PŘEHLEDNĚ: Zemanův Srp narazil. Jak se hájí, co řekl soud a co archivy

  19:12
Když prezident Miloš Zeman nominoval do Etické komise ČR Karla Srpa, vzbudilo to nemalé emoce i ostrá slova. Jaká jsou fakta, co o Srpovi říkají archivy StB, jak se hájí a na základě čeho se soud v roce 2000 přiklonil na jeho stranu? Portál iDNES.cz přináší shrnutí případu.
Fotogalerie1

Karel Srp a prezident Miloš Zeman na snímku z roku 2013. Zeman v prvním roce svého prezidentství svého přítele a stoupence z kampaně vyznamenal medailí Za zásluhy. | foto: ČTK

Proč ten rozruch Zeman vybral muže s kontroverzní pověstí

Prezident Zeman jmenoval do Etické komise ČR Karla Srpa 20. ledna. Komise dle zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu rozhoduje sporné a složité případy žadatelů o osvědčení protikomunistického odbojáře. Komise uvádí 44 jmen lidí, kterým dosud osvědčení vydala. S morální satisfakcí jim náleží i 100 000 Kč, případně 50 000 vdově či vdovci po příslušnících odboje.

Prezident dle zákona vybírá jednoho z devíti členů komise, jmenování podléhá kontrasignaci předsedy vlády. A Bohuslav Sobotka to odmítl udělat. Uvedl, že o Srpově minulosti panují pochybnosti.

Srp má totiž obsáhlé záznamy v archivech komunistické Státní bezpečnosti, nejdříve jako důvěrník, poté coby agent. V minulosti se sám neúspěšně snažil získat osvědčení protikomunistického odbojáře, Etická komise to odmítla. A to přestože soud v roce 2000 rozhodl, že je Srp v evidenci neoprávněně.

Vadí, že Srp v komisi nebude? Ne, komise bude moci pracovat

Prezident Zeman dal najevo, že nemíní jmenovat nikoho jiného (více zde). Místo člena komise, obsazované rozhodnutím prezidenta, zůstane prázdné. Komise rozhoduje většinou všech členů, tedy pěti hlasy. Usnášeníschopná bude, jen se musí shodnout pět z osmi namísto pěti z devíti členů.

Archivy StB Důvěrník, spolupracovník, agent

Ve sborníku Securitas Imperii X policejního Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu se Srpovi věnuje historik Oldřich Tomek.

Estébáci si zakladatele Jazzové sekce všimli, když s nelibostí sledovali růst vlivu tohoto nekonformního sdružení, které neměli pod kontrolou. Referent StB navrhl 8. ledna 1976 na Srpa založit svazek perspektivního důvěrníka s krycím jménem Hudebník a číslem 25280. Podle svazku Srp „jevil ochotu být ve styku se spolupracovníky a předávat informace státobezpečnostního charakteru“.

Ke 22. 4. 1979 povýšil Srp na tajného spolupracovníka a v květnu na agenta. „Během dosavadního styku předal řadu poznatků o konkrétní negativní činnosti osob. Současně byla přes jeho osobu (...) prováděna preventivní i represivní opatření. Při předávání informací sdělil vždy konkrétní místa a veškeré skutečnosti...“ chválila ho StB.

Srp chtěl do Senátu

Karel Srp se do širšího povědomí dostal v roce 1999, kdy se účastnil doplňovacích voleb do Senátu v Praze. Získal 1 % hlasů. Kvůli evidenci v záznamech StB tehdy vzbudil mediální rozruch.

Nastavili s ním pravidla telefonického styku, o dva roky později Srp osobně umístil v pasáži paláce Metro Národní třída tajnou schránku pro písemný styk. Jenže v roce 1981 se objevila nová zápletka.

Důstojníci StB od svých dalších zdrojů zjistili, že jim Srp neříká úplně pravdu. Postupem času usoudili, že s nimi „Hudebník“ spolupracuje jen naoko a snaží se hlavně zamezit případné represi vůči němu.

Když v roce 1984 komunisté Jazzovou sekci jako pro režim nepřijatelnou organizaci zrušili, StB už brala Srpa jako protivníka. Do svých dokumentů poznamenali, že „vedení Jazzové sekce, zejména Karel Srp (...) a další prostřednictvím vydávaných materiálů negativně ovlivňují mládež v ČSSR ve směru západní kultury a podněcují v ní nedůvěru ve státní orgány“.

