Izraelci jsou z války unavení. Mladí chtějí žít, říká fotograf Cudlín.

  15:42aktualizováno  30. října 14:00
V Galerii Czech Photo Centre v Nových Butovicích v Praze vystavuje Karel Cudlín rozsáhlý soubor svých fotografií z Izraele. Právě proměna a vývoj Izraele během posledních dvaceti let byla mezi tématy, kterých se v úterním Rozstřelu dotkl jeden z nejvýznamnějších českých fotografů.

Výběr černobílých snímků zobrazuje krajinu mezi Sinajem a Golany i její obyvatele v období posledních dvaceti let. Kolekci doplňují aktuální snímky, které vznikly v tomto roce.

„Jak už je pro Cudlína typické, zachycuje každodenní život v originálních kompozicích. Snímky izraelské krajiny i jejich lidí k divákovi promlouvají a nechávají ho zprostředkovaně nahlédnout do každodennosti této komplikované země,“ uvádí galerie v pozvánce na výstavu.

Jak galerie dále podotýká, Cudlín je jediným českým fotografem, který Izraeli věnuje svoji pozornost soustavně, nikoli pouze v rámci jednoho časově ohraničeného projektu.

„V Izraeli jsem byl letos třikrát, protože země měla výročí, takže k tomu byla příležitost,“ řekl v úterním Rozstřelu Karel Cudlín. „V roce 1995 jsem tam byl poprvé, asi na deset dní, a moc se mi tam líbilo. Když mi to finanční a časová situace dovolí, tak se tam aspoň dvakrát do roka podívám.“ 

Na otázku, jestli je Izrael jediná demokracie na Blízkém východě, odpověděl, že určitě je. „Navíc jediná, která podle mě funguje. Izrael je nádherná země, která má všechno, co potřebuje. Přírodu, obyvatelstvo, vládu…“

Fotogalerie

Podle Cudlínových slov se tato země v posledních dvaceti letech výrazně proměnila. Neustále sem přicházejí lidé ze všech koutů světa. Vyrostla zde spousta nových staveb, nové technologie, výzkumné parky, dálnice. 

„Jenom kolik tu přibylo aut, je neskutečné. Ta země se proměnila také ve vnímání. Palestinsko-izraelský konflikt se prvotně zdál jako něco, co se dá rychle vyřešit, ale lidé brzy poznali, že to není pravda,“ přiznává Cudlín. K řešení konfliktu podle něj moc nedochází. „Myslel jsem si, že je to otázka jedné generace, ale to řešení není vůbec jednoduché a je to na dlouhou dobu,“ odhaduje fotograf.

I přesto by vztah mezi Židy a Araby Cudlín nenazýval nenávistí, spíše ostražitostí. „Nenávist je silné slovo. Z toho konfliktu, který zde trvá minimálně od roku 1948, jsou lidé trochu unavení. Mladá generace chce žít. Znát je to mezi lidmi například i tak, že během tančení a zpívání se už třeba Chasidé fotí na mobil, to dříve nebylo.“

V Izraeli se fotograf podle vlastních slov cítí stejně bezpečně nyní jako v minulosti. Je to země, kde se žije normálně. Rozdíly však existují i zde. „Když jste v Tel Avivu, je to něco úplně jiného než Jeruzalém,“ srovnává Cudlín. 

„Když jdete po staré čtvrti v Jeruzalémě, vypadá to, jako když se ocitnete o sto let zpátky. Maminky tam mají rozkodrcané kočárky a ještě to vypadá, jako když jde celá školka. Ale ona je to jedna rodina!“

Fotograf Karel Cudlín fotí digitálně už asi deset let, ale jestli digitální fotografie vytlačila tu analogovou, nedokáže říct. Podle něj velice záleží na oboru. „Například ve zpravodajské fotografii se používá v drtivé většině digitál díky snadnosti zpracovaní a rychlosti. V umělecké oblasti se to úplně říct nedá, například studenti jsou vychovaní na digitálu, ale k analogu se vracejí,“ říká fotograf.

Karel Cudlín fotografuje černobíle proto, aby si podle vlastních slov utřídil myšlenky, na co míří a aby ho nerušily barvy. Podle něj v černobílé fotografii vyniknou některé věci lépe. Navíc jsou jeho fotografie všechno momentky. „Já nikdy nikoho nestylizuji, nikdy nikomu neříkám, kam si kdo má stoupnout. Jedině snad při foceni pro časopisy, jinak ale ne,“ tvrdí Cudlín.

Karel Cudlín

Jako fotograf se zabývá převážně dokumentární fotografií. Narodil se v roce 1960, vystudoval katedru Umělecké fotografie na FAMU. Mezi lety 1996 až 2003 byl jedním z oficiálních fotografů tehdejšího prezidenta Václava Havla. V současnosti je na volné noze, spolupracuje s mnoha vydavatelstvími, televizemi a filmovými produkcemi v České republice i v zahraničí.

„Někdy se na mých výstavách lidé se poznají, stává se to, ale zas ne tak často. Chtěl bych je ale vystopovat, například vojáky z dob okupace, abych zjistil, jak se jim vede. Ovšem vůbec není jednoduché je najít. I tak by to ale bylo určitě zajímavé.“

Od roku 1996 do roku 2003 byl Karel Cudlín oficiálním fotografem Václava Havla a k tomuto období se v Rozstřelu také vrátil. „Být Havlovi nablízku bylo fantastické, byl hodně skromný, ale nefotil se jednoduše,“ vzpomínal fotograf. 

„Fotit se totiž nepatřilo úplně k jeho koníčkům, což pak bylo někdy na fotkách vidět. Ani jeho jsem nestylizoval. Dokumentoval jsem cesty prezidenta po světě, náštěvy státníků u nás, přijímání velvyslanců, všechno ale pro archiv. Portréty měl na starosti někdo jiný. Naše spolupráce byla založena na důvěře, abych ho nefotil, mi řekl jen velmi výjimečně, když byl třeba po dvanáctihodinové cestě unavený, ale jinak ne,“ uzavřel Havlův dvorní fotograf.

Celý rozhovor si můžete pustit zde: 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Potřebuje nový obličej. V Česku nejsou zkušenosti, pojišťovna nepomůže

Pomoc se pokouší najít v zahraničí (14. ledna 2018).

Mirka Dobešová v dětství porazila rakovinu. Z boje o život si mimo jiné odnesla titanovou mřížku, která jí podpírá oko....

Umístění Palachovy rakve v Karolinu připomíná dlaždice symbolických rozměrů

Odhalení pamětní desky v Karolinu v místech, kde stála Palachova rakev....

Pietním odhalením pamětní dlaždice v areálu Karolina začaly dopoledne v Praze akce k padesátiletému výročí upálení Jana...

Najdete na iDNES.cz