Miroslav Dvořáček po zatčení, foto Archiv bezpečnostních složek

Miroslav Dvořáček po zatčení, foto Archiv bezpečnostních složek | foto: Archiv bezpečnostních složek

Kauza Kundera: Agenta Dvořáčka udal student Dlask, tvrdí historik

  • 391
V kauze spisovatele Milana Kundery se včera objevil nový svědek. A podle jeho slov Kundera nebyl tím, kdo v roce 1950 udal policii "západního agenta" Miroslava Dvořáčka.

Svědkem je osmdesátiletý literární historik Zdeněk Pešat, který byl v roce 1950 členem fakultního výboru KSČ na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Sepsal prohlášení, podle něhož je udavačem Miroslav Dlask. Tedy tehdejší přítel Ivy Militké, v jejímž pokoji na vysokoškolské koleji byl Dvořáček zatčen.

"Dlask mi řekl, že to oznámil bezpečnosti. Měl pocit, že o tom musí informovat i svou mateřskou stranickou organizaci," napsal Pešat v dokumentu, který poslal do ČTK.

"Studovali jsme spolu estetiku a ze členů fakultního výboru KSČ znal nejvíce mě," dodal Pešat, který je těžce a nevyléčitelně nemocný. Je upoután na lůžko a závislý na kyslíkovém přístroji.

"Předpokládal jsem, že Dlask chtěl svou přítelkyni ochránit před postihem, ke kterému by mohlo dojít, kdyby se její styk s emigrantem, nebo dokonce agentem-provokatérem z řad StB prozradil," vysvětluje Pešat.

Jméno Milana Kundery tehdy podle něj vůbec nepadlo. Udaný Dvořáček strávil ve vězení 13 let.

Pešatovo tvrzení nicméně nevysvětluje, jak se na záznamu SNB o udání objevilo jméno spisovatele Milana Kundery. - více o objevu badatelů čtěte zde

. PROHLÁŠENÍ ZDEŇKA PEŠATA

Když jsem si v úterních Lidových novinách přečetl o rozvíjení údajné aféry kolem Milana Kundery a uviděl jsem jméno Miroslav Dlask a fotografii Ivy Militké, vybavila se mi přesně příhoda z jara 1950.

Tehdy jsem byl ve třetím ročníku Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a členem fakultního výboru KSČ. Miroslav Dlask se na mě obrátil se sdělením, že jeho přítelkyně (a budoucí žena) Iva se potkala s bývalým kamarádem, o kterém věděla, že uprchl na Západ a že se zřejmě ilegálně vrátil. Dlask mi řekl, že to oznámil bezpečnosti. Měl pocit, že o tom musí informovat i svou mateřskou stranickou organizaci. A protože jsme spolu studovali estetiku a ze členů fakultního výboru KSČ znal nejvíce mě, řekl to mně. Předpokládal jsem, že Dlask chtěl svou přítelkyni ochránit před postihem, ke kterému by mohlo dojít, kdyby se její styk s emigrantem, nebo dokonce agentem-provokatérem z řad StB prozradil. Na jeho sdělení jsem nijak nereagoval a s nikým jsem o tom nemluvil. S Dlaskem jsem se už po studiích nesetkal a pustil jsem to z hlavy.

Jsem vážně a nevyléčitelně nemocný člověk, v podstatě ležící pacient odkázaný na kyslíkový přístroj. Vzhledem k tomu nejsem schopen se nikam dostavit a jakýkoli rozhovor musím odmítnout.

Včera, po přečtení novin, jsem o příhodě s Dlaskem řekl své ženě. Domluvili jsme se, že sepíšu všecko, co k této věci vím, a to jsem tímto učinil.


V Praze 15. října 2008 PhDr. Zdeněk Pešat, DrSc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video