Uvěznění komunisty Na soudy chodili i Havel či Šabatová

V roce 1983 přitom na Srpa zavedla StB nový svazek, protože ho chtěla využít ve vydavatelství Panton. „Je ochoten se opětovně s pracovníky ministerstva vnitra stýkat a předávat informace, o které máme zájem,“ hodnotila ho.

Svazek ale obsahuje jen málo informací. StB následně usoudila, že Srp ztrácí zpravodajské možnosti (zejména po zrušení Jazzové sekce, nad jejímiž členy se začala stahovat mračna komunistické justice). Od července 1985 ho stíhali, při domovní prohlídce u něj našli k rozmnožení určený přepis řeči Jaroslava Seiferta k udělení Nobelovy ceny či materiál k 8. výročí Charty 77.

Karel Srp seznamuje členy Jazzové sekce se zákazem Pražských jazzových dní (z výstavy Jazzová sekce 1971-1988)

Proces s vedením Jazzové sekce, do soudní síně je veden její předseda Karel Srp, za ním tajemník Vladimír Kouřil (tatáž výstava)

Nakonec ho 11. března 1987 odsoudili na 16 měsíců - obvinění bylo víc, ale nakonec z toho vyšlo jen „nedovolené podnikání“. Na soudy s ním chodili chartisté, aby mu vyjádřili podporu, mezi nimi Václav Havel či Anna Šabatová. Po vynesení rozsudku se pokusil vytrhnout eskortě a vmísit se do davu. Když došlo na odvolací řízení, prohledal raději nejdříve budovu pyrotechnik.

Srpova obhajoba Nevěděl jsem, že to jsou příslušníci StB

Karel Srp svou obhajobu předestřel ve dvojici rozhovorů pro Novinky.cz a Deník.cz. Důstojník StB mu prý v roce 2000 řekl, že potřeboval někým ozdrojovat získané informace, k čemuž si vybral Srpa. Tak prý vznikly záznamy o udávání písničkáře Jaroslava Hutky (najdete je zde). „Hutka tam má věty, o kterých se oprávněně domnívá, že to jsou věty moje, ale tak to vůbec není,“ tvrdí Srp.

O tom, že se stýká s agenty kontrarozvědky, prý nevěděl. „My jsme nevěděli, že mluvíme s příslušníky StB. Většinou to byli lidé pod hlavičkou inspektorů ministerstva kultury nebo úřadu pro tisk a informace,“ líčí svou verzi. Oporou mu přitom je prezident Zeman, který v Srpův prospěch zdůraznil jeho působení v čele Jazzové sekce, která „byla střediskem alternativní kultury“.

Soud Dokažte, že Srpův podpis je pravý!

V roce 1999 se Karel Srp pokusil získat negativní lustrační osvědčení, kvůli záznamu v archivech StB ale neuspěl. Obrátil se proto na soud. Soudkyně Dagmar Stamidisová rozhodla, že byl neoprávněně evidován jako “rezident, agent, držitel propůjčeného bytu, držitel konspiračního bytu, informátor nebo ideový spolupracovník StB“ (§ 2, odst. 1, písm. b) zákona 451/1991 Sbírky).

Soud věděl, že byl Srp od 29. května 1979 evidován jako agent - tedy v kategorii, kde spolupráce byla vědomá. Srp ji ale popřel, stejně jako podpis vázacího aktu. Argumentoval i tím, že ho komunisté poslali do vězení. To by podle něj nebylo možné, kdyby býval byl aktivním spolupracovníkem StB. Soudkyně tedy určila, že důkazní břemeno je na ministerstvu vnitra.

Soud prozkoumal svazky StB, které kontrarozvědka na „Hudebníka“ vedla - je v nich Srpovo jméno i datum narození. Dostupný je i závazek ze zmíněného 29. května, lokalizovaný do mělnické vinárny. Podpisu vázacího aktu byli přítomni příslušníci StB Jaroslav Maryško a Jiří Šimák.

Rozsudek v soudu Karla Srpa a ministerstva vnitra

Jména estébáků, které soud předvolal, jsou částečně začerněná, podle křestních jmen a iniciál příjmení však patrně šlo o zmíněného Šimáka a Rudolfa Peltána - ten se v archivech StB v souvislosti se Srpem objevuje v záznamu o zřízení zmíněné mrtvé schránky na Národní třídě v Praze. Na Srpa si ale u soudu nevzpomínali. Jiří Š. si vybavil, že se s ním v letech 1980-1983 vídal, ale nic víc. Rozhodně ne to, že by provedl jeho vázací akt.

Bývalý příslušník StB Stanislav K. (může jít o Stanislava Kotka, který v roce 1983 zakládal na Srpa svazek) u soudu řekl, že Srp přímým spolupracovníkem nebyl a jako možný kandidát „nebyl vázán“. Což je v rozporu s materiálem z května 1979, podle nějž chtěl Srp „svou prací s orgány ministerstva vnitra aktivně přispět k odstranění protisocialistických a protispolečenských projevů mezi mládeží v oblasti hudby, ale i z jiných sfér společnosti“.

Ke slovu tak přišel znalec Milan Nouzovský, který zkoumal podpis na vázacím aktu. Usoudil sice, že neexistují znaky, které by umožnily říci, že podpis je zfalšovaný - ale to ani neznamenalo, že by potvrdil pravost. Podpis se totiž dochoval jen na tzv. mikrofiši a když chybí originál, pravost podpisu se prakticky ověřit nedá. Na tomto základě soudkyně rozhodla, že ministerstvo vědomou spolupráci Srpovi neprokázalo.

Zpravodajská hra? Novější dokumenty jdou proti Srpově verzi

Verze StB tedy říká, že Karel Srp zpočátku spolupracoval, postupem času se „vymkl“ a začal hrát dvojí hru. Spolupráci StB poměrně detailně popisuje. Srpova verze je, že nikdy netušil, že jedná s příslušníky StB.

Badatel: Na Srpa toho vyšlo hodně najevo až po soudu

Badatel a protikomunistický odbojář Miroslav Vodrážka připomněl, že otevření archivů v roce 2007 umožnilo „lépe dokumentovat rozsah Srpovy spolupráce“. Její míru dovozuje ze svazků, které si kontrarozvědka vedla na sledované.

Na kolegyni z Pantonu Blanku Řízkovou donášel „Hudebník“ podle Vodrážky nejen pracovní, ale i soukromé informace. Na pořadatele kulturních akcí Miloše Čuříka prozradil to, že jeho přítelkyně pracuje na ministerstvu kultury, kde by z kádrových důvodů pracovat neměla. Informace, které podal o Jaroslavu Neduhovi, StB využila, když Neduhu donutila k emigraci.

„Hudebník“ též upozornil StB, že publicista Josef Vlček „vyzdvihuje“ undergroundovou hudbu a že spolu s Mikolášem Chadimou a Petrem Cibulkou napsal kritický dopis, který pak odvysílal Hlas Ameriky.

„Explicitní důraz a snaha ochránit Jazzovou sekci prozrazují nejen identitu autora zpráv, ale i jeho pravděpodobnou motivaci,“ zhodnotil obsah dokumentů Vodrážka. Uvedl také, že Srp za komunismu nazýval spolupráci s StB „cárem papíru“.

Srp podle Vodrážkových zjištění uskutečnil celkem 151 schůzek s řídícími důstojníky. Z těchto setkání vzešlo 299 zpráv.

Opatrně ho v roce 2003 hodnotil i historik Tomek. „Podle obsahu nalezených zpráv, zejména ze svazků vedených na jiné osoby, předával K. Srp informace povšechného charakteru a snadno dostupné z jiných zdrojů (...) Nelze jednoznačně stanovit, že by plnil zadání StB působit rozkladně proti Jazzové sekci, a je možné se domnívat, že pravděpodobně chtěl touto svou činností pojistit či vykoupit její další existenci,“ napsal ve sborníku Securitas Imperii v roce 2003.

Srp podle něj měl ambici dozvědět se o míře provázanosti StB a kontaktů na Jazzovou sekci, ale chtěl tajnou službu v dílčích tématech dezinformovat. „Nyní (rok 2003, pozn. red.) nelze „analyzovat a zhodnotit konkrétní výsledky těchto zpravodajských her,“ napsal Tomek.

Historik a nově zvolený člen Etické komise ČR Petr Blažek pro Aktuálně.cz uvedl, že celková dokumentace Srpovy činnosti ve prospěch StB je natolik rozsáhlá, že by ji podle něj nebylo možné zfalšovat. Nynější upření pozornosti na Srpa podle Blažka poškozuje dobré jméno Jazzové sekce a její zásluhy o nezávislou kulturu.

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský fotograf ukázal říši komunismu jako nikdo předtím: za pompézními pomníky a legendami o budování...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na svém webu představoval různé produkty za stejné částky jak v eurech, tak v korunách. Uživatelé...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel

Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z nejbohatších Čechů. Podle informací serveru Deník.cz byl řidičem auta Zdeněk Pelc, majitel firmy GZ...

Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci

Sledujeme online

Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad pohonných hmot v Saratovské oblasti, kde vypukl požár. Podle ukrajinského generálního štábu šlo o...

Plány EU vše zdraží, dáme ji k soudu. Brabec líčí, co chystá ANO po volbách

Premium

Pohonné hmoty dražší o 10 korun na litr, plyn až o 30 procent. To jsou podle stínového ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) reálné scénáře rozšíření systému emisních povolenek o...

13. června 2025

Řidič málem uhořel v nabouraném autě, zachránce měl adrenalinový start dovolené

Jen díky pohotové reakci svědka přežil řidič čtvrteční vážnou nehodu na Českokrumlovsku. Jeho auto totiž začalo po nárazu do stromu hořet. Havárii ale viděl šofér cestující s rodinou na dovolenou, v...

13. června 2025  12:56

Opilec s dítětem v autě zběsile ujížděl policistům v Praze, silnice mu byla úzká

Nebezpečné pronásledování s dramatickým koncem řešili začátkem května pražští policisté. V ulici Strakonická si povšimli vozidla, které jelo vysokou rychlostí ve vyhrazeném jízdním pruhu. Když chtěli...

13. června 2025  12:46

Izrael útočil z dronové základny přímo v Íránu. Vyhlášení války, zuří Teherán

Sledujeme online

Izraelská armáda uvedla, že během útoku na Írán v rámci operace Vzpínající se lev zasáhla v jaderném zařízení v Natanzu centrifugy pro obohacování uranu. Izraelci se na úder připravovali několik let....

13. června 2025  12:23,  aktualizováno  12:27

Firmy budou spořit na důchod rizikovým profesím. Povinnost schválili poslanci

Přímý přenos

Pokračuje mimořádná schůze Sněmovny, kterou poslanci ve středu po necelých čtyřech hodinách přerušili. Řečníci z řad opozice dlouze debatovali o takzvané bitcoinové aféře. I první části pátečního...

13. června 2025,  aktualizováno  12:18

Do školy bez odkladu a pomoci. Osekaná novela děsí učitele i experty

Senátoři nečekaně „osekali“ školskou novelu, která zavádí omezování odkladů školní docházky. Aktuální podoba znamená, že do první třídy půjdou všichni šestiletí, ale ve výuce se jim neulehčí nic....

13. června 2025  12:08

Hádka mezi příbuznými se zvrtla. Vážně zraněný je v nemocnici, útočníka obvinili

Policie na Chomutovsku vyšetřuje pokus o vraždu. V zahradní chatce se pohádali dva příbuzní, rozepře skončila napadením čtyřicetiletého muže. S vážným zraněním skončil v nemocnici, kde musel okamžitě...

11. června 2025  10:23,  aktualizováno  13.6 11:59

Policie navrhla obžalovat firmu AVE CZ za neodvedení poplatků ve výši 3,7 miliardy

Policie navrhla obžalovat odpadovou firmu kvůli neodvedení poplatků ze skládek. Kriminalisté uzavřeli vyšetřování s tím, že státu a obcím vznikla škoda ve výši 3,7 miliardy korun. V pátek o tom...

13. června 2025  11:46

Sabotáž Trumpových snah? Úder na Írán naznačuje rozdílné zájmy USA a Izraele

Sledujeme online

Izraelský úder cílící na íránské jaderné vědce a nukleární provoz ukazuje na rozdílné zájmy amerického prezidenta Donalda Trumpa a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, podotýkají média a...

13. června 2025  11:21

Okamura neuspěl. Soud zamítl žalobu SPD proti zařazení do zprávy o extremismu

Obvodní soud pro Prahu 7 v pátek zamítl žalobu hnutí SPD, které se bránilo zařazení do zprávy o extremismu ministerstva vnitra za první pololetí roku 2023. Podle nepravomocného rozsudku nelze hnutí...

13. června 2025  11:15

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE

Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...

VIDEO: Bojím se, naříkala žena při požáru bytovky. Policisté zachránili i papouška

Dramatické chvíle během středečního požáru bytového domu v brněnských Chrlicích ukazují nové záznamy od hasičů a policistů. Ti rychle vbíhají do zasažené budovy, na schodišti míjejí hasiče vynášející...

13. června 2025  10:58

Při požáru v domě zemřel sedmdesátiletý muž, patrně manipuloval s hořlavinou

Neodborná manipulace s hořlavinou byla pravděpodobně příčinou tragického čtvrtečního požáru v Chodově u Bečova nad Teplou na Karlovarsku. Zemřel při něm sedmdesátiletý muž. Přesnou příčinu smrti...

13. června 2025  10:55
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.