Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Vládě uděláme takové peklo, až se jí srolují ponožky, slíbil Havlíček

Hnutí ANO bude ve Sněmovně bránit přijetí vládního ozdravného balíčku všemi prostředky. „Použijeme ty nejtvrdší metody... Jsme nejsilnější stranou v zemi, jde za námi třetina voličů. Nemůžeme jen přihlížet, když vláda připraví takový eintopf,“ říká v rozhovoru stínový premiér Karel Havlíček.
Karel Havlíček

Karel Havlíček | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Exprezident Václav Klaus v neděli prohlásil, že vládní ozdravný balíček čeká ve Sněmovně „změkčování“. Jak se ke schvalování postaví hnutí ANO, budete navrhovat změny?
Určitě budeme nekompromisní a tvrdí. Zjednodušeně řečeno uděláme vládě takové peklo, až se jim z toho srolují jejich vládní ponožky. Protože to, co předložili, je katastrofa.

Máte už konkrétní změny, které budete chtít navrhnout?
My teď hlavně čekáme na to, co z vlády definitivně vypadne. Protože lze očekávat, že si tam některé zájmové skupiny ještě prolobbují řadu věcí.

Co vám na balíčku nejvíc vadí?
Pro nás je zcela zásadní, že se mají zvyšovat daně. A ještě ke všemu plošně, to je neakceptovatelné. Druhou věcí je to, že vláda dostatečně nevysvětlila úspory v rámci dotačního byznysu, to je pro nás švindl. Ono totiž není kde v této oblasti uspořit. Protože většina byznysu, až na absolutní výjimky, čerpá evropské dotace, nikoliv ty národní. Třetí věc, která je pro nás těžce stravitelná, je to, že vláda postupuje příliš invazivně vůči seniorům.

A kdy čekáte, že od vlády dostanete definitivní podobu balíčku, tedy paragrafové znění?
To v tuhle chvíli netuším, to je zcela na nich. Ale to, co představili na té zpackané tiskové konferenci, byly spíš jen rámce toho, kde se asi chtějí pohybovat. Hrozně mě zklamalo, že když už řekli, že budou šetřit na resortech, s čímž souhlasíme, tak neukázali, kde se budou jednotlivé agendy slučovat, nebo co se bude konkrétně rušit. Tento detail tam nezazněl, ale právě v něm je skrytý ďábel. Nám se tak v tuhle chvíli těžko něco hodnotí, když nevíme, na čem si ty peníze chce vláda vzít. Řekne obecně, že bude škrtat na dopravě, školství a místním rozvoji, ale kde konkrétně? Budou to školy, silnice první třídy nebo domovy pro seniory? O tom by se mělo diskutovat.

ANO odmítá změnu, kterou má za projev nenávisti Pirátů vůči Babišovi

Dají se při projednávání balíčku ve Sněmovně očekávat ze strany ANO obstrukce?
Pokud to bude nakonec předloženo tak, jak vláda představila, potom nemůžeme vyloučit ani obstrukce. Použijeme ty nejtvrdší metody, které máme k dispozici, protože jsem bytostně přesvědčen, že vláda postupuje špatně.

Z koalice se už ale ozývají hlasy, že v takovém případě by se zkrátily sněmovní prázdniny tak, aby balíček prošel prvním čtením ještě do jejich začátku...
...to je zcela v odpovědnosti pětikoalice. My jim nemůžeme diktovat, co si mají prohlasovat svou většinou 108 hlasů. My v každém případě uděláme vše, abychom hájili to, s čím nás lidé volili. Dnes jsme nejsilnější stranou v Česku, jde za námi třetina voličů. Nemůžeme přihlížet tomu, že vláda připraví eintopf, nahází do něj všechno možné a ještě si to vzájemně vyhandluje mezi sebou jako v případě vína a knih. To je šílené, takhle se nedělá hospodářská politika. Vláda si musí jasně vytyčit, co vlastně chce. Ve Sněmovně má pohodlnou většinu, aby si prosadila, co potřebuje. Ale měla by mít také nějakou vizi. A ona ji nedokáže ani zformulovat. A to je důsledek toho, že je pětikoalice hrozně nesourodá.

Je v balíčku něco, s čím souhlasíte a šli byste stejnou cestou?
Určitě. Souhlasíme, že je správné škrtat v rozpočtu jednotlivých resortů. Akorát, že vláda měla specifikovat, kde přesně chce oněch dvacet miliard korun ušetřit. My na nic nečekáme, zadal jsem ministrům naší stínové vlády, aby se podívali do svých podřízených organizací a sami jsme přišli s iniciativou, kde by se dalo co pokrátit. Dokázali bychom se určitě shodnout i na zvýšení daní z neřesti – třeba u tabáku, alkoholu či hazardu.

Vláda má v úsporném balíčku chyby, v některých případech ustoupí, míní Nerudová

Vláda tvrdí, že zavedením dvou sazeb DPH chce systém zjednodušit. Jak se tedy díváte na oblast tiskovin, kde budou tři sazby, protože knihy budou v nulové sazbě, časopisy ve dvanáctiprocentní a noviny v 21procentní sazbě, což třeba i Miroslav Kalousek označil za nehajitelnou blbost?
Jsem přesvědčen, že tato změna nakonec v balíčku nebude. Myslím si, že vydavatelé a odborná sdružení vládu jinak utlučou. Nezbude jim nic jiného, než v tomto cuknout, protože je to samozřejmě nesmysl. Vláda chce zjednodušit daně, ale činí to formou chaosu. Větší zmatek už v rámci DPH udělat nemohla. Je tam celá řada nepochopitelných věcí. Dostali se do toho ale sami. Já vůbec nechápu, proč se do změn DPH vůbec pouštěli. Státní rozpočet na tom totiž nijak neušetří, spíš naopak. I ministr Stanjura přiznal, že změny budou mít negativní dopad do rozpočtu v řádu jednotek miliard. Neuleví se ani lidem, protože výrobky nezlevní. Snížená DPH se na ceně zboží neprojeví, obchodníci si zisky prostě nechají. Zatímco zvýšená sazba se projeví. Tak to prostě bývá.

Konsolidační balíček by se měl dotknout i platů politiků. Kvůli výpočtu ze snížené platové základny vám sice platy dramaticky nevzrostou, ale ani se nesníží. Základní plat poslance by měl stoupnout asi o 70 korun. Jste rád?
My jsme chtěli, aby se platy zmrazily. Nevím, proč kolem toho vláda stále laboruje a komplikuje to. Dlouhodobě navrhujeme, aby se platy zmrazily a vždy k tomu dodáváme, že se to ale nemá týkat soudců a státních zástupců, ale jen politiků. Vláda to ale několikrát odmítla, aby teď přišla s velice komplikovaným řešením. Platy politiků totiž nezůstanou podle jejich návrhu na stejné úrovni, ony se nepatrně zvýší. Vláda tudíž nepochopila, o co jde. Vůbec nejde o to, jestli se platy zvýší o 70, tisíc nebo 15 tisíc korun. To státnímu rozpočtu stejně nepomůže. Jde o symboliku. Má se ukázat, že si v době krize politici nepřidají ani korunu. Tak nevymýšlejme něco komplikovaného, zmrazme si platy do roku 2025 a pak se bavme, jak zákon změnit, aby pak platy politiků zase skokově nevzrostly.

Podporovatelé balíčku říkají, že odpůrci nemají argumenty ani alternativu. Jak byste tedy deficit snižovali vy?
Tak to buď neposlouchají, nebo jde o marketingové hry. My bychom snižovali 0,5 procenta hrubého domácího produktu, což by mohlo odpovídat 40 až 50 miliardám korun ročně. Strukturální deficit je na úrovni 200 miliard korun, takže by to byla otázka čtyř, pěti let.

ANO vyzvalo vládu, ať jasně poví, kde chce seškrtat 54 miliard na dotacích

A kde byste peníze brali?
Zatímco tahle vláda dává plány nerealistické, tak my bychom šli cestou těchto úspor: 20 miliard úspory na resortech, navýšení některých spotřebních daní a další peníze by byly z důsledného výběru daní. Jenom na EET se dalo ročně získat mezi deseti až dvaceti miliardami.

Emoce při projednávání balíčku vzbudila zejména debata o zdanění tichých vín. Lidovci ale prosadili, že nadále zůstanou v nulové sazbě. Jak byste to řešili vy, přeci jen máte také část poslanců z jižní Moravy?
Tady se domnívám, že vláda to udělala správně. Je to pragmatický krok. Pokud by vláda tiché víno zdanila, tak ve finále by trh byl zaplaven zahraničními výrobky, které jsou mimořádně levné a naši vinaři jim nejsou schopni konkurovat. Na druhou stranu, vláda by tady neměla vykopávat příkopy. Když nezdaní tiché víno, neměla by do nejvyšší sazby přesouvat kojeneckou vodu nebo točené pivo.

Snížení červnové valorizace penzí jste napadli u Ústavního soudu. Chystáte nějaký podobný krok i v případě schválení „úsporného balíčku“?
Zatím nevíme, jestli je to napadnutelné u Ústavního soudu. Budeme si to ještě všechno vyhodnocovat. U té valorizace to bylo celkem jasné.

Když už jsme u té valorizace, dokdy očekáváte, že soud o vaší stížnosti rozhodne? Pokud by jí vyhověl, jak by se seniorům vyplácela náhrada?
To samozřejmě záleží na Ústavním soudu, kdy rozhodne. Jestli to bude za dva, šest nebo za deset měsíců. Osobně se domnívám, že je šance, aby tak učinil do jednoho roku. A pokud by to dopadlo tak, jak my si přejeme a máme to podložené celou řadou analýz ústavních právníků, tak to tady v tu chvíli nastane malá apokalypsa. Máme tady 2,5 milionu důchodců, kteří teď budou kráceni. Pak by se jim to ale mělo vrátit do původní podoby. To by byly jednotky, možná dokonce desítky miliard korun. K tomu si připočtěme nekonečné soudní pře, úroky a tak dále.

Stanjura označil Havlíčka za proruského a uslyšel, že vláda je protičeská

Za dva roky chce vláda zakázat prodej uhelných kotlů. Souhlasíte s tím?
To je další součást zelené doktríny Evropské unie (ve skutečnosti jde o původní nápad ministerstva životního prostředí – pozn. red.). Přitom celá řada domácností je na hranici chudoby a řeší úplně jiné problémy. To je stejné jako se zákazem prodeje aut na spalovací motory. Místo toho, aby se lidé motivovali k tomu, aby si pořizovali nové systémy vytápění a tak dále, tak jsou trestáni ti, kteří používají staré ještě funkční věci.

Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že udělá všechno proto, aby se hnutí ANO a Andrej Babiš už v budoucnu nikdy do žádné vlády nedostali. Co na to říkáte, nenahrává vám spíš koalice současnými kroky kolem balíčku?
...samozřejmě že výsledky této vlády jsou natolik katastrofální, že jednoznačně pomáhají opozici, to je pravda. Ale já bych doporučil paní předsedkyni, aby se soustředila na svoji vlastní stranu. Její výsledky nejsou žádná hitparáda, TOP 09 je na hranici volitelnosti. Podotýkám, že hnutí ANO má skoro sedminásobně vyšší preference. Naštěstí o všem nerozhoduje Markéta Pekarová Adamová, ale voliči.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

  • Nejčtenější

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Ukrajina oznámila, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na jižním toku Dněpru. Podle armády tak...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drony zasáhly obytné domy v Moskvě. Terorismus Kyjeva, tvrdí Rusové

Sledujeme online Bezpilotní letouny v úterý ráno zasáhly tři obytné budovy v Moskvě. Dva lidé se zranili, domy byly jen lehce poškozeny....

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Třetí dítě do rodiny i vyšší pojistné, tak vidí odbory penzijní reformu

Místo zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let by měla vláda podle odborů spíš motivovat rodiny, aby měly tři děti....

STALO SE DNES: Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Většina Čechů Pavlovi věří

Ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu, uvedla Ukrajina. Prezidentu Pavlovi podle průzkumu CVVM věří 59...

Omezit invalidní důchody? Mýtus, říká šéf ČSSZ a slibuje rychlejší vyplácení

Premium Doba čekání na starobní důchod se prodlužuje, což způsobuje problémy mnoha lidem, řadě seniorů došly úspory. Zatímco v...

Rada ČT volí ředitele. Kandidátů je pět, Dvořáka vyzývá i bývalý šéf Primy

Na sedmém jednání Rady ČT v letošním roce se ve středu bude řešit jediný bod: volba generálního ředitele ČT. Na...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...