Odposlechy: Práce prosazované Mynářem předražil šéf Lán o desítky milionů

  12:03aktualizováno  12:03
Zakázka na zpevnění břehů nádrže v Lánech byla podle policejních odposlechů od začátku plánovaná jako předražená o desítky milionů. Stíhaný šéf Lán Miloš Balák pak navíc podmínky soutěže podle vyšetřování nechal nastavit samotnou firmu, která ji pak vyhrála. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář přesto tlačil na ministra spravedlnosti, aby Balákovo trestní stíhání překazil.

Šéf lánské obory Miloš Balák spolu s prezidentem Milošem Zemanem při křtu knihy Lánská obora v proměnách času. (19. listopadu 2018) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář v minulých letech opakovaně lobboval za to, aby poslanci navýšili rozpočet Hradu o desítky milionů. Zdůvodňoval to zejména potřebou nákladně zpevnit hroutící se břehy vodní nádrže Klíčava, která je součástí sídla prezidenta v Lánech. Rozpočet Hradu tak postupně nabobtnal až na půl miliardy za rok, nejvíce v historii.

Za rozsáhlé práce ručí šéf Lán Miloš Balák, kterého Mynář osobně vybral a dosadil. A kancléř ho odmítá odvolat, i když je za manipulaci „zpevňovací“ zakázky už rok a půl obviněný. Naopak se trestnímu stíhání muže, který podle policistů Hrad obral o miliony, snaží bránit.

Usvědčující „štěnice“

MF DNES nyní získala text obvinění sepsaný elitními detektivy z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Odposlechy Baláka a jeho spolupracovníků policisté dokládají, že celou zakázku od začátku plánoval jako o desítky milionů korun předraženou.

A to není vše. Stovky milionů za ni Hrad vyplatil kladenské firmě Energie, která zákonem vyžadovanou soutěž vyhrála. Podle policistů ovšem zejména proto, že ji místo Lesní správy Lány fakticky pořádala ona.

Z odposlechů podle vyšetřovatelů plyne, že soukromá firma si za souhlasu Baláka sama ušila na míru zadávací podmínky tendru, které vyšachovaly další zájemce. Ale ještě před tím dokonce nadiktovala i projekt, podle něhož pak začala budovat. A to tak, aby v něm byla „rezerva“ desítky milionů.

Kauza Lány

„Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (...). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude, a může se vyfakturovat,“ zachytili třeba policisté, jak se manažer Energie Libor Tkadlec po telefonu chlubí jednomu ze svých spolupracovníků, že v sídle prezidenta manipuluje zakázku za čtvrt miliardy korun.

Je zásadní říct, že na stavební dozor, který kontroluje právě to, aby Hrad zaplatil jen to, co se skutečně postaví, přitom Lány bez tendru najaly brněnskou společnost GEOtest. Jejího spolumajitele Martina Teyschla zná dobře kancléř Mynář. Sedí v jeho nadaci, prostřednictvím které podporují školu nedaleko Osvětiman.

Hrad: Je to nesmysl

Kvůli manipulaci zakázky policie stíhá šéfa obory Baláka, ale i manažera stavební firmy Tkadlece a samotnou společnost Energie. Balák ovšem případ označuje za policejní spiknutí. „Je to lež. Pouze nepravdivá konstrukce policie,“ řekl Balák. Tkadlece se MF DNES kontaktovat nepodařilo.

Jeho nadřízený Mynář se dotazu, zda zná podrobnosti stíhání, vyhnul. Ale zopakoval, že obviněného šéfa Lán, který mezitím stihl stíhané firmě Energie přihrát několik dalších milionových zakázek, neodvolá.

„Děkuji za dotaz, ale račte ponechat řízení naší složky odpovědným osobám,“ odpověděl MF DNES kancléř Miloše Zemana.

Schůzky v La Romantice

Balákova situace ovšem není tak lehká. Policisté těží z toho, že manažer Energie Tkadlec se do telefonu dovedl o manipulaci čvrtmiliardové zakázky v sídle prezidenta rozpovídat v řadě případů. A paradoxně mluvil i o tom, jak se bojí policistů.

Miloš Balák v roce 2008, kdy byl ředitelem akciové společnosti Lesy Hluboká nad...

Miloš Balák v roce 2008, kdy byl ředitelem akciové společnosti Lesy Hluboká nad Vltavou

„Teď si vem, že už si zapisuju jenom schůzky, jinak všechno člověk nosí v hlavě. To ani nemůžeš psát, vole, to ti pak někdo najde. A nedej bože, když si pak dělaj v počítači záznamy. Ti ho seberou a jsi v ***. A to se ani neřeší tyhle věci po telefonu. Proč si myslíš, že s Milošem (Balákem) jedu dolu. Protože jeho auto, moje auto, to je ta největší odposlouchávárna, co může bejt, vole, ty handsfree, GPSky a tak,“ vykládal Tkadlec po telefonu jednomu ze svých kolegů z firmy.

Balák skutečně podrobnosti telefonicky příliš neprobíral. S manažery, kteří podle plánu popsaného policií měli čvrtmiliardovou zakázku na zpevnění břehů Klíčavy získat, se ovšem scházel osobně mimo jiné v restauraci hotelu La Romantica v Mladé Boleslavi. K jeho smůle tam ovšem policisté měli prostorové odposlechy.

