Kateřina Jacques vyrazila do boje proti Radě ČT

  18:36aktualizováno  18:36
Rada ČT může skončit dřív, než se naděje. Může se o to zasloužit Kateřina Jacques. Kritizuje postoj Rady ke kauze bývalého vrchního ředitele ČT Františka Lamberta. Vadí jí i podpora Miloslavu Kučerovi. Ten je jedním z kandidátů na nového člena.

Poslankyně Kateřina Jacques. | foto: Dan Materna

Kateřina Jacques, poslankyně Strany zelených, si vzala na paškál bývalého předlistopadového cenzora, který by se měl stát jedním z nově zvolených členů Rady. Získal totiž hlasy téměř všech členů volebního výboru.

"Jediným vysvětlením, proč pan Kučera získal tolik hlasů volebního výboru, a to i od členů ODS, je existence dohody mezi oběma stranami," řekla Jacques iDNES.cz. ODS a ČSSD mají ve volebním výboru většinu.

To ovšem jednoznačně popřel poslanec ODS Petr Pleva. "Mohu garantovat, že k žádné smlouvě mezi stranami nedošlo," ujistil iDNES.cz.

O bývalém poslanci ČSSD Miloslavu Kučerovi se naposledy mluvilo koncem roku 2005. Stal se tehdy externím konzultantem ministra kultury Vítězslava Jandáka. Koncem 80. let psal ideologické posudky na písňové texty amatérských skupin. Ty, které nedoporučil, mohly na veřejné vystupování zapomenout. - více zde

Zelení prosazují veřejné hlasování
Zelení prosadili na schůzce lídrů tří vládních stran, že se o nových členech Rady veřejnoprávní televize bude hlasovat veřejně. Jinak podle nich hrozí, že si nepsaná "mediální velká koalice" ODS a ČSSD prosadí své lidi včetně Kučery. "Nepůjde skrýt, kdo pro koho hlasoval," slibuje si Jacques. Sama ostatně veřejné hlasování iniciovala.

Jacques navíc ve Sněmovně hlasovala proti přijetí zprávy o činnosti Rady ČT. "Je to první krok k odvolání celého orgánu. Pokud nebude zpráva přijata ani podruhé, poslanci Radu odvolají," vysvětlila.

Kromě podpory Miloslava Kučery vytýká Jacques Radě ČT i postoj ke kauze bývalého vrchního ředitele ČT Františka Lamberta. "Domnívám se, že Rada České televize selhala při řešení této kauzy. Přestože věděla, že v tomto případě dochází k porušení zákona, nevyvodila z toho žádné závěry," řekla iDNES.cz předsedkyně klubu Strany zelených.

Mediální odborník: výběr členů není dobrý
Současná situace kolem Rady ČT dává kritikům výběru jejích členů za pravdu. Protože je volí Sněmovna, hrozí tak nebezpečí, že se radní stanou "sluhy" politických stran. "Více než odbornost uchazečů je důležitý jejich dobrý vztah k politické straně a její pozice v Poslanecké sněmovně, která má na rozhodnutí do velké míry monopol," vysvětlil mediální teoretik Tomáš Trampota z pražské Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podobný názor má i místopředseda Syndikátu novinářů Jan Punčochář. "Nepovažuji za šťastné, když politici takto mohou zasahovat do činnosti České televize."

Zákon o České televizi získal současnou podobu díky novele, kterou přijali poslanci po velké stávce na Kavčích horách v roce 2000. Z dříve devítičlenné rady se stal patnáctičlenný orgán, kterému poslanci obměňují třetinu jeho členů vždy po dvou letech.

Volební výbor Sněmovny vybral do nové Rady 15 osobností. Zákonodárci by z nich měli zvolit pět radních. Mezi kandidáty jsou dramatik Milan Uhde, spisovatel Josef Mlejnek nebo herec Michal Pavlata. - více zde

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

Firmě, jejíž lidé sponzorovali SPOZ, Hrad pronajal prostor pro jarmark

Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o

Exkluzivní prostor před katedrálou svatého Víta už za 14 dnů zaplní stánky prodejců. Hrad náměstí podle smlouvy na...

Najdete na iDNES.cz