Zaměstnancem ministerstva se chce Kavan stát proto, aby mohl od září vykonávat funkci předsedy Valného shromáždění OSN.

"Každý velvyslanec, a já jsem vládou schválený velvyslanec, musí být zaměstnancem ministerstva zahraničí, aby mohl využívat zázemí ministerstva a fungovat. Pokud by vláda nenašla nějaké jiné řešení, tak bych to vykonávat nemohl," prohlásil Kavan MF DNES.

Mluvčí ministerstva zahraničí Karel Borůvka řekl, že Kavan se stane pracovníkem ministerstva i s nedokončenou prověrkou. Odhaduje, že se tak stane během několika dní. Podobný postup označil za standardní rovněž u ostatních zaměstnanců úřadu.

"Nastoupí, zároveň si vyplní dotazníky a všechno, co je potřeba, a je zahájen proces jejich prověřování," vysvětlil.

Pracovní náplň Kavana zatím není jasná
Během několika dnů by se měly vyřešit i problémy s financováním Kavanových cest do USA a zpět.

Podle Borůvky nejde o běžnou věc, neboť ministr se obvykle po volbách nestává zaměstnancem úřadu, který vedl. Proto zatím ani nelze říci, jakou pracovní náplň bude Kavan mít.

"Teď se bude přijímat do pracovního poměru, další zařazení je po přijetí," řekl Borůvka.

Prověrka může trvat jeden rok
Tajemnice Národního bezpečnostního úřadu Alena Čechová připustila, že prověření trvá řadu měsíců podle komplikovanosti případu. Čím vyšší je stupeň utajení, tím je prověrka důkladnější a trvá déle.

Prověrka může trvat i jeden rok. Přitom Kavanovo předsednictví v OSN je omezeno právě na jeden rok. Může se tedy stát, že jeho mise skončí ještě předtím, než ho Národní bezpečnostní úřad prověří.

Kavan jako ministr prověření od Národního bezpečnostní úřadu nepotřeboval. Bývalý šéf diplomacie ale mohl o prověrku požádat už před rokem.

Kavanova politická kariéra je spjata s řadou afér. Od návratu z emigrace na podzim 1989 jej provázelo podezření ze spolupráce s bývalou Státní bezpečností (StB). Po pětiletém sporu s ministerstvem vnitra ale vysoudil negativní lustrační osvědčení a rozhodnutí, že vědomým spolupracovníkem StB nebyl.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roztržka potvrzena. Prezident Zeman v pořadu u Soukupa definitivně skončil

Pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. Tak hradní mluvčí...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky
Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Přestáváme umět pořádně artikulovat. Do mobilů civí děti i jejich rodiče

Dětí, které zápolí s výslovností, přibývá. Za uplynulých deset let jejich počet vzrostl zhruba čtyřikrát. Podle...

Do Číny raději s rouškou. Úřady se obávají zavlečení koronaviru do Česka

Při cestě do čínského města Wu-chan radí české ministerstvo zahraničí kvůli šíření nového koronaviru preventivně...

Nehájí zaměstnance a uráží firmy. Babiš sepsul Středulu kvůli stravenkám

Nesouhlas Josefa Středuly se stravenkovým paušálem minulý týden překvapil premiéra Andreje Babiše. Následně se do šéfa...

Najdete na iDNES.cz