Zatímco první stamilionovou etapu zpevňování břehů Klíčavy dělala pouze kladenská firma Energie, do druhé etapy, jejíž přípravu na odposleších zachytily policisté, už Energie šla ve sdružení s libereckou firmou Syner. A to navzdory tomu, že podle policistů Balák opět preferoval jen Energii.

Do podniku La Romantica s vyhlášenou kuchyní tak podle policistů Balák vyrazil například hasit spor mezi šéfem Energie Zdeňkem Osnerem a šéfem Syneru Jiřím Urbanem.

„Z rozhovoru vyplývá, že spolupráce nefunguje podle představ Urbana. Osner mu nechce pustit zadávací dokumentaci. Balák slíbil, že mu ji předá,“ interpretují rozhovor policisté. Odehrál se ještě týdny před tím, než zakázku Lány vůbec vyhlásily a firmy se tak dle zákona mohly k zadávací dokumentaci dostat.

Ať je tam toho víc...

To je ale jen jedno z dílčích porušení zákona, ze kterého policisté Mynářova podřízeného Baláka viní. Ale rozhodně ne jediné.

Vyšetřovatelé také jako svědka získali projektanta, kterého si Lány najaly na to, aby práce před spuštěním tendru vyprojektoval. Ten jim řekl, že ho úkoloval přímo stíhaný manažer Tkadlec. Dlouho před tím, než „jeho“ firma Energie zakázku po oficiální soutěži vyhrála. A podle svědectví Tkadlec projektantovi přikázal, aby dodatečně objem prací navýšil o desítky milionů. Výsledek své práce poslal podle instrukcí nejenom Balákovi, ale i jemu.

Šéf Lán policistům při výslechu přiznal, že s Energií, která Tkadlece zaměstnávala, spolupracoval v minulosti, když ještě před nástupem do funkce jako podnikatel dělal kladenské firmě subdodavatele.

Energie ovšem také byla sponzorem strakonického basketbalového klubu, kterému Balák šéfoval. Dalších sponzorů, kteří dostávali v Lánech zakázky, je podle předchozí analýzy MF DNES hned několik. Policisté přitom prověřují i to, zda takto přes rozpočet klubu Balákovi pouze neprotékaly provize.

Kdy bude jasno, zda Balák půjde k soudu?

Vyšetřování, které se táhne už rok a půl, podle zdrojů MF DNES spěje do finále. Policisté čekali na odborné posudky, které měly říct, zda a jak moc byly práce předražené. Posudky už jsou hotové.

Ukazuje se přitom, že policejní stíhání zarazilo mnohem mohutnější plány. Celkově Lesní správa Lány hodlala za zpevňování nádrže utratit tři čtvrtě miliardy korun ve třech etapách. Druhou etapu prací, jejichž přípravu policisté odposlouchávali, nechal nakonec Mynář zastavit. Oficiálně proto, že Hradu došly peníze. Fakticky o ně ale Mynář na rozpočtovém výboru Sněmovny už neusiloval.

Mynář se ale nepřestal zastávat svého podřízeného. Potom, co loni policisté v Lánech zasahovali, neváhal dokonce Hrad u ústavního soudu napadnout kvůli údajným formálním vadám příkaz k prohlídce. Pokud by uspěl, byly by nejspíše nepoužitelné i policisty zajištěné důkazy. Ústavní soudci to ale zamítli. Jak ale nyní zjistila MF DNES, tím to neskončilo.

Mynář kvůli stíhání tlačil na ministra Pelikána

Podle několika zdrojů redakce kancléř prezidenta obratem začal tlačit na tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby sám proti stíhání Baláka podal námitku pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu a využil tak ojedinělou pravomoc, jejímž prostřednictvím politik může zasáhnout do činnosti státního zastupitelství. Ministr ovšem rozhodnutí zdržoval a také nakonec letos v květnu zamítl.

Pelikán, který dnes pracuje v soukromém sektoru, to komentovat nechtěl. Samo ministerstvo ale potvrdilo, že požadavek písemně Pelikánovi dorazil prostřednictvím advokáta Lesní správy Lány.

„Ministr spravedlnosti se po přezkoumání věci rozhodl svého oprávnění nevyužít a podnět odložil dílem pro nepřípustnost, dílem pro nedůvodnost,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Lucie Machálková. „O tomto návrhu ze strany Hradu vůbec nevím,“ řekl MF DNES Balák.

Jinak to ale podává jeho nadřízený Mynář. Tvrdí, že on na Pelikána rozhodně netlačil. „Pan ředitel Balák má zajištěnou fundovanou obhajobu a příslušné procesní návrhy jsou její součástí,“ konstatoval kancléř.

Právník za veřejné peníze

A skutečně – Hrad šel opravdu tak daleko, že Balákovi umožnil nechat si z veřejných peněz zaplatit vlastní obhajobu. Smlouvu na dva tisíce korun za každou odpracovanou hodinu bez výběrového řízení uzavřel Balák za lesní správu minulý rok na podzim s advokátní kanceláři Musalová, Jansta.

Balák kancelář dobře zná. Tito právníci v minulosti pracovali pro některé jeho firmy, když podnikal.

Potom, co MF DNES upozornila, že smlouva na svou vlastní obhajobu za veřejné peníze může paradoxně Baláka vystavit dalšímu trestnímu stíhání, lesní správa letos v červenci kontrakt v tichosti dohodou ukončila.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Najdete na iDNES.cz