Policie navrhuje obžalovat Babiše. Jde o politickou kauzu, reagoval premiér

  11:50aktualizováno  12:50
Policie předala spis kauzy Čapí hnízdo státnímu zastupitelství v Praze. Mluvčí Aleš Cimbala potvrdil iDNES.cz informaci, že policie navrhuje obžalovat všechny obviněné, vyjma Babiše mladšího. Žalobce Jaroslav Šaroch si nyní musí materiály prostudovat. Následně rozhodně, zda obžalobu podá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

„Mohu potvrdit informaci, že byl veškerý spisový materiál týkající se této věci (kauzy Čapí hnízdo, pozn. red.) předán státnímu zástupci společně s konečným návrhem. Co je obsahem konečného návrhu nebudeme v současné době blíže specifikovat,“ řekl Cimbala. Informaci o předání spisu přinesl web iRozhlas.cz.

Podle Babiše jde o politickou kauzu. „Nechápu, jak je možné, že v rámci živé kauzy mají novináři dřív informace než lidi, kterých se to týká. Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot,“ reagoval na nové infromace předseda vlády. 

„Je to spis, který se vysílá on-line,“ podotkl. Dodal, že nevidí důvod, aby o záležitosti jednala koalice.

Návrh policie se týká premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších obviněných, nezahrnuje naopak premiérova syna, který je stíhán samostatně. Cimbala dříve uvedl, že v této části se jedná o složitější úkony, které by zabraly policistům více času. Babiš junior nyní žije ve Švýcarsku a české policii se nedařilo uskutečnit jeho výslech. 

Nejnovější posun v kauze se kromě Andreje Babiše a jeho manželky Moniky týká premiérovi dcery z prvního manželství Adriany Bobekové. Stíhán je také bývalý předseda představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo a bývalý manažer Agrofertu Josef Nenadál, někdejší členka představenstva Jana Mayerová a švagr Babiše Martin Herodes

Cimbala doplnil, že veřejnost bude o závěru státního zástupce včas informována. Dozorujícím státním zástupcem nad případem je Jaroslav Šaroch. Do kdy by mohl nad věcí rozhodnout Cimbala nechtěl specifikovat, spis může studovat i několik týdnů.

Kauza Čapí hnízdo

„Státní zástupce se hlavně musí pořádně seznámit se spisovým materiálem,“ uvedl. „Až bude mít dostatek informací a podkladů, tak se rozhodne, zda bude podávat obžalobu, nebo věc vyřídí jiným způsobem,“ doplnil.

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo na konci března. Tehdy dostali možnost obvinění prostudovat si spis a navrhnout jeho doplnění. Web Neovlivní.cz dříve informoval o tom, že policejní komisař Pavel Nevtípil, který Babiše a jeho rodinu v kauze vyšetřoval, hodlá žalobci navrhnout, aby českého premiéra postavil před soud.  

Kauza Čapí hnízdo

Policie řeší údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který čelí obvinění od října 2017, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu, poté změnila formu vlastnictví. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Po několika letech se farma opět vrátila do skupiny Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Státní zástupce však následně vyhověl jeho stížnosti a obvinění zrušil.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Auto se při nehodě převrátilo a zmizelo v křoví, řidič zůstal uvězněný

Řidiči Škody Fabie vjel při havárii do nízkého lesního porostu. Převrácené auto...

Řidiče uvězněného v autě, které po nehodě skončilo v hustém lesním porostu převrácené na boku, vyprošťovali v sobotu...

Podmínky se srovnají. V regionech přibudou centra roztroušené sklerózy

Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže.

V Česku žije s roztroušenou sklerózou asi dvacet tisíc lidí a každý rok jich sedm set přibude. Jedním z nich je i...

Dostala doživotí, od soudu odcházela s úsměvem. Krutý výslech ji nezlomil

Politická vězenkyně a dlouholetá funkcionářka Svazu junáků - skautů ČR Dagmar...

Obětovala se pro ostatní. Před sedmdesáti lety, v polovině května 1949, se měl uskutečnit třetí pokus o...

Najdete na iDNES.cz