Kaplický: Chobotnice bude a bude

  14:45aktualizováno  28. července 8:43
Když mluví architekt Jan Kaplický o ministru kultury Václavu Jehličkovi, který "odpískal" návrh jeho nové Národní knihovny v Praze na Letné, volí jen silná slova. Za nesmyslnou považuje představu ministra kultury, že se problém vyřeší rekonstrukcí Klementina - současného sídla knihovny.

Architekt Jan Kaplický | foto: Radek Miča, MAFRA

Bude mít vaše špatná zkušenost dopad na zájem architektů účastnit se v Česku dalších soutěží?
Samozřejmě. Zásadní ale je, že ministr kultury (prohlásil, že chobotnice stát na Letné nebude, pozn. red.) je proti kultuře národa. To, že do Česka nebudou chtít architekti, je ve srovnání s počínáním ministerstva kultury detail.

Možnost, že by vaše "chobotnice" skončila v jiném státu, tedy není? Neoslovili vás třeba Britové nebo jiná země, kde oceňují vaše projekty?
Ale proč? Ani Albánci mě neslovili. To v Čechách také pořád někteří lidé nechápou. Takové budovy se navrhují na jedno konkrétní místo. Například tam, kde bude výhled. Bohužel to nechápou ani lidé jako pan ministr Jehlička nebo pan Knížák z Národní galerie. A ještě jednu věc bych vám chtěl říci - návrh, že se pro to upraví Klementinum, je nesmyslný, protože tam nejde uskladnit deset milionů knih.

Vše Národní knihovně

Nejde jen o Klementinum, knihy mají být i v depozitáři na kraji Prahy a vozit se do Klementina.
No, to je hodně "zelené" řešení. Kolik škodlivin vyprodukuje každý náklaďák, který bude ty knížky převážet... Co je ale horší - Klementinum je v záplavové zóně a pan ministr Jehlička si asi chce vzít na svědomí deset milionů knih, kdyby přišly povodně. Taky se těším na to, co budou říkat památkáři, až se budou bourat stěny v Klementinu.

Řekl jste, že věříte, že po roce 2010 vaše knihovna nakonec v Česku bude. Už příští rok v březnu, když se "chobotnice" nezačne stavět, máte možnost svůj projekt vzít a dělat s ním, co chcete. Neuvažoval jste o tom, že by knihovna mohla být v jiné zemi?
To se tak nedělá, vážený pane. Já vám řeknu něco jiného – mám připravené jiné úžasné projekty v Čechách: 12. srpna bude v Českých Budějovicích odhalení projektu koncertní haly. A mám i další projekty... Ale k té knihovně. Byla navržena na Letnou a tam taky bude. Tím to pro mě končí.

Ředitel knihovny Vlastimil Ježek uvažuje o trestním oznámení na neznámého pachatele z pražského magistrátu kvůli nenaplněné dohodě o uvolnění pozemků pro vámi navrženou knihovnu. Co tomu říkáte?
To je záležitost knihovny a to nemusím komentovat. Ale knihovna má právo se hájit. Položte si sám jednu otázku - proč se kolem knihovny děje to, co se děje. Nevysvětlili to pánové Klaus, Knížák, Topolánek a teď ani pan Jehlička. Proč to dělají?

A koho nebo co za tím vidíte vy?
Hlavně vliv pana Knížáka a pak také prvního náměstka ministra kultury Františka Mikeše. 

Před časem jste se dohodl s předsedou sociální demokracie Jiřím Paroubkem, že mu budete dělat neformálního poradce. Už mu radíte, a v čem?
Na to vám nebudu odpovídat.

Opravdu věříte, že socialisté budou mít tu sílu a vaši knihovnu na pražskou Letnou dostanou – a že to skutečně i po volbách budou chtít také udělat?
To je špatná otázka. Prostě budou volby a ta knihovna tam potom bude. 

Manželka předsedy ČSSD Petra Paroubková mluvila dokonce o národní sbírce, podobné té na Národní divadlo. Víte o tom něco bližšího?
Ano, sbírka taky bude. Uvědomte si ale, že císař pán nezakázal Národní divadlo, a tady český ministr kultury zakazuje knihovnu a hlásí se k tomu. To už přesahuje všechno, je to mezinárodní ostuda a o tu se i já postarám. 

Co přesně chcete dělat, aby mělo Česko ostudu?
To není důležité. Hlavní otázka je, proč tu tolik politiků bije do jednoho architekta. A jestli si pan ministr vezme na svědomí skladování knih pod úrovní záplavové zóny.

Neřeknete mi přece jen něco o té připravované sbírce na knihovnu?
Bude to oznámeno brzy, takže se dočkáte. 

Ještě jedna věc. I kdyby se ta knihovna nezačala stavět, obsadil jste první místo v soutěži a příští rok v březnu vám bude vyplacena...
Neptejte se mě na takovou volovinu. 

Má vám být vyplacena částka 160 tisíc eur, zhruba tři a tři čtvrtě milionu korun. Ale vy jste do přípravy projektu Národní knihovny dal určitě spoustu svých vlastních peněz včetně času. Nepletu-li se, tahle částka by vám asi připadala jen jako malé bolestné, že?
Není to vůbec důležité. Tady jde o český národ a českou knihu... Vyhrál jsem první cenu a za to mám být zaplacen. To je přece správné, ne? Když jdete k zubaři nebo právníkovi, také vás to něco stojí. Architekt také nemůže žít jen z čerstvého vzduchu. To si možná myslí pan ministr kultury... Ale klíčové je, proč ta aféra vznikla. 

Jak podle vás vznikla?
Já to vlastně pořád nevím, mám jen nějaké domněnky, a ty nejsou důležité. Když někdo říká, že nejsou peníze, není to pravda. Když teď říkají, že nejsou pozemky, také to není pravda. Ti, kdo proti té knihovně vystupují, by měli už konečně říci, co je ten pravý důvod, že jsou proti. Je to zášť, závist? Měli by to říci.

. Spor o knihovnu:

30. března 2006 – pražské zastupitelstvo předběžně řeklo, že knihovně prodá potřebné pozemky

2. března 2007 – vítězem soutěže vyhlášen Jan Kaplický 

3. května 2007 – proti knihovně vystoupil prezident Václav Klaus

11. října 2007 – klub pražských zastupitelů ODS podle Lidových novin knihovnu na Letné nechce, za "nešťastné" označil umístění knihovny primátor Pavel Bém (ODS)

4. května 2008 – na novou knihovnu podle ministra kultury Václava Jehličky (KDU-ČSL) nejsou peníze

23. července 2008 – Jehlička oznamuje, že nová knihovna podle plánů Kaplického na Letné nebude, šéf knihovny Vlastimil Ježek zvažuje trestní oznámení na magistrát


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Tři piva denně jsou normální, ukázal průzkum. Každý druhý Čech pak zná alkoholika

Škodlivost alkoholu podceňuje téměř každý druhý Čech, zjistil průzkum Národní linky pro odvykání. Problémové je pití...

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Zeman slíbil zveřejnění zdravotní dokumentace, abdikovat kvůli zdraví nebude

Prezident Miloš Zeman řekl, že Ústřední vojenská nemocnice zveřejní ve čtvrtek jeho zdravotní dokumentaci. Nemocnice...

Najdete na iDNES.cz