Pondělí 1. března 2021, svátek má Bedřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. března 2021 Bedřich

NEMOCNIČNÍ KAPLANKA: Lidé mají stále předsudky, o bohu přitom mluvit nemusíme

Seriál   0:01
Neslouží jen věřícím, nabízejí duchovní podporu všem, kteří ji potřebují. Kromě samotných pacientů i jejich rodinám nebo zaměstnancům nemocnice. „Mnoho lidí přitom o službě neví nebo si nemyslí, že by ji potřebovali. Ale zase kdyby o ní všichni věděli, tak bychom už vůbec nestíhali,“ popisuje v dalším díle seriálu Lidé Česka kaplanka z Thomayerovy nemocnice Doubravka Vokáčová.

Proffesi nemocničního kaplana doprovází mnoho předsudků. "Jedním z nich bývá představa kněze, který pacienta na lůžku obrací na víru, nebo ho nutí, aby se mu zpovídal," přiblížila nemocniční kaplanka Doubravka. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Kdo je vlastně nemocniční kaplan?
I přesto, že je duchovní péče v nemocnicích nabízena řadu let, stále se setkávám s nesprávnými představami či s předsudky. Nemocniční kaplan je specialista na duchovní potřeby pacientů, jejich blízkých a personálu v nemocnici. Nemusí být duchovním, ale musí být pro tuto službu patřičně kvalifikovaný a vyslaný mateřskou církví.

Jaké předsudky to jsou nejčastěji?
Jedním z nich bývá představa kněze, který pacienta na lůžku obrací na víru, nebo ho nutí, aby se mu zpovídal. Někteří pacienti mají ostych nebo nedůvěru. Dalším předsudkem bývá, že kaplan chodí jen k umírajícím nebo těžce nemocným.

Doubravka Vokáčová (38)

- Pochází z Volyně.

- Studovala pražské Gymnázium J. Nerudy s hudebním zaměřením, po něm nastoupila na absolutorium na konzervatoři. Pokračovala studiem magisterského oboru Katolická teologie na KTF UK.

 - Vydělávala si hraním v komorním orchestru, pak pracovala při kostele Pražského Jezulátka, učila v ZUŠ.

- Z hlediska duchovní péče začínala před deseti lety v hospici v Čerčanech, následně jako kaplanka v Nemocnici pod Petřínem. Nyní pracuje na plný úvazek jako koordinátorka duchovní péče a nemocniční kaplanka v Thomayerově nemocnici.

A nakonec si mnozí myslí, že duchovní péče je jen pro věřící. Ve skutečnosti je to služba nabízená všem, bez rozdílu vyznání. Reaguje na potřeby, které zrovna člověk má. Slovo „bůh“ často v rozhovorech ani nepadne. 

Naše rozhovory se zpravidla dotýkají duchovních témat - jako je naděje, smysl života, utrpení a další existenciální otázky. V každém případě je posláním kaplana být nablízku. Také nabízí modlitbu, obřady, zprostředkování duchovního státem uznaných církví těm, kteří o to stojí.

Kolik tedy z lidí, se kterými se setkáte, jsou věřící?
Moje zkušenost je taková, že většina mých pacientů o víře nemluví. Přibližně jen deset procent z nich se hlásí k nějakému náboženskému vyznání.

Kdo za vámi chodí nejčastěji?
Většinou se věnujeme pacientům, jednu třetinu naší péče pak vyplňují jejich blízcí. Další část pak personál nemocnice.

Fotogalerie

Na co se vás lidé ptají nejčastěji?
Mám zkušenost, že lidé mají větší potřebu sdílet to, co prožívají, než aby se ptali. A kaplan není od toho, aby dával rady. Spíše doprovázím a společně hledáme odpověď na to, co pacient zrovna řeší. 

Ostatní personál má mnoho jiných povinností. Naším úkolem je mít čas pacientům naslouchat. Často se stává, že pacienti mají strach svěřit se své rodině, aby ji nezatěžovali. Z podobných důvodů se na nás obracejí i blízcí pacienta - i oni prožívají se svými nemocnými blízkými těžkou situaci.

Z jakého oddělení jsou pacienti, kterým se věnujete nejčastěji?
Máme v nemocnici velké oddělení geriatrie, kde jsou pacienti hospitalizovaní až tři měsíce. Tam docházíme pravidelně - tyto dlouhodobě hospitalizované pacienty se snažíme navštěvovat alespoň jednou týdně. Mezi další častěji navštěvovaná oddělení patří oddělení interní, neurologické, chirurgické, plicní a gynekologické.

Lidé Česka

seriál iDNES.cz

Lidé Česka

Zapomeňte na politiky, vrcholové sportovce, hvězdy showbyznysu a další celebrity.

Portál iDNES.cz přináší druhou řadu seriálu rozhovorů s mediálně neznámými lidmi.

Po 60 vydaných dílech a roční pauze jsme opět pečlivě vytipovali reprezentanty profesních či zájmových skupin napříč Českem.

Motto projektu zní:
Každý má co říci

Máte zajímavý tip na dalšího hosta našeho seriálu? Napište na adresu: lideceska@idnes.cz

Kolik lidí se na vás obrací?
Za týden je jich průměrně 40 a jsme na to dva. 

Jak jsou vaše služby vytížené?
Hodně. Snažíme se stihnout všechny pacienty, kteří mají o naše služby zájem. Mnoho lidí však o možnosti využít kaplanskou službu stále neví. 

