Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak žít v karanténě: minimální kontakt, práce z domova a jídlo na objednávku

  22:04
Kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru se musí všichni, kteří se od dnešní půlnoci vrátí z Itálie, nahlásit telefonicky, e-mailem či jiným neosobním kontaktem svému lékaři. Ten povinně rozhodne o dvoutýdenní karanténě, kterou nařídil ministr zdravotnictví. Jak postupovat, vysvětluje portál iDNES.cz bod po bodu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Kdy začíná platit povinná karanténa?

Úderem půlnoci z pátku na sobotu začíná platit pro lidi vracející se z Itálie povinnost zůstat na dva týdny v izolaci. 

Co dělat po příjezdu?

Po návratu z Itálie je nutné informovat svého praktického lékaře, ten pacienta pošle do karantény a vystaví mu neschopenku. Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly by lidé bez příznaků mohli pracovat v izolaci z domova. Na tom by se ale měli domluvit se zaměstnavatelem před tím, než by volali svému lékaři. Praktik by jim totiž jinak vystavil kvůli karanténě elektronickou neschopenku. Ty se pak dají obtížně stornovat, řekl Prymula. Mimořádné opatření zatím platí na neurčito. Pokud je lékař na dovolené či nemocný, využijte informační linky. Kontakty naleznete na konci článku. 

Co když se nenahlásím?

V tu chvíli vám hrozí pokuta až tři miliony korun. Stejná sankce je i za porušování pravidel karantény.

Koho z navrátilců testují?

Laboratorní vyšetření čeká jen ty, kteří přijeli z rizikových oblastí a zároveň trpí akutním respiračním onemocněním s příznaky kašle, dušnosti a horečky. Dalšími adepty pro testy jsou lidé, kteří ani nemuseli cestovat, ale přišli do kontaktu s nakaženým v posledních čtrnácti dnech.

PŘEHLEDNĚ: Rozhodnutí ministra zdravotnictví

Kde testují na koronavirus?

Kromě Národní referenční laboratoře pro chřipku a Zdravotního ústavu v Ostravě mohou vzorky testovat také laboratoře fakultních nemocnic v Hradci Králové, Praze-Motole a Brně, Nemocnice Na Bulovce a v Českých Budějovicích. 

Ze soukromých jsou na seznamu jen Laboratoře Agel v Ostravě. Testy v soukromé laboratoři zatím odhalily dva z případů pozitivní nákazy v Česku. Odběr vzorku provádí nově lékař nebo sestra v místě bydliště pacienta.

Další laboratoře testují pod dozorem státu

Jak karanténa vypadá?

U většiny případů nařizují hygienici karanténu domácí. Ve vážnějších případech může být nařízena nemocniční izolace. Ta domácí je pro pacienty lepší z psychologického hlediska, má však svá přísná pravidla. Člověk v domácí karanténě by měl mít oddělený pokoj. Při kontaktu s jinými členy domácnosti by měl používat roušku. Doma vás můžou kontrolovat hygienici. Při projevu příznaků nemoci COVID-19 může lékař nařídit odběry a převoz do nemocnice.

Mohu se potkat se členy rodiny, kteří nejsou v karanténě?

Pokud je to nutné, musíte využít ochranu v podobě roušky. Podle ředitelky pražšké hygienické stanice Zdeňky Jágrové by potenciálně nakažený člověk měl být v domě co nejvíce izolován od ostatních členů rodiny. „Domácí karanténa však neznamená, že by člověk nemohl vyjít ani na zahradu, nebo že se nesmí pohybovat po bytě. Pokud je ale v blízkosti lidí, měl by používat roušku,“ vysvětlila.

Stále platí stanovisko WHO, že s nakaženou osobou by musel být zdravý člověk po dobu nejméně patnácti minut při vzdálenosti do 1,5 metru, aby došlo k přenosu. Mohou se ale najít výjimky. 

Jak si zajistit potraviny?

Ideální je pověřit někoho z příbuzných nebo kamarádů, ten nákup nechá za dveřmi a vy si ho následně převezmete. Další možností jsou internetové e-shopy s potravinami, které zajistí i rozvoz. Znovu platí, že by ani při předávce kurýrem nemělo dojít ke kontaktu. Zvolte tedy platbu předem a ponechání nákupu přede dveřmi. Lidé v karanténě by také měli mít přiměřenou zásobu papírových kapesníků, dezinfekčních prostředků a teploměr. 

Co když mám psa? Mohu ho venčit?

Člověk v karanténě by neměl chodit ven, a to ani v noci. O psa se tak musí postarat příbuzní či blízcí. Pokud to není možné, hygienici doporučují vyhnout se kontaktu s lidmi a psa vyvenčit na nezbytně nutnou dobu. Do kontaktu by člověk neměl přijít s ostatními na méně než dva metry.  „V případě, že venku někoho potká, musí se otočit a jít někam jinam, aby kapénkami nezasáhl i toho člověka,“ upozornila pro iROZHLAS.cz ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková.

