Karmelitky pěstovaly v parku pomeranče

  10:42aktualizováno  10:42
Malá Strana - Vojanovy sady se rozkládají na ploše necelých dvou a půl hektaru na území Malé Strany. Historie místa, které je nutné hledat za vysokou zdí v ulici U lužického semináře, je spojená s počátkem 14. století, kdy tam vznikla zahrada jako součást biskupského dvora. Sady tak patří k nejstarším částečně zachovaným zahradám v Praze.

V době husitských válek zahrada značně utrpěla a nakonec byla rozparcelovaná mezi soukromé majitele. Právě podle nich se v minulosti nazývala Pytlíkovská nebo Flavínovská. Změna nastala až v roce 1655, kdy pozemky vykoupil a opětovně zcelil císař Ferdinand III., aby je poté daroval řádu bosých karmelitánek k vybudování kláštera.

V 17. století byl také celý prostor uzavřen arkádovou zdí a postavena byla kaple svatého Eliáše v podobě krápníkové jeskyně s nástropními malbami ze života světce. Zahrada sloužila klášteru až do roku 1782. Karmelitky v ní vysázely lipovou alej a pěstovaly tam množství ovocných stromů. Kouzlo zahrady umocňovaly i nádoby s pomerančovými stromky, které byly po zahradě rozmisťovány. Řád nakonec uvolnil tento objekt pro řád anglických panen, které sem přišly počátkem osmdesátých let 18. století.

Výčet majitelů zahrady se však ani v dalších stoletích nezastavil. Za první republiky - v roce 1921 - získalo klášterní komplex ministerstvo financí. Veřejnosti však byla zahrada zpřístupněná až po druhé světové válce, v roce 1954. Od té doby je častým cílem procházek Pražanů, kteří tady mohou obdivovat nejen některé zajímavé dřeviny, jako je například jinan dvoulaločný, anebo některé dnes už nepěstované druhy ovocných stromů.

Zájem návštěvníků patří i malým kapličkám, které byly v parku postaveny. Jsou zasvěceny svaté Terezii, Janu Nepomuckému a už zmíněnému svatému Eliášovi. Dnešní název po herci Národního divadla Eduardu Vojanovi dostala zahrada v roce 1954. Do sadů mohou pouze chodci, zakázán je vstup psům a cyklistům. V létě je zahrada otevřena od osmi do devatenácti hodin, v zimě jen do dvanácti.

Celkovou prohlídku Vojanových sadů spojenou s procházkou po okolí pořádá Pražská informační služba v sobotu 7. července. Sraz je ve 14.00 hodin v atriu stanice metra A Malostranská. Vstup 30 Kč.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

úterý 3. července - Kolem Hostivických rybníků
Sraz na stanici autobusu číslo 357 nebo 306 Litovice. Bus číslo 357 jede od konečné metra B Zličín ve 14.05, bus číslo 306 ve 14.20. Odchod po příjezdu pozdějšího autobusu. Vstup 30 Kč.

sobota 7. července - Z Nebušic k Dubovému mlýnu
Sraz na konečné stanici městské hromadné dopravy v Nebušicích. Autobus číslo 161 jede z Vítězného náměstí u stanice metra A Dejvická ve 14.00 a 14.20 hodin. Odchod po příjezdu posledního autobusu. Vstup 30 Kč.

neděle 8. července - Prokopská pouť
Sraz na železniční stanici Praha - Holyně po příjezdu vlaku, který odjíždí ze Smíchovského nádraží v 15.10 hodin - směr Rudná u Prahy. Vstup 30 Kč.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz