Zeman natočí humorné spoty, Schwarzenberg potřebuje přesvědčit Moravu

  10:29aktualizováno  10:29
První krok mají prezidentští kandidáti za sebou a nyní se pečlivě chystají na ten druhý, rozhodující. Karel Schwarzenberg se chce zaměřit na moravské voliče, u kterých v prvním klání příliš neuspěl. Miloš Zeman ve spolupráci s režisérem Filipem Renčem natočí sérii humorně pojatých spotů.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se už se svými týmy připravují na druhé kolo. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zatímco Zeman bude v úterý nabírat sílu na rozhodující druhé kolo volby prezidenta, jeho tým už připravuje finále kampaně. Zemana se rozhodl podpořit hudebník Felix Slováček či bývalý kosmonaut, komunista Vladimír Remek. "K volbě pana Zemana vyzvu i já," potvrdila MF DNES herečka Jiřina Bohdalová, kterou Zeman už o víkendu označil za "skutečnou bombu závěru kampaně".

Režisér Filip Renč začne natáčet se Zemanem sérii spotů, v nichž bude expremiér "humorně glosovat" osobní i celospolečenská témata. "Scénář už máme připravený. Spoty budou určeny především na internet," řekl Renč. Videa by mohli voliči zhlédnout o víkendu.

V pondělí se v Praze sešel Zemanův volební štáb, který detailně plánoval finále kampaně. Peníze mají na starosti předseda SPOZ Vratislav Mynář a zástupce ruské firmy Lukoil v Česku Martin Nejedlý. V týmu je i někdejší mluvčí premiéra Mirka Topolánka Jana Bartošová či Zemanova dcera Kateřina.

Další člen týmu Zdeněk Štengl v pondělí řekl, že následujících čtrnáct dní bude "pořádný masakr". "Čekám svižnou a drsnou kampaň, kterou známe z Francie nebo Spojených států amerických," uvedl.

Úspěšnost kandidáta Miloše Zemana v jednotlivých okresech při prvním kole

Úspěšnost kandidáta Miloše Zemana při prvním kole prezidentské volby v lednu 2013. Mapa ukazuje, kolik procent hlasů dostal v jednotlivých okresech.

Kolik hodlá Zemanův tým investovat do kampaně, není jasné. Na transparentním účtu je necelý milion, ale Zemanova kampaň je hodně neprůhledná. Expremiér se hodlá dál držet stejných témat jako dosud: přijetí zákona o prokázání příjmu a majetku či změna volebního zákona. Chce se také zaměřit na hodně sledované předvolební debaty v televizích.

Vyrovnanost souboje o Hrad dokládá anketa MF DNES mezi stovkou významných osobností. Padesát čtyři z nich dá hlas předsedovi TOP 09. 

Schwarzenberg se zaměří na regiony, kde skončil třetí a hůř

Podle analýzy, kterou si udělal Schwarzenbergův štáb, by Zeman nyní v duelu s ministrem zahraničí získal 54 procent hlasů. "Vzali jsme si výsledky voleb a předvolební průzkumy ze začátku ledna, jak by voliči jednotlivých kandidátů, kteří nepostoupí do druhého kola, volili v případě, že by byl souboj Zeman-Schwarzenberg," řekl iDNES.cz mluvčí kampaně Marek Pražák.


Prezidentská debata se tedy nakonec koná 16.1. a 23.1. ovšem ve změněných časech,a to 16.1. ve 14:00 a 23.1. v 17:00.

Co čeká soupeře o Hrad

  • středa, 16. 1., 14:00 - Debata v ČRo 1 - Radiožurnál 
  • čtvrtek 17. 1., 20:00 - Debata v České televizi (ČT1 a ČT24)
  • úterý 22. 1., 16:00 - Debata MF DNES a iDNES.cz, Národní technická knihovna v Praze, přímý přenos na iDNES.cz
  • středa 23. 1., 17:00 - Debata v ČRo 1 - Radiožurnál
  • čtvrtek 24. 1., 20:00 - Debata v České televizi (ČT1 a ČT24)

"Udělali jsme si z toho analýzu a vyšlo nám, že bohužel to pro nás není moc příznivé. Na základě toho musíme makat a velmi aktivně pracovat a zaměřit se hlavně na regiony, kde Karel Schwarzenberg skončil na třetím, čtvrtém místě," dodal Pražák.

Hlavní dvě cílové skupiny, na něž se ministr hodlá zaměřit, jsou nerozhodnutí voliči a lidé, kteří Zemana nevolili v prvním kole, ale ve druhém kole ho chtějí podpořit spíše než Schwarzenberga. "U těch vidíme možnost, že bychom je chtěli ještě přesvědčit," řekl Pražák.

Schwarzenberg v pondělí stihl jen poradu s volebním týmem. Jinak úřadoval na ministerstvu. Jako kandidát má však jasno v tom, že musí dobýt Moravu, kde jej v prvním kole Zeman "válcoval". "Na 90 procent pojedeme v pátek do Olomouce. Model kampaně vymýšlíme. Zatím stanovujeme, že pátek, sobota, neděle, pondělí budou dny, kdy můžeme vést kampaň. Ve zbytku dní se tomu bude Karel věnovat večer. Má jako politik velmi nabitý program," uvedl pro MF DNES Pražák.

Úspěšnost kandidáta Karla Schwarzenberga v jednotlivých okresech při prvním

Úspěšnost kandidáta Karla Schwarzenberga v jednotlivých okresech při prvním kole prezidentské volby v lednu 2013

Schwarzenberg má vše o to těžší, že na rozdíl od důchodce Zemana chodí normálně do práce. V úterý například přijme gruzínskou ministryni zahraničí. Do voleb ho čeká i návštěva Bruselu a nejspíš ještě další zahraniční cesta. Šéf diplomacie je navíc zároveň poslancem, takže bude muset sedět na schůzi Sněmovny, až se bude ve čtvrtek hlasovat o nedůvěře vládě.

Volba prezidenta

Také on by měl v příštích dnech se svým týmem natáčet volební klip pro druhé kolo. Je však pravda, že kníže už dokázal uspět v prvním kole s kampaní na poslední chvíli, takže je možné, že podobnou taktiku zopakuje a všechno dožene příští týden.

Kandidáty čeká i další porce rozhlasových a televizních debat. Česká televize chystá ve čtvrtek prezidentský duel v pražském Divadle Hybernia, kam se vejde 450 diváků, a 24. ledna na stejném místě prezidentské finále.

Otázky televize kandidátům dopředu neprozrazuje, takže si nemohou odpovědi připravit. "Oba kandidáti dostanou pouze rámcové tematické okruhy, nikoli konkrétní otázky. Moderovat bude opět Václav Moravec," informoval dramaturg předvolebního vysílání ČT Čestmír Franěk. Rozhlasovou debatu ve středu v poledne už kníže podle mluvčí Radiožurnálu Radky Mozgové zrušil, protože ho neuvolní ze zasedání vlády. "Hledáme náhradní termín," uvedla Mozgová.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

O událostech roku 89 promluví v Rozstřelu studentský vůdce Šimon Pánek

Šimon Pánek byl roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců Sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před...

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

Výbuch granátu při výcviku ve Vyškově zranil tři vojáky, jednoho těžce

Zranění utrpěli tři vojáci, kteří byli na výcviku v hodu granátem ve vojenském prostoru Březina u Vyškova. Jeden z nich...

Demonstranti podpořili Kurdy, petice žádá o ekonomické sankce vůči Turecku

Uvalení ekonomických sankcí vůči Turecku kvůli jeho agresi v Sýrii namířené proti tamním Kurdům požaduje od české vlády...

Najdete na iDNES.cz