Údajný únos Babiše mladšího vyšetřuje speciální tým. Předvolal si i premiéra

  10:19aktualizováno  12:32
„Garantuji nestranné vyšetření Čapího hnízda,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček. Ten společně s prvním náměstkem policejního prezidenta Martinem Vondráškem okomentoval dosavadní postup policie. Policie také řeší podezření z trestného činu zavlečení na Krym Andreje Babiše mladšího. Tentokrát pod dozorem státního zástupce.

Na kauze zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym pracuje podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška tým, který má při vyšetřování maximální podporu. 

Fotogalerie

„Chci vás ujistit, že nemám jediný důvod nedůvěřovat policistům a nemám jediný důvod nedůvěřovat státním zástupcům. Pracují pod obrovským drobnohledem médií. Nedokážu si představit, že by jediný policista nepracoval tak, jak mu ukládá správní řád,“ řekl na tiskové konferenci Vondrášek.

Hamáček uvedl, že předpokládá, že byli na policii předvoláni všichni aktéři kauzy kolem Babiše mladšího, tedy novináři, premiér či Petr Protopopov, který odvezl Andreje juniora na Krym. 

Klíčový je zdravotní stav

Do vyšetřovacího týmu byl podle Hamáčka přibrán soudní znalec k získání posudku zdravotního stavu Babiše mladšího, musí ale komunikovat se Švýcarskem, kde premiérův syn pobývá.

Podle Hamáčka je klíčové, aby byl posouzen jeho zdravotní stav, ministr nevyloučil, že ho provede švýcarská strana. Chce o tom hovořit s předsedou vlády.

„S premiérem jsem mluvil dnes na jednání vlády. Shodli jsme se na tom, že se musíme potkat. Budu se ho ptát na to, zda je možné, aby došlo k nějaké součinnosti ze strany rodiny tak, aby byl posouzen zdravotní stav Andreje Babiše mladšího. Je klíčové prověřit jeho stav nezávislým odborníkem,“ doplnil Hamáček. 

Podle Hamáčka by státní zástupci mohli dojít k závěru, že zdravotní stav Andreje Babiše mladšího je natolik vážný, aby v jeho případě zastavili jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo

Údajným únosem Andreje Babiše mladšího se na začátku roku už policie zabývala, tenkrát na základě e-mailu syna premiéra. Tehdy šetření ukončila, neboť jim byla zaslána fotografie Andreje Babiše mladšího z Bratislavy. Podle Vondráška v minulosti postupovala policie v souladu se zákonem. Její postup nicméně v současné době prověřuje i státní zastupitelství.

Kauza Babišova syna

Podle vyjádření Vondráška policie nemůže Babiše mladšího jako oznamovatele ve věci zavlečení na Krym nutit ke spolupráci. „Byl jsem ubezpečen, že pražská policie učinila všechny kroky, aby se s oznamovatelem zkontaktovala. Zatím bez odezvy,“ uvedl Vondrášek. 

Policie se také ohradila proti informacím, že v komunikaci se Švýcarskem selhala. Podle Vondráška je v kontaktu se zahraničními partnery od listopadu minulého roku, a to nejen se Švýcary. Kam dál dotazy policie směřovaly, odmítl upřesnit. „Chtěl bych nicméně zahraničním kolegům za tuto spolupráci poděkovat,“ doplnil.

Vláda bez Babiše

Hamáček na úterní tiskové konferenci také přiznal, že by s ohledem na nové informace v kauze Čapí hnízdo preferoval takzvaný „slovenský model“, tedy pokračování současné vládní koalice s jiným premiérem. „To je ale věc, kterou Hnutí ANO odmítá. Budeme o tom jednat,“ doplnil. 

Podle dosavadních výkladů Ústavy něco takového ovšem není možné. „Demise premiéra je totiž demisí celé vlády,“ uvedl Hamáček. Podle něj tu ale je možnost, že by se mohla zachovat koalice a vláda, které by vedl někdo jiný. „Pokud by to bylo dohodnutým postupem, není žádný problém zformovat vládu, tak aby byly dodrženy všechny ústavní postupy.“

Skrytě natočená reportáž s Babišem mladším minulý týden odstartovala vládní krizi. Premiérův syn v ní obvinil spolupracovníky svého otce, že byl držen kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér prý chtěl, aby opustil Česko právě kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. 

Andrej Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži. Předseda vlády ho v sobotu navštívil v Ženevě, na sociálních sítích také uvedl, že syn a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Další z rubriky

Zdanění náhrad církvím prošlo. Chcete zavřít hubu komunistům, řekl Pirát

Mikuláš Ferjenčík při vystoupení v Poslanecké sněmovně (30. října 2018)

Zdanění náhrad církvím schválili poslanci. Zákon má platit od roku 2020. Změnu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi...

Češi se bojí hlavně teroristů, ukázal průzkum. S cizinci problém nemají

Policisté hlídkují  v okolí pařížské třídy Champs-Elysées, kde útočník najel...

Jako riziko pro bezpečnost a mír v zemi vidí obyvatelé Česka především terorismus, obávají se i mezinárodního...

Senátor Láska podal trestní oznámení na Mynáře kvůli nátlaku na soudce

Václav Láska, SZ, KDU-ČSL, Piráti

Kancléř Vratislav Mynář páchá trestnou činnost a hrdě se k tomu hlásí, napsal senátor Václav Láska (SENÁTOR 21) na...

Najdete na iDNES.cz