Veverka a zajíc mi připadají stejní, a tak se mi dostane vysvětlení. „Dobře se podívejte, veverka na rozdíl od zajíce drží žalud,“ vysvětluje památkář. Podobně se v detailech liší i mnich a stavitel. „Stavitel drží štítek s monogramem JM, tedy Josef Mocker, jednoho z architektů nové části chrámu, podle toho ho poznáte,“ dodává Chotěbor.
Lešení u katedrály vyrostlo proto, že pískovcové sochy nad hlavami návštěvníků hradu je potřeba pravidelně kontrolovat a udržovat. „Od roku 1973 každoročně obnovujeme určitou část katedrály, spíše než o stavební jde ale o restaurátorské práce,“ popisuje Chotěbor. Letošní část oprav končí ve středu.
Den otevřených dveří● Pražský hrad se v sobotu 30. listopadu znovu otevře pro návštěvníky, letos už podruhé. ● Den otevřených dveří se koná od 9 do 17 hodin, vstup je zdarma. ● Kromě běžně nepřístupných reprezentačních prostor budou zdarma přístupné také stálé expozice, katedrála sv. Víta, Zlatá ulička, Starý královský palác, bazilika sv. Jiří nebo Jižní zahrady. |
Restaurátoři postupují systematicky, je tedy velmi nepravděpodobné, že někdy bude katedrála úplně bez lešení. Letos se restaurátoři zaměřili na jihozápadní věž. Důvodem byly poruchy, především místa postižená rozpadem pískovce, na fasádě, na zábradlí nebo právě na chrličích.
Chrličů je na katedrále 134. Původních, které pamatují císaře Karla IV., už je jen minimum, čtyři. Další originály už odpočívají v depozitáři. Mají podobu běžných zvířat, řemeslníků, někdy se ale jejich tvůrci nechali unést a dali jim podobu monster, postav různě poskládaných z lidských a zvířecích těl.
Třeba jeden z těch přímo nad vchodem do katedrály má podobu dravce s hlavou krále ozdobenou korunou. Ten je ze všech nejmladší. Restaurátoři ho museli před dvěma lety vyměnit za přesnou repliku. Oproti německým katedrálám tu ale nejsou žádné výstřelky středověkých kameníků, žádná holá pozadí mnichů, vystrčená do světa.
Monstra, démoni, běsi. Chrliče na chrámech a hradech děsily |
„Naše chrliče jsou konzervativní, kromě monster jsou tu jen dvě mimořádnosti.“ První je chrlič ve tvaru draka s „pickelhaube“, tedy pruskou helmou s kovovým bodcem na vrcholu a vytesaným letopočtem 1866, připomíná prusko-rakouskou válku. Další, který se vymyká z řady chrličů představujících středověká řemesla, má podobu ženy s dítětem a říká se mu porodní bába.
Obnova katedrály probíhá velmi podobně jako její stavba, vedle pískovce tak letos řemeslníci použili 350 kilogramů olova. Používá se při oplechování nebo lije do spár mezi kameny. Letošní práce restaurátorů přišly Hrad na 4,3 milionu korun.