Za málo míst ve školkách si často mohou rodiče sami. Zabírají místo jiným

  16:59aktualizováno  16:59
Školky ve velkých městech a jejich okolí musejí ročně odmítat tisíce dětí, protože pro ně nemají místo. Jedním z důvodů je i ten, že až do začátku září nikdo neví, jestli zapsané dítě do školky skutečně nastoupí. Rodiče totiž mohou dítě přihlásit do několika školek a svého potomka z těch, které nevybrali, často neodhlásí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ChinCenMetro.cz

Ačkoliv od září budou mít všechny školky povinnost přijímat tříleté děti, některé na to nemají kapacitu. Některé obce to řeší třeba tak, že rodičům přispívají na soukromou školku

Jenže se ukazuje, že některé děti bývají odmítnuty zcela zbytečně. „Jejich“ místo totiž zabírají děti, které do školky nikdy nepřijdou. Rodiče mohou podat přihlášek, kolik chtějí. Pokud je jejich dítě přijato na několik školek a rodiče nenahlásí, kterou si vybrali, jejich potomek zabírá místo i ve školách, do kterých nikdy nepřijde. Školky tak zjistí až v září, které děti k nim reálně nastoupí.  

Například v Praze 9 začátkem září ředitelky školek usedají k telefonům, volají rodičům dětí, které musely odmítnout a doufají, že zatím nenašli jinou školku. „Často se ovšem dozvědí, že už je dítě zapsané jinde, nebo se rodiče rozhodli, že si ho ještě rok nechají doma,“ říká vedoucí školského odboru Prahy 9 Martin Odehnal.

Podle Odehnala by měla vzniknout ohlašovací povinnost a následně také sankce, které by rodiče platili v případě, že by dítě ze školky neodhlásili. 

„Kdyby ministerstvo školství místo hloupostí podpořilo zavedení zápisových lístků do mateřských škol, jako je tomu u škol středních, najednou by zmizely při zápisech tisíce nepřijatých dětí,“ říká Odehnal. 

Na dotaz iDNES.cz, co si ministerstvo školství myslí o zavedení zápisových lístků, tisková mluvčí Jarmila Balážová odpověděla, že se resort podnětem bude zabývat. Potvrdila, že i letos obdrželo ministerstvo podněty od zřizovatelů mateřských škol, že nemají kapacity pro nárokově umisťované děti. Zatím však není jasné, na kolik dětí se letos místo ve školce nedostalo, údaje za letošní rok budou známy až v říjnu. 

„Dle dostupných dat a informací mezi nejohroženější oblasti z hlediska kapacit veřejných mateřských škol k pokrytí nárokové docházky dětí od tří let do zahájení povinné školní docházky patří okres Praha-východ, Praha-západ, Most, Praha či Kladno,“ říká Balážová.

Nemáte plný stav? Přijdete o dotaci

Mezitím na úřad městské části Prahy 10 zase často chodí zoufalé matky samoživitelky, které si stěžují, že musí do práce a místo pro jejich dítě ve školce není.

„Nesmírně mi to vadí, ale současná legislativa je natolik benevolentní, že jsme zcela bezradní. Místa, která se v září uvolní, ihned paní ředitelky nabízejí odmítnutým žadatelům, nebo volné místo nahlásí nám na odbor. Místa nikdy nezůstanou prázdná a neobsazená,“ líčí vedoucí školského odboru Prahy 10 Martina Mottlová.

Problém se však zdaleka netýká jen Prahy. Také ředitelky brněnských školek se mermomocí snaží místa doplnit, aby měly plný stav do doby, než musí počet dětí nahlásit ministerstvu školství, tedy ke konci září, protože neobsazením by přišly o dotaci na žáka, což jsou desítky tisíc korun ročně.

„Je to ale nezodpovědné chování rodičů a nesolidarita vůči školám i ostatním rodičům. Máme děti přijaté třeba na pět mateřských škol, kde jsou místa blokována a rodiče se rozhodují třeba až do 31. srpna, kam dítě nakonec dají,“ popisuje vedoucí odboru školství Brna-střed Petra Ondrašíková.

„I v letošním roce je to tak, že po zápisech naplněné školky se najdou takové, které mají volná místa, jež samozřejmě ihned obsadí dětmi, které původně přijaté nebyly, ale je to zbytečně zdlouhavý proces a stresující situace pro zákonné zástupce původně nepřijatých dětí,“ podotýká vedoucí školského odboru Prahy 18 Marcela Horešovská.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Rakovina ji připravila o nohu, teď se Pechová pokouší přeplavat La Manche

Plavkyně Markéta Pechová se snaží zdolat kanál La Manche (25. srpna 2019)

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz