Prezidentův kancléř Mynář půjde před Vánocemi k soudu. Pře se o prověrku

  18:27aktualizováno  18. prosince 11:28
Ještě před koncem letošního roku začne Městský soud v Praze projednávat žalobu hradního kancléře Vratislava Mynáře, v níž napadá Národní bezpečnostní úřad kvůli tomu, že mu neudělil bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně. Soudkyně Karla Cháberová nařídila jednání na 19. prosince.

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v diskusním pořadu Rozstřel. (20. listopadu 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Termín jednání soudu potvrdila portálu iDNES.cz mluvčí soudu Markéta Puci. „Termín jednání je určen na 19. prosince,“ uvedla a doplnila, že datum se může ještě změnit. Advokát Mynáře Lukáš Trojan podle mluvčí podal žádost o odročení z důvodu kolize. „Je tedy možné, že se to o pár dní posune, zatím ale nic rozhodnuté nebylo a uvedené datum platí,“ doplnila Puci. 

Soud odročen

Městský soud v Praze odročil termín jednání na 28. ledna 2019. (aktualizace 18. 12. 2018)

„Náš správní úsek je velmi zatížen. Podle soudního řádu projednáváme věci v pořadí, v jakém přišly na soud. Byť to může vypadat, že je tento případ zásadní, tak nemá právo na přednostní projednání, jako jsou například věci týkající se azylu,“ vysvětlila mluvčí důvod, proč Městský soud v Praze začal věc projednávat až nyní, přestože je žaloba u něj evidována od ledna 2016. 

V té době totiž šéf prezidentské kanceláře neuspěl s rozkladem u NBÚ, který mu v roce 2015 neudělil bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné a obrátil se proto na soud. 

Svou roli v celém případu hraje i Miloš Zeman, který na podzim v roce 2013 uvedl, že pokud hradní kancléř prověrku nedostane, bude si muset shánět někoho jiného. „Buď ji (prověrku) dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného,“ pronesl tehdy. 

Bezpečnostní prověrka

  • Jejím smyslem je ověřit bezpečnostní způsobilost osob, které budou vykonávat takzvanou citlivou činnost, tedy práci s utajovanými informacemi, jejichž vyzrazení by mohlo ohrozit zájmy republiky.
  • Vydání dokladu o bezpečnostní způsobilosti může získat jen svéprávná osoba starší 18 let, která je trestně i osobnostně způsobilá a spolehlivá.
  • Bezpečnostní prověrku uděluje Národní bezpečnostní úřad v různých variantách lišících se stupněm utajení dle rizika při případném vyzrazení informací:

  1. Stupeň utajení „Vyhrazené“
  2. Stupeň utajení „Důvěrné“
  3. Stupeň utajení „Tajné“
  4. Stupeň utajení „Přísně tajné“

Ovšem jak se kancléři nedařilo získat prověrku, začal mírnit své rezolutní ultimátum i prezident, který uvedl, že počká, jak dopadne Mynářův rozklad, a také že by mu našel na Hradě jiné důstojné místo. 

Redakce iDNES.cz v této věci kontaktovala mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, který uvedl, že dotazovat se na to, zda by pan Mynář zůstal na své pozici i v případě neúspěchu své žaloby, je předčasné. 

Mluvčí prezidenta také navíc v úterý informoval o tom, že Zeman přijal na Hradě Jiřího Langa, ředitele NBÚ, proti které Mynář vede spor. Podle Ovčáka byly předmětem setkání aktuální úkoly NBÚ. 

11.prosince 2018 v 15:00, příspěvek archivován: 11.prosince 2018 v 15:16

Pan prezident dnes na Hradě přijal Jiřího Langa, ředitele NBÚ a ředitele BIS v letech 2003 - 2016. Obsahem setkání byly aktuální úkoly NBÚ. Prezident republiky zároveň ocenil práci všech kvalitních příslušníků našich zpravodajských služeb, kteří hájí české národní zájmy.

Sám Vratislav Mynář na dotazy redakce zatím nereagoval. Kancléřem Hradu se stal jen týden po Zemanově prezidentské inauguraci v březnu 2013 a nemá prověrku nejvyššího stupně přísně tajné. Poté, co si o ni na konci roku 2013 požádal, připomněl, že ze zákona prověrku nejvyššího stupně prověření k výkonu své funkce nepotřebuje. 

Podle odborníků však absence prověrky kancléře v praxi limituje. Ukázalo se to například, když měla česká delegace vyrazit na summit NATO do Velké Británie. Mynář by musel zůstat při jednáních za dveřmi. Kancléř poté reagoval, že se summitu účasnit ani neplánoval.

Kauza prověrky hradního kancléře v roce 2015:

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Profese exekutora si lidé váží nejméně. Stejně jako politika, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Šest z deseti lidí se domnívá, že současný výběr exekutora je špatný, a podle 69 procent lidí by ho měl přidělovat stát...

Skočil do rozbouřené řeky, aby zachránil tonoucího. Policista získal ocenění

Policista Tomáš Kocmánek získal ocenění za pomoc muži, kterého unesl silný...

Profesionálové i laici, kteří často za dramatických okolností pomohli k záchraně lidských životů, na Pražském hradě ve...

Najdete na iDNES.cz