Kauzy roku 2018: vraždící žralok v Egyptě či obviněný český džihádista

  14:31aktualizováno  14:31
Příběh českého turisty a žraloka v Egypte, kauza tří mrtvých v domě ve Zlíně či otázky kolem zmizení olomouckého radního. Rok 2018 byl protkán desítkami událostí, o kterých psala dvojice reportérů MF DNES Artur Janoušek a Václav Janouš. Zde je přehled sedmi témat, která reportérská dvojice celý rok sledovala.
Část 1/7

1Padělatel diplomů a energetičtí šmejdi

Elektrický proud (ilustrační foto)

Tak jako každý rok jsme i letos v terénu a skrytě odhalovali podvody nebo přinejmenším podezřelé aktivity. Díky tomu mohli policisté obvinit šestadvacetiletého muže, který si říkal Havelka a na internetu nabízel falešné vysokoškolské diplomy, maturitní vysvědčení a výuční listy. Zájemce nalákal na sken padělaného diplomu, který byl k nerozeznání od pravého, inkasoval peníze, ale nikdy nic neposlal. Okradl nejméně 49 lidí.

Chtěl mezi intelektuály

Mezi podvedenými byla i dívka, jíž rodiče platili studia, jenže ona do školy nechodila a po pěti letech je chtěla uchlácholit koupeným diplomem. Nebo muž se základním vzděláním, jenž se toužil přiženit do rodiny intelektuálů, kteří trvali na tom, že jejich dcera bude mít vysokoškoláka. Havelka každého z nich připravil o 16 až 20 tisíc a jen od března do prosince 2016 získal přes 786 tisíc korun, než mu byznys zarazila policie.

Policie obvinila podvodníka s diplomy, kterého vypátrala MF DNES

Na počátku byl článek MF DNES. Stačilo zadat do vyhledávače „Koupím diplom“ a objevila se řada inzerátů. Mezi nimi i ten od Havelky. Po sérii e-mailů poslal svou ofocenou práci: padělek diplomu ústecké univerzity Jana Evangelisty Purkyně na tiskopisu s vodoznakem, kulatým razítkem a podpisem rektora.

Podvodník vždy nalezl na internetu pravý diplom, jímž se chlubil nějaký absolvent, upravil ho a poslal zájemci číslo účtu, na který měl poslat peníze. Okradené lidi policisté evidují jako svědky, někteří jsou ale sami stíháni, protože je neodradilo, když byli napáleni, a padělek si obstarali jinde. Jako muž, který přišel na výslech s občankou, na níž již měl falešný titul Ing.

Neexistující úřady

Další terénní prací MF DNES bylo odhalování firem, jimž Energetický regulační úřad říká energetičtí šmejdi. Přeprodávají elektřinu a plyn, lákají zákazníky na vymyšlené báchorky a vydávají se za zaměstnance neexistujícího státního kontrolního úřadu, za inspektory České obchodní inspekce nebo pracovníky České pošty.

Reportér MF DNES proto předstíral, že je zákazníkem, a kontaktoval pracovnici, která tvrdila, že její firma je státní institucí, dohlížející na to, jestli poskytovatelé energií zlevnili elektřinu a plyn, jak prý nařídil stát. Ve skutečnosti žádný takový kontrolní úřad neexistuje a není ani státem nařízené zlevnění. Šlo jen o vstupní báchorku, jak vzbudit zájem klienta. Pak si žena nechala předložit výpis a prohlásila, že poskytovatel nezlevnil, jak měl. Vzápětí nabídla řešení: podepsat přihlášku do výběrového řízení na nového dodavatele energie. Pokud klient podepíše, musí vzít toho, koho zprostředkovatel vybere.

Regulační úřad však varuje, že klienti nemají žádnou garanci, že uspoří. Šmejdům jde především o provizi za nového zákazníka přihraného spřátelenému dodavateli energie nebo o smluvní pokutu, pokud si klient přestup rozmyslí. Takových jsou na trhu desítky a po upozornění MF DNES se jimi zabývá Česká obchodní inspekce.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Nemocenská se bude znovu proplácet i v prvních dnech, ČSSD prosadí svou

iDnes nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Lidé se téměř jistě znovu dočkají toho, že když onemocní a zůstanou doma, budou dostávat nemocenskou i v prvních třech...

Každý soupeř je vážný, hodnotí Babiš vstup Soukupa do politiky

Andrej Babiš (vlevo) s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem v jednom z...

Ohlášený vstup majitele televize Barrandov Jaromíra Soukupa do velké politiky nebere premiér a předseda hnutí ANO...

Babišův švagr Herodes skončil v Agrofertu. Působil ve dvou firmách

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodovci.

Švagr premiéra Andreje Babiše Martin Herodes odešel ze dvou firem Agrofertu, ve kterých do loňska působil. Uvedl to v...

Najdete na iDNES.cz