Prezidentův kancléř Mynář půjde před Vánocemi k soudu. Pře se o prověrku

  18:27aktualizováno  18. prosince 11:28
Ještě před koncem letošního roku začne Městský soud v Praze projednávat žalobu hradního kancléře Vratislava Mynáře, v níž napadá Národní bezpečnostní úřad kvůli tomu, že mu neudělil bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně. Soudkyně Karla Cháberová nařídila jednání na 19. prosince.

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v diskusním pořadu Rozstřel. (20. listopadu 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Termín jednání soudu potvrdila portálu iDNES.cz mluvčí soudu Markéta Puci. „Termín jednání je určen na 19. prosince,“ uvedla a doplnila, že datum se může ještě změnit. Advokát Mynáře Lukáš Trojan podle mluvčí podal žádost o odročení z důvodu kolize. „Je tedy možné, že se to o pár dní posune, zatím ale nic rozhodnuté nebylo a uvedené datum platí,“ doplnila Puci. 

Soud odročen

Městský soud v Praze odročil termín jednání na 28. ledna 2019. (aktualizace 18. 12. 2018)

„Náš správní úsek je velmi zatížen. Podle soudního řádu projednáváme věci v pořadí, v jakém přišly na soud. Byť to může vypadat, že je tento případ zásadní, tak nemá právo na přednostní projednání, jako jsou například věci týkající se azylu,“ vysvětlila mluvčí důvod, proč Městský soud v Praze začal věc projednávat až nyní, přestože je žaloba u něj evidována od ledna 2016. 

V té době totiž šéf prezidentské kanceláře neuspěl s rozkladem u NBÚ, který mu v roce 2015 neudělil bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné a obrátil se proto na soud. 

Svou roli v celém případu hraje i Miloš Zeman, který na podzim v roce 2013 uvedl, že pokud hradní kancléř prověrku nedostane, bude si muset shánět někoho jiného. „Buď ji (prověrku) dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného,“ pronesl tehdy. 

Bezpečnostní prověrka

  • Jejím smyslem je ověřit bezpečnostní způsobilost osob, které budou vykonávat takzvanou citlivou činnost, tedy práci s utajovanými informacemi, jejichž vyzrazení by mohlo ohrozit zájmy republiky.
  • Vydání dokladu o bezpečnostní způsobilosti může získat jen svéprávná osoba starší 18 let, která je trestně i osobnostně způsobilá a spolehlivá.
  • Bezpečnostní prověrku uděluje Národní bezpečnostní úřad v různých variantách lišících se stupněm utajení dle rizika při případném vyzrazení informací:

  1. Stupeň utajení „Vyhrazené“
  2. Stupeň utajení „Důvěrné“
  3. Stupeň utajení „Tajné“
  4. Stupeň utajení „Přísně tajné“

Ovšem jak se kancléři nedařilo získat prověrku, začal mírnit své rezolutní ultimátum i prezident, který uvedl, že počká, jak dopadne Mynářův rozklad, a také že by mu našel na Hradě jiné důstojné místo. 

Redakce iDNES.cz v této věci kontaktovala mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, který uvedl, že dotazovat se na to, zda by pan Mynář zůstal na své pozici i v případě neúspěchu své žaloby, je předčasné. 

Mluvčí prezidenta také navíc v úterý informoval o tom, že Zeman přijal na Hradě Jiřího Langa, ředitele NBÚ, proti které Mynář vede spor. Podle Ovčáka byly předmětem setkání aktuální úkoly NBÚ. 

11.prosince 2018 v 15:00, příspěvek archivován: 11.prosince 2018 v 15:16

Pan prezident dnes na Hradě přijal Jiřího Langa, ředitele NBÚ a ředitele BIS v letech 2003 - 2016. Obsahem setkání byly aktuální úkoly NBÚ. Prezident republiky zároveň ocenil práci všech kvalitních příslušníků našich zpravodajských služeb, kteří hájí české národní zájmy.

Sám Vratislav Mynář na dotazy redakce zatím nereagoval. Kancléřem Hradu se stal jen týden po Zemanově prezidentské inauguraci v březnu 2013 a nemá prověrku nejvyššího stupně přísně tajné. Poté, co si o ni na konci roku 2013 požádal, připomněl, že ze zákona prověrku nejvyššího stupně prověření k výkonu své funkce nepotřebuje. 

Podle odborníků však absence prověrky kancléře v praxi limituje. Ukázalo se to například, když měla česká delegace vyrazit na summit NATO do Velké Británie. Mynář by musel zůstat při jednáních za dveřmi. Kancléř poté reagoval, že se summitu účasnit ani neplánoval.

Kauza prověrky hradního kancléře v roce 2015:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vyšel po 11 letech z vězení, kde byl za sexuální delikt. Mstitel si počkal

Násilí (ilustrační foto)

Pobyl si na svobodě sotva měsíc, když ho zasáhly kulky. Ital si předtím odseděl jedenáct let za mřížemi za sexuální...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Další z rubriky

Rath přišel k soudu s transparentem. Začalo líčení v další části jeho kauzy

U Krajského soudu v Praze začal proces v další větvi případu Davida Ratha...

U Krajského soudu v Praze začalo v úterý dopoledne jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského...

Sníh a vítr nadále komplikují život v Česku. Zavíraly se silnice i tratě

Policisté jedou k nehodě, která 14. ledna 2019 blokovala provoz na silnici u...

Sníh a silný vítr v pondělí opět zablokovaly silnice i železnice a přerušily dodávky proudu. Téměř šestnáct tisíc...

Hackeři prodávají e-maily i hesla politiků a vysokých úředníků za pár korun

Údajní hackeři v pondělí zveřejnili další sadu e-mailů ze soukromé schránky...

V hackerské databázi se objevily e-maily s hesly českých ministerských úředníků, politiků či pracovníků justice. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz