S výslechy v případu Vidkun začali naplno žalobci na začátku listopadu loňského roku. Byli k nim pozváni mimo jiné policisté i současní či bývalí místní politici. Vždy to byli lidé, jejichž jména zazněla v odposleších zachycených mezi obviněnými (o koho se policie zajímala, najdete zde).
Stíhán v kauze je olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Podle policistů se snažil ovlivnit vyšetřování týkající se výstavby jezdeckého areálu. Rozbořil v souvislosti s vyšetřováním odmítl přes nátlak stranických špiček rezignovat, přišel však o místo na kandidátní listině pro nadcházející krajské volby.
Společně s ním je obviněn z účasti na zneužití pravomoci úřední osoby vlivný podnikatel Ivan Kyselý, tehdejší šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj a bývalý náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec, který je obviněn z přijetí úplatku. Všichni čtyři muži jsou již stíháni na svobodě (více o propuštění podezřelých z vazby najdete zde).
Policie na začátku vyšetřování kauzy zabavila při domovních prohlídkách v bytě, kanceláři a bezpečnostní schránce bývalého ministra vnitra a nyní advokáta Ivana Langera různé dokumenty a počítače. Langer je blízkým přítelem Kyselého, obviněn však v případu není.
Kvůli olomoucké kauze se GIBS stala terčem tvrdé kritiky, po které na post šéfa sboru rezignoval ke konci listopadu 2015 Ivan Bílek. Podle některých členů sněmovní komise pro kontrolu GIBS rezignoval na základě politického tlaku. Sám Bílek ale uvedl, že odchází ze svého osobního rozhodnutí, aby organizaci neškodil.
Kvůli spojení s kauzou požádal v říjnu o propuštění ze služebního poměru ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek. Náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach pak požádal o přeložení k jinému útvaru. Oběma žádostem bylo vyhověno.
Policejní akce VIDKUN |
Případ související s lidmi z nynější olomoucké kauzy vyšetřovala GIBS před čtyřmi lety na základě anonymu. Vazby se měly podle tehdejších informací ČTK promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS nakonec případ odložila.
V souvislosti s reorganizací policie, kvůli níž se v minulých týdnech dostaly do sporu vládní ANO a ČSSD, se vyjádřil žalobce z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci Petr Šereda. Řekl, že kvůli reorganizaci přijali opatření u dvou kauz, které považují za závažné.
Jejich spisy mají být převezeny na VSZ (podle Práva jde o spisy ke kauze někdejší šéfky kabinetu Jany Nagyové, nyní Nečasové, a kauze Vidkun). Žalobci se obávají, že důsledkem spojení jednotek policie budou úniky informací, ovlivnění, nebo nezákonné zásahy do případů.
Exministra Langera přivedli k prohlídce policisté z ÚOOZ:
13. října 2015 |