Pošlete děti do práce, provokuje Čechy osvětová kampaň

  16:49aktualizováno  16:49
Zlobí vaše dítě? Vyberte mu práci z databáze, ať se zbaví hyperaktivity a vydělá na hračky. Letáky s touto nabídkou v blízkosti škol a hřišť šokovaly řadu rodičů. Záhy se k nim ale přihlásila nezisková organizace NaZemi. Její kampaň má Čechy přimět, aby se více zajímali o původ zboží, které kupují.

Organizace NaZemi chce kampaní upozornit na problematiku dětské práce v rozvojových zemích. | foto: NaZemi

Co je to "Fair trade"?

Fair trade je obchodní partnerství založené na dialogu, transparentnosti a úctě, jehož cílem je větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Přispívá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší obchodní podmínky a chrání práva drobných výrobců a pěstitelů – především v rozvojových zemích. Organizace Fair trade (podporované spotřebiteli) aktivně podporují výrobce i osvětu a prosazují změny v pravidlech a ve způsobech konvenčního mezinárodního obchodu.

Zdroj: Wikipedia.org

Letáčky propagovaly web praceprodeti.cz, na kterém si rodiče mohli pro své dítě vybrat konkrétní práci. Databáze zaměstnání ale nefungovala. V pondělí už se zájemci "proklikli" přímo na web neziskové organizace NaZemi, která se zaměřuje na fair trade.

"Šlo nám o to, aby se lidé zamysleli nad tématem dětské práce. Může se jim zdát vzdálené, ale když to vezmou přes vlastní dítě, jestli jim to připadá normální, aby pracovalo, tak nám přišlo, že by je to mohlo zaujmout," uvedla mluvčí sdružení Gabriela Štěpánková. 

Otázky kampaň rychle vzbudila i mezi čtenáři iDNES.cz. "Nevím, jestli je to jen nějaký vtip, nebo co, ale dost mě to zneklidnilo. Je u nás možné zaměstnávat děti? A od kolika let?" napsala Kateřina z pražské Krči, která na leták narazila před mateřskou školkou.

Velmi podobně reagoval i Ludvík z Prahy. "Nevím, zda jde o nepovedený vtip, nebo o realitu, ale myslel jsem, že žijeme v civilizované společnosti, která práci dětí (aspoň do 15) zakazuje," uvedl.

Organizace NaZemi chce kampaní upozornit na problematiku dětské práce v
Organizace NaZemi chce kampaní upozornit na problematiku dětské práce v

Kampaň, která bude pokračovat inzercí v médiích a plakáty ve vlacích, má lidi vybídnout, aby více zjišťovali, co vlastně kupují. "Řada zboží, které se tady prodává, ať je to káva, čaj, elektronika, mobily nebo oblečení, tak v rozvojových zemích vyrábějí děti," uvádí Štěpánková.

Podle organizace NaZemi denně pracuje zhruba 215 milionů dětí od 4 do 15 let. Většina z nich nepobírá mzdu, u poloviny dětí dochází k trvalým fyzickým nebo psychickým následkům. Zhruba 12 milionů z nich pracuje v otrockých podmínkách.

K dětské práci dochází především v rozvojových zemích jako je Čína, Uzbekistán, Vietnam, Indie, Bangladéš, Pobřeží slonoviny, Ghana, Keňa či Kostarika. Na území dnešního Česka bylo zaměstnávání dětí mladších dvanácti let zakázáno v roce 1903.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz