Karviná zruší ghetto Vagónka. Lidi vystěhuje a pustí tam podnikatele

  18:25aktualizováno  18:25
Karviné došla trpělivost s problémovými obyvateli oblasti Vagónka. Radnice proto vytvořila plán s názvem Nulová tolerance a hodlá ghetto kompletně vystěhovat. Vedení města plánuje, že zde místo něj vybuduje průmyslovou zónu.

Ghetto Vagónka na okraji Karviné. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Město jim opravilo domy, oni je zase zničili. Obyvatelé Vagónky, vyloučené lokality na periferii Karviné, žijí s malými dětmi v oblasti plné nepořádku, odpadků a rozbitého skla. O domy, kde žijí, se nestarají. Jít tam sám podle ostatních obyvatel Karviné také není příliš bezpečné.

Ghetto Vagónka na okraji Karviné.

"Jdete tam sami?" podivila se například mluvčí Karviné Šárka Swiderová, když se jí reportéři MF DNES ptali na cestu do Vagónky. "Neblázněte. Požádám strážníky, aby jeli s vámi," dodala vzápětí rozhodně.

Co je Vagónka

Vyloučená lokalita, místo na periferii města. V ulici Rudá armáda žijí vesměs problémoví lidé. Dřívější pokusy Karviné opravit jim domy dopadly pokaždé stejně - nájemníci domy zase zdevastovali. Letos už se město s nájemníky svých bytů nepárá. Všechny rodiny z Vagónky ještě letos vystěhuje, zničené domy zbourá a na jejich místě vybuduje průmyslovou zónu pro malé a střední podnikání. Žádnou jinou vyloučenou lokalitu město nemá. Trápí jej však soukromý Hotelový dům v Petrovicích u Karviné, do kterého se problémoví lidé začali stahovat.

Přímo v ghettu upoutá pozornost až neuvěřitelný nepořádek. Všude je rozbité sklo, rozházené dřevo, staré kusy koberců, plasty, polystyren, papír, smetí.

"Co se jim nehodí, naskládají na hromadu a spálí za domem na louce. Pořádek je nezajímá, nechtějí v něm žít," popsal jeden ze strážníků.

V devíti domech žije asi pětadvacet rodin. Většina z nich má řádné dekrety a platí nájem.

"Pro ně jsme zajistili náhradní byty v jiných částech města. Kdo žije na Vagónce neoprávněně, bude mít možnost přestěhovat se do ubytovny," podotkl primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Je tu nepořádek, člověk si ale zvykne

Některé domy vypadají, že brzy spadnou. Vstupní dveře jsou rozmlácené, na dvorku to vypadá jako na smetišti - a mezi tím se suší na šňůře dětské oblečení.

Ghetto Vagónka na okraji Karviné.

"Neuvěřitelně moc se těším, až se odtud odstěhují," řekl majitel rodinného domu, který v ulici Rudá armáda dosud žije. "To jsou nejhorší lidi na světě. Denně mi chodí po zahradě, berou, co se dá, aby to mohli prodat," popsal.

I jeho soused se těší, až se odtud s rodinou a hlavně s dětmi přestěhuje. "Ale kam nás dají? Mezi feťáky? To nechci. Mám malá děcka," poznamenal Martin Benda. Chtěl by do čistého paneláku. "Pak můžu někoho pozvat domů. Tady je všude bordel, je to ostuda. Vadí mi to, ale sám to uklízet nebudu. Člověk si zvykne, co mu zbývá."

Některým lidem se ale na Vagónce líbí. "Mně se tu žije fajně. Hned vedle žijou Cikáni, nemám s nimi žádné problémy," řekl s úsměvem třiasedmdesátiletý Milan Jarabica. Zřejmě bude jedním z mála.

Často tam chodí sociálka i policie

"Pravidelné kontroly nepřinesly viditelný obrat k lepšímu," podotkla mluvčí radnice.

"Do oblasti často chodí sociální pracovníci a odbor sociálně právní ochrany dětí, protože se tam řeší záškoláctví a špatné hygienické poměry v domech. Při jedné z kontrol tam policie dokonce zatkla muže hledaného kvůli loupežnému přepadení," líčí Swiderová.

Demolice, vyčištění a vybudování infrastruktury pro průmyslovou zónu bude stát přes 51 milionů korun. Město ještě letos požádá o dotaci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

V matematice se letos maturanti zlepšili, čeština jim naopak šla hůře

Maturitní písemka.

Didaktický test z matematiky letos zvládlo 84,5 procenta studentů, což je o zhruba šest procentních bodů více než loni....

Hamáček chce za Staňka ve vládě politika. Odmítl, aby změnu stopl Zeman

Ministr kultury Antonín Staněk (na snímku) odvolal ředitele Národní galerie...

Místo Antonína Staňka by se novým ministrem kultury podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka měl stát znovu politik. „Jsem...

Najdete na iDNES.cz