A když se o ní dozví, často je nenapadne, že by ji potřebovali. To je opět dané tím, co si o kaplanovi a jeho službě myslí. Ale kdyby všichni věděli, že jsme k dispozici, a co opravdu nabízíme, tak nevím, jak bychom to zvládli. To bychom už vůbec nestíhali. Dva kaplani na celou naši nemocnici jsou málo.

Jak vybíráte, za kým půjdete?
Bohužel nemáme časové ani personální možnosti zjišťovat, kdo by naši službu potřeboval. Proto docházíme za pacienty na doporučení lékaře, někdy nám volá rodina. Jen zřídka se ozvou samotní pacienti. Přednost mají ti, kteří jsou v nějaké akutní krizové situaci.

Co jsou ty nejčastější obavy, které s vámi lidé sdílí?
Každý to má jinak. Často jde o obavy v souvislosti s nemocí – jak jsou pacienti upoutaní na lůžku a zažívají svou tělesnou křehkost, běží jim hlavou otázky, které by je v běžném životě nenapadly. Často například reflektují celý svůj život a přemýšlejí o tom, co má v jejich životě hodnotu.

A to bývá co?
Velkou roli hrají vztahy. Lidé zjišťují, že mají tu největší hodnotu. Nebo třeba pokračování rodu.

Dělala jsem kaplanku dřív, než to slovo existovalo

Proč jste se rozhodla stát se kaplankou?
Moje maminka pracovala v nemocnici jako zdravotník, takže to máme v rodině. Už dříve jsem byla na brigádě v LDN a moc mě to přitahovalo. Jako malá jsem chtěla být doktorkou, maminka mě však od zdravotnictví odrazovala.

Kromě toho jsem odmala hrála na housle, tak jsem se více věnovala hudbě. Na vysoké škole jsem pak studovala teologii. Za to jsem vděčná. Kdybych šla na medicínu a pracovala jako lékařka, tak podle toho, jak to dnes vidím, nemohla bych se pacientům věnovat – co se týká sdílení – tak intenzivně, jak můžu dnes jako kaplanka.

Moje místo v Česku

odpovídají všichni hosté seriálu

Každý odněkud je. Někde se narodí, někde je doma. Říká se, že nejdůležitější místa v mysli a srdci člověka mohou být maximálně dvě. Jaká jsou ta vaše?

Pracuji v Praze, ale domovem mi jsou stále Jižní Čechy, Šumava. Je tam má mateřská farnost, kde jsem se nechala pokřtít, mám tam doposud nejvíce přátel a největší část rodiny. 

Svůj skutečný a stále přítomný domov mám v Bohu, ke kterému se můžu obracet v srdci, setkávám se s ním i skrze krásu hudby a přírody.

Kdy jste začala jako kaplanka?
Vlastně jsem tu práci začala dělat ještě dřív, než vzniklo slovní spojení “nemocniční kaplan”. Je to více než deset let.

Co vás nejvíc formovalo?
Moje vlastní zkušenost s nemocí a operace srdce. Jsem vděčná, že jsem na vlastní kůži poznala, jaké to je být pacientem. Z hlediska empatie mi velmi pomohlo, že jsem prožila velkou osobní krizi, když jsem byla půl roku na nemocenské.

Já sama jsem přehodnocovala svůj život a hledala naději. Pomohlo mi to přiblížit, co může prožívat pacient na lůžku. 

Nepřekvapuje pacienty, že jste žena-kaplanka?
Někdy ano. Když vidí mě, ženu – kaplanku, ptají se: „a to jde“? 

Proto jim říkám, o čem ta služba je. Velmi je taky uklidní, když se se mnou setkají osobně a zjistí, že je nepřijde někdo burcovat božím slovem a že jsme úplně normální lidé.

Seriál Lidé Česka

přečtěte si další rozhovory

Neubíjí vás někdy, že sdílíte s lidmi tak silné příběhy?
Nemám za úkol dělat rozhodnutí za lidi, kteří mé služby využijí. Pomáhám pacientům, aby se mohli lépe rozhodovat, jsem jim „uchem“. Jdu s nimi nějaký úsek cesty. 

Jejich příběhy bývají silné, ale neubíjí mě. Každý příběh je osobní a originální, a to mě na mém povolání baví. Rozhovory s pacienty jdou do hloubky a takové setkání s člověkem je dar i pro mě. Vážím si jejich důvěry a jich samotných.

Setkala jste se někdy se situací, že někdo ke konci života přešel na víru?
Vzpomínám na jednu pacientku, která se nad křesťanskou vírou v závěru života hodně zamýšlela. Toužila po přijetí a začlenění se do katolické církve. Nikdy do kostela nechodila, ale v závěru života našla naději ve víře, že její život má nějaké pokračování. 

Autor:
Článek se mi líbí

Havlíček v Rozstřelu: Zavedeme plošné testování pro všechny zaměstnance zdarma

  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Vláda projedná povinné testování ve firmách, znovu bonus pro lidi v karanténě

Vláda projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března musely povinně své zaměstnance...

Dobrovolníci zachraňují přetížené nemocnice, červený kříž jich proškolil už 3 tisíce

Už 3 tisíce dobrovolníků se zúčastnilo základního zdravotnického kurzu Českého červeného kříže (ČČK). Přes 1 200 už...

Ministerstvo naše rady nebralo, kazilo nám jméno, říká expert na dezinformace

Premium Expert na dezinformace František Vrabel a jeho firma Semantic Visions měli ministerstvu zdravotnictví pomáhat s bojem...

Debata k očkování je zpolitizovaná, lidé nejčastěji sdílí příspěvky Okamury

Je tomu více než rok, co vypukla celosvětová epidemie koronaviru. Na tuzemských webech a sítích o tématu vzniklo přes...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...