Karviná rychle bourá ghetto, sběrači kovů totiž začali domy rozebírat

  15:38aktualizováno  15:38
V Karviné se rozhodli rázně skoncovat s bývalým ghettem Vagónka na okraji města. Do demolice se pustili dřív, než bylo původně v plánu. Kvůli rabování. Demoliční četa v pátek zbourala první dva domy, další dva přijdou na řadu v sobotu, zbylé dva v pondělí.

Demolice bývalého ghetta Vagónka na okraji Karviné (19. srpna 2011) | foto: ČTK

Pak do prostoru najedou i drtičky. Hotovo bude na konci příštího týdne. Přitom všechno začalo dřív, než se původně plánovalo.

Po vystěhování většiny rodin totiž začali nejen opuštěné domy ihned rozebírat sběrači kovů a dalších materiálů. "Prostor nebylo možné přes snahy města uhlídat, rabování tady jelo ve velkém, proto bouráme už teď na naše náklady," řekl primátor města Tomáš Hanzel s tím, že za demolici město celkem zaplatí zhruba 600 tisíc korun.

Prozatím nechají zbourat jen šest z osmi domů. Na další dva zatím nemohou, bydlí v nich ještě rodiny.

Původně se mělo všech asi 25 rodin přestěhovat do konce července. "Pro dvě početnější zatím ještě hledáme bydlení," řekl primátor.

Demolice bývalého ghetta Vagónka na okraji Karviné. (19. srpna 2011)
Demolice bývalého ghetta Vagónka na okraji Karviné. (19. srpna 2011)

"Bydlíme tady už patnáct let. Samozřejmě, že bychom raději zůstali. Ale snad se přestěhujeme do lepšího. Stále nám hledají nový byt, protože je nás hodně," řekl ČTK jeden z obyvatel kolonie Michal Gábora, který má devět dětí.

"Další rodina se vystěhovat odmítá. Tato ale nárok na byt nemá," přiblížila komplikace mluvčí Karviné Šárka Swiderová. Radnice v tomto případě čeká na rozhodnutí soudu.

Demolice bývalého ghetta Vagónka na okraji Karviné. (19. srpna 2011)
Demolice bývalého ghetta Vagónka na okraji Karviné. (19. srpna 2011)

O zkulturnění bydlení v lokalitě se město pokoušelo několikrát. Vždy neúspěšně. Když byly domy opraveny, nájemníci je zakrátko znovu zdevastovali. Od roku 2000 město do oprav investovalo několik milionů.

Obrat k lepšímu nepřinesly ani pravidelné kontroly. "Jedním z důvodů je jistě odloučenost lokality od dalších obydlených zón. V okolí jsou jen firmy a je to jeden z nejméně lichotivých příjezdů do města. Často byli v oblasti sociální pracovníci a odbor sociálně právní ochrany dětí, protože se tam řešilo například záškoláctví a špatné hygienické poměry," nastínila Šárka Swiderová.

Tak vypadal interiér demolovaných domů v bývalém ghettu Vagónka v Karviné. (19.

Tak vypadá interiér demolovaných domů v bývalém ghettu Vagónka v Karviné. (19. srpna 2011)

Město zároveň zpřísnilo akce nulové tolerance vůči nepřizpůsobivým obyvatelům i v jiných částech města. "Věděli jsme hned na začátku, že to nebude jednoduché, a na Vagónce se ukazuje, že pozitivní reakce nepřijdou ani ze strany tamních obyvatel, ale nakonec ani ze strany té slušné většiny obyvatel města. Ta zase má pocit, že nepřizpůsobiví dostávají nyní v nových bytech něco navíc. Nedostávají, udělali jsme jen to, co nám přikazuje zákon," řekl Hanzel.

Po demolici všech domů se oblast přemění na průmyslovou zónu. Náklady město odhaduje na zhruba 50 milionů korun. Stavět by chtěli už v příštím roce, ale vše závisí na financích.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Lékaře zatěžuje zbytečné papírování. Zabírá jim už 40 procent pracovní doby

Zdravotní sestry

Místo léčby tráví lékaři a zubaři čas většinou papírováním. Přitom pokud by například ubylo administrativy stomatologů...

Deště nepomohly a sucho je horší než loni. Stát slibuje obcím pomoc

Ilustrační snímek

Loni touhle dobou už to bylo na koupání, letošní květen zatím propršel. Přestože jarní tání naplnilo přehrady a nádrže,...

Práce za 50 tisíc měsíčně. Ženy na rodičovské se podceňují zbytečně

Ilustrační snímek

Matky na rodičovské dovolené se často setkávají s tím, že okolí jejich práci podceňuje. Rodinný svaz ČR se rozhodl...

Najdete na iDNES.cz