V izolaci máte nárok na nemocenskou

Karanténa – ať už doma, nebo nařízená v hotelu jako u případu Čechů na ostrově Tenerife – může vypadat jako prodloužená dovolená. Jenže kromě omezení pohybu a kontaktu s okolím může pro izolované přinést třeba i nižší mzdu.

Co když mi karanténu nařídí zaměstnavatel?

Pokud karanténu nařídí zaměstnavatel z vlastního rozhodnutí, náleží zaměstnancům finanční  kompenzace v plné výši měsíční mzdy. Pokud to vaše profese umožňuje, můžete pracovat z domova v režimu home office. Když karanténu nařídí zaměstnavatel kvůli bezpečnostním opatřením státu, postupuje se jako v následujícím bodě.

Za pobyt v karanténě přísluší stejné peníze jako na nemocenské

Jak je to v případě karantény nařízené hygienickou stanicí?

V tomto případě platí pro karanténu stejná pravidla, jako je to u nemocenské. Prvních čtrnáct dní vám zaměstnavatel bude vyplácet 60 procent vaší mzdy. Dovolená, do které zasáhne karanténa, se nepřerušuje. Pak budete mít na výplatní pásce stejné peníze jako kdykoli jindy při dovolené.

Musím informovat zaměstnavatele o nařízené karanténě?

Ano, svého zaměstnavatele musíte informovat co nejrychleji. Lékař by vám pak měl vystavit „Potvrzení o nařízení karantény“. Lidé v karanténě musí dodržovat pravidla, tedy zůstávat na dohodnutém místě. To může zaměstnavatel či hygiena kontrolovat a při porušení pravidel nemusí peníze vyplatit.

Může přijít kontrola?

Ano. Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové  kontroly probíhají. Za její porušení hrozí až půlmilionová pokuta. Osoby v domácí karanténě jsou také povinny si sledovat po stanovenou dobu svůj zdravotní stav. Při objevení stanovených klinických příznaků musí tuto skutečnost oznámit Orgánům ochrany veřejného zdraví.

Prevencí je hlavně hygiena

Nejlepší prevencí je, když člověk dodržuje hygienu a nepodceňuje jakékoli zdravotní obtíže. Často a důkladně si myjte ruce mýdlem. Pokud si nemáte kde umýt ruce, stačí použit účinný dezinfekční gel. S výběrem poradí lékárník nebo drogista. Nestačí si jen mýt ruce, ale je potřeba pravidelně dezinfekčními ubrousky otírat předměty, kterých se často dotýkáme. Jde třeba o mobil, tablet, notebook, klávesnici nebo volant. Kašlat a kýchat je potřeba do rukávu, šály nebo kapesníku, ne do ruky. 

Jednorázové kapesníky jsou lepší než látkové. Po použití se musejí rychle vyhodit. Pokud má někdo obavy o své zdraví, tak mu odborníci doporučují vyhýbat se velkým kolektivům. Vláda sice zrušila jen Světový pohár v biatlonu, ale odborníci varují i před dalšími akcemi. Bezpečný odstup lidí ve společnosti je asi dva metry.

Zdroje informací o koronaviru COVID-19

Kde hledat aktuální údaje a oficiální doporučení

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici denně na telefonních číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Kam volat pro informace v případě zdravotních obtíží:

Nonstop infolinka Státního zdravotního ústavu 724 810 106, 725 191 367 

Linky hygienických stanic: 

Praha 773 782 856, 773 782 850 www.hygpraha.cz

České Budějovice 736 514 386 ww.khscb.cz  

Brno 773 768 994 www.khsbrno.cz 

Karlovy Vary 728 650 142 728 650 242 www.khskv.cz

Jihlava 566 650 866 www.khsjih.cz 

Hradec Králové 495 058 111 778 532 313 www.khshk.cz

Liberec 485 253 111 www.khslbc.cz

Ostrava 595 138 118 595 138 119 www.khsova.cz

Olomouc 585 719 719 www.khsolc.cz 

Pardubice 602 730 251 www.khspce.cz

Plzeň 724 090 060 www.khsplzen.cz 

Středočeský kraj 736 521 357, 771 137 070 www.khsstc.cz

 Ústí nad Labem 736 233 176, 477 755 110 www.khsusti.cz 

Zlín 577 006 759, 724 221 953 www.khszlin.cz 

Informace lze hledat i na stránkách Ministerstva zdravotnictví či SZÚ: 

www.mzcr.cz

www.szu.cz

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Omezí dávky i povolení. Litva a Polsko pomohou Kyjevu s vracením branců

25. dubna 2024  18:12

Litva hodlá pomáhat ukrajinským úřadům s navracením ukrajinských mužů v branném věku. Ve čtvrtek to...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...