Při nakládání s penězi se Vítek někdy chová lehkomyslně, říká Klasnová

  0:28aktualizováno  0:28
Aféra kolem obálek, které "rozdával" Vít Bárta poslancům VV, byla jedním z důvodů jeho pádu. Místopředsedkyně strany a zároveň Bártova žena Kateřina Klasnová v rozhovoru pro iDNES.cz řekla, že si Bárta při nakládání s penězi počíná někdy lehkomyslně. Věci veřejné si Klasnová umí představit v opozici.

Pokus o puč ve Věcech veřejných naši stranu stmelil, tvrdí místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Věci veřejné se dohodly, že jste ochotni obětovat vaše ministry Johna a Dobeše jen v případě, že skončí také šéf financí Miroslav Kalousek z TOP 09 a dva ministři ODS, obrany Alexandr Vondra a zemědělství Ivan Fuksa. Proč právě oni?
Reagovali jsme na tlak našich koaličních partnerů, kteří použili princip presumpce viny vůči našim ministrům, kteří se ničím neprovinili. Pokud platí padni komu padni, tak je tu kauza ministra Vondry, která je poměrně čerstvá, u pana Fuksy je tu problematické rozhodování o lesích a jeho dřívější působení na příbramské radnici a u pana Kalouska to snad ani není třeba rozebírat.

Mediální rozumbradové opět útočí na MF DNES

Redakční blog Michala Musila, zástupce šéfredaktora MF DNES

Premiér Nečas nechce ale odvolávat Kalouska, ale ministra vnitra a školství z vaší strany. Když to udělá, jak budou Věci veřejné reagovat?
Nejsme zlobivé děti. Vy nám po našich ministrech, tak my vám po vašich. Pokud premiér odvolá Dobeše a Johna, je tu alternativa odejít do opozice. Pro mě osobně tato alternativa existuje, i když je to samozřejmě krajní alternativa. Museli bychom se znovu sejít v našem poslaneckém klubu a prodiskutovat to. Rádi bychom aktivně plnili náš program, což samozřejmě v opozici možné není.

Kdybyste odešli celá strana do opozice, vidíte možnost, že byste mohli tolerovat menšinový kabinet ODS a TOP 09 a umožnili některé reformy, nebo byste se přidali k levici a vyslovili Nečasově vládě nedůvěru?
To už jste moc napřed. Existují různé alternativy. Zatím tohle neřešíme. Naši koaliční partneři nám nadiktovali tvrdé podmínky, my jsme jim dali svoje.

Vít Bárta schovaný za poslanci strany Věci veřejné na tiskové konferenci v sídle strany. (7. dubna 2011)

Pokus ukrást Věci veřejné náš poslanecký klub stmelil

Jak moc hraje ve vašem uvažování o dalším postupu roli to, že kdyby vládní krize skončila předčasnými volbami, znamenalo by to pro Věci veřejné téměř jistě konec ve vysoké politice, takže se budete chovat tak, aby k předčasným volbám nedošlo?
Já bych se s vámi v tomto politologicky přela. Neznám výsledky průzkumů a možná už žiju v nějakém akváriu, ale podle množství mailů a esemesek, které mi chodí a ve kterých nás občané povzbuzují, si to nemyslím. Pokus o puč ve Věcech veřejných, ukrást tu stranu a nějakým neuvěřitelným způsobem tady vládnout spolu s přeběhlíky stmelil naši stranu i náš poslanecký klub. Nevím, jak poslední události rozhýbají preference, ale nebyla bych tak pesimistická.

Věříte všem dvaceti poslancům VV, kteří v sobotu dorazili na klub a postavili se za ministry Johna a Dobeše, že se je Škárkovi, Kočí a Humlovi nepodaří zlákat na jejich stranu?
Jsem přesvědčena, že jsme tu jen nepodepsali nějaký papír. Se všemi kolegy komunikuji intenzivně, komunikuje s nimi i nová, lepší předsedkyně klubu Karolína Peake a opravdu nemám pocit, že by chtěl někdo následovat přeběhlíky.

Přemlouvala jste svého muže Víta Bártu, aby z vlády odešel?
Samozřejmě jsme se o některých věcech doma bavili. Nepřemlouvala jsem ho ale a to, že odstoupí, jsem se dozvěděla až na jednání klubu jako ostatní poslanci.

Vítek jednou ztratil obálku s velkými penězi

A byla jste u toho, když pan Škárka přišel k vám domů a dostal 170 tisíc korun, podle vašeho muže půjčku, podle Škárky úplatek?
U této události jsem nebyla. Nicméně Jaroslav Škárka byl vždycky člověk, jak to říci slušně, který smrděl korunou. Vítek byl jeho kamarád, maminka Vítka pomáhala mamince Jaroslava Škárky, když měla těžkou chorobu. Já jsem se o něj několikrát také postarala, když nebyl v dobrém rozpoložení, takže vztahy byly velmi přátelské. Vítek je velmi štědrý člověk. Vím, že to může znít velmi zvláštně, že dá někomu půjčku, aniž by byla sepsána nějaká smlouva, ale Vítek se nikdy neohlížel na formality. Možná se někdy chová lehkomyslně. Dodnes si pamatuji na to, že když jsme měli jet na dovolenou a měli jsem vybranou hotovost v eurech - a byla to poměrně vysoká hotovost - tak ji Vítek ztratil někde na Václaváku. Takže doufám, že někdo měl z této obálky radost.

Minist Vít Bárta a Kateřina Klasnová

Určitě si také hlídáte rodinné finance. Máte přehled o tom, kolik peněz je celkem rozpůjčováno mezi poslance Věcí veřejných, když váš muž říká, že nabízí tak velkorysé půjčky vašim kolegům?
Nestarám se o rodinné finance do takové míry.

Takže když Kristýna Kočí dostala od vašeho muže půl milionu korun v obálce, tak nemáte přehled, že vám z rodinných financí zmizelo tolik peněz?
Tohle jsem opravdu nevěděla. Nicméně nepochybuji a věřím Vítkovi, že si ti lidé skutečně řekli o půjčku, protože před svědky na poslaneckém klubu vyzval kolegy, pokud mají potíže kvůli snižování poslaneckých platů - protože ty platy se snížily opravdu výrazně, o dvacet tisíc korun - že se na něj mohou obrátit a že jim půjčí.

Budete chtít, aby se Vít Bárta jednou vrátil do vlády?
Vítek musí především vysvětlit některé věci, a pokud bude schopen se očistit, a já tomu věřím, tak bych byla ráda, aby se vrátil do vlády. Ne proto, že je to můj manžel, ale protože je to velmi schopný ministr.

Má být předsedou VV váš muž, Radek John nebo třeba Karolína Peake?
Pro mě je to velké dilema, protože se rozhodla kandidovat moje nejlepší kamarádka Karolína Peake. Od samého začátku, i v dobách dobrých i v dobách zlých jsem stála za Radkem Johnem, i když se na něj objevila v médiích velká špína, takže bude mít můj hlas i teď v přímé volbě.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Kampaň vrcholí. Tahákem politiků je dětský den, pes i sázka na myslivce

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva....

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva. Hlavním poutákem byl ve středu Andrej...

VIDEO: Stíhačka s akrobatickým speciálem trénují na unikátní show

Akrobat Martin Šonka a pilot gripenu Ivo Kardoš během nácviku svého společného...

Je to jen malá ochutnávka z připravovaného unikátního vystoupení, které v sobotu 25. května na letecké základně v...

Najdete na iDNES.cz