Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Rekonstrukce kauzy Rath: hrálo se o 24 milionů z předraženého tendru

  0:21
Spis, podle něhož budou poslanci posuzovat, zda doporučí vydání Davida Ratha ke stíhání, popisuje předraženou zakázku na opravu zámku v Buštěhradu. Podle policie si aktéři kauzy chtěli rozdělit na úplatcích 24 milionů korun. Příběh ale začal dřív a iDNES.cz se ho pokusil zrekonstruovat.

Středočeský hejtman David Rath | foto:  Dan Materna, MAFRA

Začátek dubna zastihl Davida Ratha v plné pohodě. V klidu si v Kladně společně s šéfkou tamní nemocnice Kateřinou Pancovou, další obviněnou v kauze, otevřel nový domov důchodců a léčebnu dlouhodobé péče.

Na webových stránkách, kde lze najít informace o veřejných zakázkách, se ale ve stejné době objevil jeden důležitý dokument. Píše se v něm, že zakázku na opravu buštěhradského zámku vyhrála ve výběrovém řízení firma Konstruktiva Branko.  Právě kolem této zakázky, která byla podle policie předražená asi o deset procent, se Rathovo stíhání točí. Šéf stavební společnosti Pavel Drážďanský je ostatně mezi lidmi, které v pondělí pozatýkala policie společně s exhejtmanem.

Ale vraťme se ještě o pár měsíců před touto událostí.

Operativci ze severu

V začátcích celé kauzy nikdo netušil, jak velkou rybu se policistům podaří zatknout. Vše odstartovalo trestní oznámení, které dorazilo na brněnské vrchní státní zastupitelství. Jeho obsahem bylo upozornění na podvody s evropskými dotacemi, do kterých se zapojily společnosti mající vazbu na severní Čechy. A tak tamní policisté začali věc prověřovat. Policie ostatně na severu Čech už jinou velkou kauzu spojenou s evropskými penězi odhalila a Petr Kušnierz, bývalý ředitel Úřadu regionální rady Severozápad, který má rozdělování dotací na starost, stojí nyní před soudem (více zde).

Rathova aféra

Nové vyšetřování, které nakonec ukázalo na Ratha, rozjel na severu Čech dnes už bývalý elitní detektiv protikorupční policie Petr Vincenz. Právě on se podle informací iDNES.cz dostal k informacím, že nitky podvodů s dotacemi vedou do středních Čech. I díky odposlechům pak policisté zjistili, že případ souvisí se dvěma lidmi - s  šéfkou kladenské nemocnice Pancovou a také s Petrem Kottem, bývalým poslancem a blízkým  spolupracovníkem Davida Ratha.

Jen drobná odbočka k operativci Vincenzovi. Tento elitní detektiv pracuje od dubna pro soukromou společnost Centropol Energy. Odejít k ní chtěl od policie už loni, tehdy ho ale ještě přemluvil policejní prezident Petr Lessy (více zde). Odchod nakonec oddálil jen o několik měsíců. Nicméně během této doby se podařilo policistům získat další informace o kauze, do které je zapleten David Rath.

Pro vyšetřování bylo také klíčové, že se případ podařilo zcela utajit. Na kauze pracoval jen čtyřčlenný tým detektivů a dohlížela na něj státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Ta má pověst neohrožené žalobkyně, která se nebojí složitých případů. Dozoruje například kauzu mačetového útoku v Novém Boru (více o případu zde). Ostře se také v minulosti vymezila proti tehdejší nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké.

O Bradáčové se ostatně spekulovalo, že měla ve funkci nahradit právě Veseckou. Paradoxně se tak nestalo, protože někteří politici o ní roznášeli, že má blízko k ČSSD.

Předražený projekt Buštěhrad

Ale zpět k vyšetřování kauzy Davida Ratha. Policisté v průběhu vyšetřování začali rozkrývat hned několik podivných projektů, na které šly peníze z EU. V případě Davida Ratha se ale nakonec (nebo spíš prozatím) soustředili na plán na opravu zámku v Buštěhradu. Rath už v minulosti o zámku prohlašoval, že z něj hodlá vybudovat středočeský Žofín, a evropské peníze mu s tím měly pomoci (více o plánech zde).

Fotogalerie

Policisté označují za hlavní iniciátory podvodu dvojici Pancová - Kott. Právě oni si podle vyšetřovatelů vyhlédli projekt na opravu zámku Buštěhrad. V původním projektu se počítalo, že na opravu bude stačit 160 milionů korun. To ale bylo dvojici zřejmě málo a v tuto chvíli už podle policistů do celé akce zapojili i hejtmana Ratha. Bylo totiž nutné projekt přehodnotit, přesněji řečeno navýšit o dalších čtyřicet milionů korun. Z této částky pak podle informací MF DNES bylo na úplatky určeno 24 milionů korun. Hejtman Rath měl také zajistit krytí celé "akce".

Bylo také nutné zajistit, aby výběrové řízení, do kterého se přihlásily čtyři firmy, vyhrála předem vybraná společnost - Konstruktiva Branko. Stejná firma už ostatně v minulosti zajišťovala některé opravy v kladenské nemocnici. Pancová se tak s jejím šéfem Drážďanským dobře znala.

Hlavně vybrat toho správného

Aktéři případu

David Rath - nyní už bývalý středočeský hejtman. Podle policistů měl poskytovat krytí nad předraženým projektem na opravu zámku v Buštěhradě.

Kateřina Pancová - šéfka kladenské nemocnice a dlouholetá Rathova spojenkyně. Do nemocnice šly stamiliony z evropských i krajských peněz.

Petr Kott - bývalý poslanec, blízký spolupracovník Ratha. Kotta a Pancovou označují policisté za "režiséry" předražené zakázky.

Pavel Drážďanský - ředitel stavební společnosti Konstruktiva Branko, která vyhrála výběrové řízení na opravu zámku.

Ivana Salačová - šéfka firmy FISA, která měla zajišťovat subdodvatelsky některé práce na opravě zámku. Přes její účty podle policistů šla "provize" 24 milionů korun.

Lucia Novanská - šéfka společnosti ML Compet, která pro kraj zajišťovala losovačky. A vylosovala i firmu Konstruktiva Branko jako nejlepšího pro opravu zámku.

V případě jsou stíháni ještě dva lidé. Jejich jména zůstávají zatím utajena.

Vylosování toho "správného" dostala na starost další spřátelená firma - podle policejního spisu, který dostali k dispozici poslanci mandátového a imunitního výboru Sněmovny, to byla společnost ML Compet. I její šéfka Lucia Novanská je podle serveru Aktuálně.cz mezi obviněnými.

Firma ML Compet pro Rathův kraj už v minulosti také pracovala, zajišťovala pro něj právě různá výběrová řízení (informace zde). Společnost mimochodem zakládal další Rathův známý - Filip Bušina, který nyní čelí obžalobě z daňových podvodů (přečtete si detaily případu).

A policejní spis popisuje ještě jednu firmu, která se na podvodech podle vyšetřovatelů podílela - je jí slánská společnost FISA, která měla při opravě zámku zajišťovat subdodavatelské práce. Přes její konto mělo putovat 24 milionů korun, které byly určeny na úplatky. V případě firmy FISA stíhají policisté její šéfku Ivanu Salačovou.

To, že "akce" proběhla podle plánu, dokládá záznam z rejstříku veřejných zakázek. Skupina ale celou dobu netušila, že ji policisté sledují. I díky štěnicím, jež kriminalisté umístili do některých místností, kde se aktéři kauzy scházeli, vyšetřovatelé také věděli, jak se měly peníze dělit.

První část "provize" - čtrnáct milionů korun v hotovosti - byla vyplacena měsíc po oficiálním podepsání smlouvy. Podle MF DNES pak půlka připadla Rathovi a zbytek dvojici Pancová - Kott.

Co bude dál?

Právě tyto peníze si Rath podle vyšetřovatelů odnášel, když ho policisté v Rudné - kus od domu exposlance Kotta - zatkli. Rath, který v úterý vystoupil z ČSSD a vzdal se funkce hejtmana, je nyní ve vazební věznici v Litoměřicích. A nějakou dobu tam zůstane. Před vazbou ho nezachránila ani nabízená kauce.

Všichni zadržení čelí obvinění z několika trestných činů - z poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky. Sám Rath tvrdí, že jeho zatčení bylo provedeno na politickou objednávku. A dodal, že o penězích, které u něj policisté našli, nevěděl.

Na návštěvě podle svých slov dostal zabalenou krabici s vínem. "K mému úžasu místo lahví byly v boxu peníze," uvedl bývalý hejtman Rath (více zde).

Policisté nevylučují, že stíhání některých obviněných ještě rozšíří. Připustila to i žalobkyně Bradáčová. Policisté v úterý prohledali kanceláře ředitelky Pancové a už od začátku vyšetřování se spekuluje o tom, že pochybnosti jsou i nad některými projekty, které se platily z evropských peněz právě v tomto zdravotnickém zařízení.

Autoři: , ,

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva parametry se zhoršily. Není jasné, zda už rozvolníme, řekl Hamáček

Počty nakažených a další parametry hodnotící epidemii covidu-19 neklesají tak rychle, jak by si všichni přáli, řekl...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Spor o Dukovany. Piráti chtějí Zemanovu muži Nejedlému vzít diplomatický pas

Poslanec Pirátů Jan Lipavský vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD, aby odebral diplomatický pas Martinovi...

Přechod na třetí stupeň PES kazí kraje. Je to padesát na padesát, řekl Blatný

Pochybnosti měl už ve středu ministr vnitra Jan Hamáček, ve čtvrtek ráno se k němu připojil i premiér Andrej Babiš. A...

Covidovou vakcínu může mít ČR v prosinci, říká EU. Otázkou je logistika

Vakcína proti koronaviru by mohla být v Česku už v prosinci, tvrdí zastoupení Evropské komise v Praze. Její distribuce...

Babiš a Hamáček se nedohodli o daních. Neměňte rozpočet, chce od ČSSD premiér

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš a šéf ČSSD Jan Hamáček se znovu neshodli na daňových změnách. "Střet ohledně daní je...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....