Karlovy Vary mají kvůli zadržování informací zablokovaný majetek

  19:06aktualizováno  19:06
Jak zrušit exekuci, kterou má město zablokovaný majetek za miliardy korun? To nyní řeší karlovarský primátor Werner Hauptmann a vedení města. Exekuci nařídil Okresní soud v Karlových Varech kvůli neposkytování informací veřejnosti. Konkrétně manželům Kolečkovým z Karlových Varů, zastupovaných Tomášem Pecinou.

Město má zablokovaný majetek za miliardy korun. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Město nesmí prodat svůj nemovitý majetek a podobně, nicméně smí vykonávat běžnou obchodní činnost, to znamená platit faktury, mzdy. Je to tedy situace nepříjemná, ale ne naprosto tragická. Doufám, že bude brzy, během několika příštích dní, vyřešena," komentoval Hauptmann, jaký vliv má exekuce na chod a život města.

Jak dále uvedl, magistrát je připravený informace ze stavebního úřadu veřejnosti předat. "Pokud zjistím, že nějaké materiály opravdu z úřadu chyběly, pan Tomáš Pecina je dostane. Začnu okamžitě jednat s exekutorem, aby exekuci zrušil do dvou až tří dnů," řekl Hauptmann.

Ten uložil tajemníkovi magistrátu věc prošetřit. "Tajemník konstatoval, že pokud vyšetřováním zjistí pochybení někoho z úředníků, vyvodí z toho důsledky," sdělil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Stavební úřad, vedený Ivanou Doubovou, je přesvědčený, že se ničeho nedopustil. "Stavební úřad je toho názoru, že poskytl všechny informace, které k případu byly žádané a které k dané kauze měl," tlumočil stanovisko Kopál.

Na začátku byla černá stavba

Celý případ se týká původně černé stavby. Jako první o ní napsala v lednu 2007 MF DNES, na kterou se obrátili manželé Oldřich a Květa Kolečkovi.

Ti jako nájemníci původně bydleli v bytě na Mattoniho nábřeží. Domácí jim v roce 2005 při rekonstrukci odkryl střechu a zboural koupelnu a záchod. Co se dělo na stavbě, kterou stavební úřad později legalizoval, to se Kolečkovi nikdy nedozvěděli. Prý nejsou účastníky stavebního řízení.

Celý rok nechal magistrát čekat na odpověď ombudsmana Otakara Motejla. Ten zjistil porušení právních předpisů, protože změnu stavby lze podle stavebního zákona povolit výhradně před její realizací.

Když Kolečkovi chtěli po stavebním úřadu, aby zakázal majiteli pokračovat ve stavebních úpravách, neuspěli. Krajský úřad při odvolacím řízení poukázal nejméně na devět chyb magistrátu. Kolečkovi se pak obrátili na sdružení Iuridicum Remidium a to zase na kancelář božídarského senátora Jana Horníka. 

"Skandální exekuční vyvrcholení pokládám pouze za část špičky ledovce dění v Karlových Varech. V pětiletém trvání kauzy totiž vidíme, jak hluboce je zakořeněná arogance a přezíravost. Pomohla ji odhalit  trpělivost stěžovatelů i jejich zástupců," řekl pracovník senátorské kanceláře a současně karlovarský opoziční zastupitel Jiří Kotek.

Stavební úřad získal anticenu

Postoj stavebního úřadu vynesl loni tomuto úřadu, potažmo magistrátu, hlavní cenu a první místo v kategorii Zavřeno v anketě "Otevřeno x Zavřeno", kterou již pošesté vyhlásila organizace Otevřená společnost, o. p. s., při příležitosti Mezinárodního dne informací. Hodnotí se poskytování informací občanům, zneužívání radničních periodik a aktivní zveřejňování informací.

Cenu získal stavební úřad za "mimořádně rozsáhlou obstrukci soustavným (6x) odepíráním informace v rozporu s opakovaným rozhodnutím nadřízeného orgánu ".

Majitele domu na Mattoniho nábřeží Mariana Ortha potrestal Okresní soud v Karlových Varech půlroční podmínkou se zkušební dobou 20 měsíců přesně před dvěma lety. Důvodem byla  podle obžaloby dlouhodobá šikana. Důchodcům Kolečkovým totiž domácí zboural koupelnu a WC. Pak jim vzkázal, ať si pořídí v supermarketu chemický záchod.

Další satisfakce - soudního obstavení majetku a exekuce - se Květa Kolečková nedočkala. "Před měsícem podlehla na ubytovně těžké nemoci. Jak se na tom podepsal neuvěřitelně krutý příběh, je už marné zmiňovat," poznamenal Kotek.

Primátora na zákazu s nakládáním pozemků, nemovitostí a dalšího majetku zaráží jedna věc. "Ukázala se legislativní díra, která umožní v případě nevydání informace exekuci miliardových majetků," sdělil primátor. V nejbližší době napíše dopis ministru Jiřímu Pospíšilovi, aby ministerstvo spravedlnosti urychlilo práci na novelizaci zákona o exekucích.

Senátor a současně starosta Božího Daru Jan Horník by zákon neměnil, i když je obstavení majetku velmi nepříjemné zejména u většího města. "Vezměte si, že si někdo v Karlových Varech koupí městské pozemky, které ale nejdou přepsat na katastru nemovitostí. Představitelé měst a obcí by si měli vždy uvědomit, jestli jednají podle zákona a jestli je jeho porušení nemůže ohrozit," řekl Horník.

Paradoxní podle něj je, že se v Karlových Varech vystřídaly po listopadu 1989 generace radních i primátorů, ale nikdo z nich si na stavební úřad "nedošlápl" i přes jeho častá a prokázaná pochybení.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz