Kartička jako z kabiny letadla má zachraňovat životy na silnicích

  14:35aktualizováno  14:35
I banální porucha vozu se kvůli stresu a nepozornosti může stát tragédií. Řidičům by měly nově pomoci desetitisíce karet, které je budou v nebezpečných situacích instruovat. Bezpečnostní kampaň se inspirovala u praxe, která se už řadu let používá v letadlech.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČKP

Pasažéři, kteří si zvykli na delší cesty používat letadlo, dobře znají sérii obrázků, které jsou zpravidla vylepené přímo na opěradle sedala ve výšce očí. Kreslená instruktáž co dělat v krizové situaci možná působí úsměvně, má ale svůj význam. 

Pokud na člověka začne působit strach a stres, právě jednoduché obrázky mu mohou pomoci postupovat správně, zklidnit se, a třeba tím zachránit život sobě i svým blízkým. Podobná jednoduchá pomůcka by teď mohla zachraňovat životy nejen v letadlech, ale také na českých silnicích.

Nepozornost v okolí nehod se nevyplácí. Umírají kvůli ní desítky lidí

Stačí lehká dopravní nehoda a i zkušený řidič se dostává do úzkých. Přestože jsou motoristé sebevědomí ohledně toho, že by situaci po nabourání zvládli dobře, realita už nebývá tak přesvědčivá. „Z našeho průzkumu vyplynulo, že 77 procent řidičů tvrdí, že zná základní kroky, které mají udělat po autonehodě. Ve skutečnosti by ale správně postupovala zhruba pětina z nich,“ říká Jan Matoušek z České kanceláře pojistitelů (ČKP).

A neznalost stojí lidské životy. Ročně podle policejních statistik zemře kvůli takzvaným sekundárním nehodám okolo dvaceti lidí. Jenom za posledních sedm let navíc tento typ nehod způsobil dalších 560 těžkých zranění. Jsou to přitom přírůstky do smutných statistik, které jsou naprosto zbytečné. Sekundární dopravní nehoda vzniká jako nepřímý důsledek běžné dopravní nehody a dá se jí lehce zabránit.

Zvědavost a zbytečné chyby

Na jedné straně může být řidič, který okukuje, co se protijedoucímu vozu stalo. Na druhé straně člověk, který havaroval a dělá chyby, kvůli kterým může přijít o život. Jde o klasické nešvary. Nemá na sobě reflexní vestu, špatně označil auto výstražným trojúhelníkem, zmateně pobíhá kolem auta, případně v panice nechal otevřené dveře.

„Velmi často se setkáváme s tím, že řidiči opravdu nevědí, co mají po nehodě dělat,“ potvrdil ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch. Někdy problémy způsobuje neznalost, rizikovým faktorem je ale také panika a stres. Lidé kvůli nim často zmatkují a právě to by mohla pomoci odstranit nová kampaň.

Princip je jednoduchý. ČKP se rozhodla, že během letošního roku vytiskne pro řidiče čtvrt milionu kartiček, které svým zpracováním připomínají právě instruktážní komiksy z letadel. Kdykoliv má řidič třeba jen lehkou nehodu nebo poruchu, stačí si na kartičku vzpomenout a postupovat bod po bodu.

Karta se šesti políčky provede řidiče všemi důležitými kroky od oblečení reflexní vesty, až po úkryt v bezpečné vzdálenosti. Na její druhé straně je také manuál jak provádět první pomoc. Karty budou k dispozici především v autoškolách a autosalonech.

Víc jak tisíc dopravních nehod v Česku každý rok vznikne jako následek předchozí dopravní nehody. Z celkového počtu autonehod, které se v ČR stanou, je to zhruba každá dvacátá. Největší nebezpečí hrozí na dálnicích a silnicích první třídy. Vůbec nejhorší je situace v zimě právě na dálnicích, kdy sekundární nehody dokonce tvoří až 12 procent všech kolizí.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz