Kauza mostecké doly: přišly provize a aktéři případu začali nakupovat

  14:16aktualizováno  14:16
Provizi, kterou dostal podle Švýcarů za prodej mosteckých dolů, proměnil poradce někdejšího šéfa poslanců ČSSD Stanislava Grosse Jiří Martinek v luxusní vilu v Černošicích u Prahy. V tu samou dobu shodou okolností nakupoval i sám Gross - byt 4+1 na pražském Barrandově, jehož pořízení nikdy nedokázal věrohodně vysvětlit.

Stanislav Gross slavil promoci v červnu 1999 se svými nejbližšími – poradcem Jiřím Martinkem (první zleva), přítelem Pavlem Muselou (čtvrtý zleva) a kamarádem Robertem Sýkorou. | foto: archiv

Velká bílá vila, kterou obklopuje několikametrová kamenná zeď, trochu připomíná pevnost. Projít k ní lze jen masivní železnou brankou s ostrými hroty, střeženou kamerou a zabezpečovacím zařízením. Na zvonku i poštovní schránce chybí jmenovka. Identifikovat dům lze jen podle malé červené tabulky s číslem popisným, která visí na zdi.

Luxusní vila Jiřího Martinka v pražských Černošicích.

Jsme tu správně. Vila patří Jiřímu Martinkovi. Muži, na jehož účtu skončila podle zjištění švýcarských vyšetřovatelů část z mnohamilionové provize za privatizaci mosteckých dolů. Martinek zde má bydlet, ale není tu. Na zvonění nikdo neodpovídá, v oknech jsou stažené rolety.

Možná je to jen shoda okolností, ale zajímavé je, že Martinek si dům ve "čtvrti boháčů" v Černošicích pořídil jen krátce poté, co podle Švýcarů inkasoval provizi. Stejně jako další byt v Praze-Hostivaři.
Martinek byl v té době poradcem vlivného šéfa poslanců ČSSD Stanislava Grosse. Pracoval také v jeho poslanecké kanceláři.

Provize a nejasný původ peněz

Může to být ještě větší náhoda, ale i Gross si v době privatizace dolů pořídil bydlení. Byl to byt 4+1 v Praze na Barrandově, který jej stál později politickou kariéru. Gross totiž dodnes nedokázal věrohodně vysvětlit, kde vzal část peněz na jeho pořízení.

"Opakuji, že s tou věcí (provizí za privatizaci dolů) mě spojuje jen to, že v ní figurují lidé, které znám a svého času jsem s nimi spolupracoval," hájí se Gross.

Švýcaři se prodejem dolů zabývají už léta kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zjistili totiž, že kupec dolů uzavřel v únoru 1999 smlouvu s firmou z Gibraltaru. Jejím předmětem bylo vyjednat koupi dolů od státu.

Když 19. srpna vláda Miloše Zemana svůj balík v dolech kupci skutečně přiklepla, odešlo pět milionů dolarů (podle tehdejšího kurzu 170 milionů korun) z účtu kupce na konto Torrence Trading (ve stejné bance) s označením "success fee", tedy odměna za úspěch.

Přístup k účtu měl zbrojař a tehdejší Grossův přítel Pavel Musela, který peníze dále distribuoval – mimo jiné i Martinkovi. Ten měl přístup k účtu kyperské firmy, která dostala z provize zhruba 75 milionů korun. Přes deset milionů korun si pak Martinek poslal na svůj účet do Česka.

Provize putovala mezi jednotlivými účty v letech 1999 a 2000. A právě v červenci 2000 si Martinek pořídil zmíněnou vilu v Černošicích v hodnotě milionů korun. Zda na to použil peníze od kupce dolů, není jasné. Martinek to nevysvětlil – nekomunikuje a není k nalezení.

Martinek v tu dobu kromě práce pro Grosse také podnikal. Jeho firma však podle společníků velký zisk nevytvářela. "Z firmy nebyl ekonomický profit," říká poslanec ČSSD Richard Dolejš, který s Martinkem společnost vlastnil.

Historka o půjčce od strýčka

Gross si koupil barrandovský byt v srpnu 1999, tedy ve stejný měsíc, kdy tehdejší menšinová vláda ČSSD doly prodala. V té době už bylo jasné, že se smlouva o provizi uzavřená v únoru naplní. Bylo to však před tím, než peníze z provize do Česka dorazily.

Dům, ve kterém si expremiér Stanislav Gross, koupil v roce 1999 byt.

Gross sice ještě ve vládě neseděl, ale ve straně měl silný vliv. Za byt v roce 1999 zaplatil 2,5 milionu korun v hotovosti. Později se však zjistilo, že si tolik nemohl vydělat. Gross pak tvrdil, že mu 1,2 milionu půjčil nemajetný strýc František Vik. Ten přišel s historkou, že si peníze pro synovce musel půjčit.

Případ několikrát vyšetřovala policie, na nic však nepřišla. Gross opakuje, že peníze byly zcela čisté.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Příští týden se oteplí. Do poloviny listopadu budou teploty nadprůměrné

Češi si mohou dál užívat teplého podzimu, nepříjemné sychravé počasí se zatím odsouvá. V příštím týdnu se ještě oteplí,...

Tisíce Čechů se zapojily do obnovy lesů, vysázeli statisíce stromků

Zhruba 31 000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po...

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Najdete na iDNES.cz