„Příští týden promluví pan prezident Klaus na pohřbu,“ řekl iDnes.cz Petr Macinka, spolupracovník bývalé hlavy státu z Institutu Václava Klause.
Politici včetně premiéra Petra Fialy (ODS) na Dybu vzpomínají jako na akademika a politika, který stál u ekonomické transformace země, ale také jako na vášnivého tenistu.
„V 90. letech se výrazně zasloužil o přechod od socialismu ke kapitalismu. Byl výraznou tváří české politiky a hospodářství 90. let, ministrem v několika vládách. Osobně jsem ho blíže poznal jako velvyslance České republiky při OECD, jako kolegu z akademického prostředí a jako vášnivého tenistu,“ uvedl Fiala na síti X.
Se smutkem zprávu přijal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Směl jsem se od něj jako mladíček učit v časech vlády Petra Pitharta. Byl to výborný ekonom, gentleman aristokratického střihu, laskavý člověk a dobrý tenista,“ napsal na stejné síti.
Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer přidal vzpomínku z konce 80. let, kdy asistoval v Prognostickém ústavu. „Za husákovské mizérie v 89 jsem tu za pár stovek měsíčně pomvědoval, pro študáka VŠE zázračné místo. Texty ze Západu a tak. I tady ale byla vlajka Solidarity v pracovně Karla Dyby velkou odvahou,“ uvedl na X. Bývalý europoslanec Edvard Kožušník (ODS) zmínil, že ještě před pár měsíci byl Dyba na Klubu pro prosperitu think-tanku Efektivní stát „aktivním bojovníkem za malý, štíhlý a efektivní stát“.
Zásadní člen dream teamu
Když před třemi lety přebíral Dyba Výroční cenu Institutu Václava Klause, označil ho výkonný ředitel institutu Jiří Weigl za ekonoma, zasloužilého pedagoga, významného politika a jako velmi podstatnou zmínil i jeho diplomatickou dráhu.
„Ocenění za přínos naší současnosti si zaslouží za veškeré fáze svého života. Ale ten ekonom převažuje, protože Karel Dyba byl jedním ze zásadních členů dream teamu, který pod vedením Václava Klause provedl naši zemi všemi nástrahami transformace,“ uvedl tehdy. Byl jedním ze skupinky lidí, kteří se znali a setkávali dávno před listopadem 1989 a už tehdy diskutovali o trhu a o nezbytnosti opustit centrálně plánovanou ekonomiku, doplnil.
Ekonom Karel Dyba byl znám především jako ministr hospodářství ve vládě Václava Klause z počátku 90. let. Byl jedním z klíčových mužů české ekonomické transformace a po odchodu z politiky tento profesor pro hospodářskou politiku na Vysoké škole ekonomické v Praze a někdejší stálý představitel ČR při OECD zamířil do soukromého sektoru. Působil jako konzultant v oblasti investičního bankovnictví a strategického ekonomického poradenství. Dyba zemřel v pondělí 22. července ve věku 83 let.
Setkání s Klausem
Dyba se narodil 21. října 1940 v Prostějově. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde také v roce 1964 zahájil profesní dráhu jako odborný asistent. V letech 1968-1970 absolvoval stipendijní pobyt na univerzitě v kanadském Edmontonu. Po návratu z Kanady byl vyloučen z KSČ a musel přerušit pedagogickou práci na vysoké škole. Od roku 1972 byl vědeckým pracovníkem Ekonomického ústavu ČSAV, odkud o 12 let později přešel do Prognostického ústavu, kde se potkal s Václavem Klausem.
Do vrcholné politiky Dyba zamířil hned po listopadu 1989, stejně jako celá řada dalších liberálních ekonomů, které kolem sebe koncem 90. let soustředil v Prognostickém ústavu Valtr Komárek. Společně s Václavem Klausem, Ivanem Kočárníkem, Vladimírem Dlouhým, Janem Stráským, Tomášem Ježkem nebo Dušanem Třískou patřil ke klíčovým mužům české ekonomické transformace.
V lednu 1990 se Dyba stal poradcem Komárka, který se tehdy ocitl v roli místopředsedy první nekomunistické vlády v zemi. V roce 1990 se stal ministrem bez portfeje a později ministrem pro hospodářskou politiku a rozvoj v české vládě Petra Pitharta. V témže roce se stal i ředitelem Ekonomického ústavu ČSAV.
Ministrem hospodářství za ODS, kam vstoupil v roce 1991, byl i v letech 1992 až 1996. V roce 1994 ve funkci ministra například jako první z českých vládních představitelů navštívil Tchaj-wan. Závěr jeho působení v čele ministerstva hospodářství poznamenaly některé sporné kroky týkající se například transformace Telecomu či neřešení bytové otázky.
Na 90. léta včetně privatizace vždy rád vzpomínal a byl přesvědčen, že transformace u nás přes dílčí potíže proběhla velmi úspěšně. „Stále považuji sociálně ekonomickou transformaci z první poloviny 90. let za unikátní a úspěšnou historickou událost i v kontextu a kontrastu s obdobnými změnami v bývalých zemích tábora socialismu,“ řekl před lety serveru Seznam Zprávy.
Dyba shání zakázky Rothschildu |
V senátních volbách v roce 1996 kandidoval za ODS v obvodu č. 35 – Jablonec nad Nisou. V prvním kole voleb získal nejvíce hlasů (přes 36 procent), ve druhém kole ho ale těsně porazil a senátorem se stal sociální demokrat František Vízek.
Poté, co opustil v roce 1996 politiku, zvolil soukromou sféru a působil jako konzultant v oblasti investičního bankovnictví a strategického ekonomického poradenství. Na podzim 2007 byl jmenován velvyslancem a stálým představitelem ČR při OECD v Paříži, kde setrval až do roku 2012.