Hejtmanka porušila své předpisy, když zaúkolovala agenturu blízkou Zimolovi

  0:01aktualizováno  0:01
Kontroverze kolem kampaně proti kůrovci pokračují. Jihočeský kraj 2,1 milionu vyplatil bez řádného tendru agentuře, která dříve pracovala pro exhejtmana Jiřího Zimolu. Předtím úřad zakázku ututlal, takže se o ni nemohly přihlásit firmy, které sám neoslovil. Hejtmanka a spolustranička Zimoly Ivana Stráská nyní tvrdí, že o tom rozhodla jen ona sama. Hrubě tím ovšem porušila předpisy vlastního úřadu.

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Agitace Jihočeského kraje, která lidi přesvědčuje, že Šumava kvůli kůrovci umírá, nejdřív rozezlila experty. Ti upozorňují, že podle vědeckých studií se les naopak obnovuje a hejtmanství za veřejné peníze šíří dezinformace.

Nyní navíc dále rostou pochybnosti o tom, jak se k zakázce rok před krajskými volbami dostala firma, která dříve žehlila v médiích image Jiřího Zimoly po skandálu kolem podezřelého pořízení jeho luxusní chalupy na Lipně.

Vše jsem podepsala jen já, tvrdí hejtmanka

MF DNES už dříve zjistila, že hejtmanství obešlo své vlastní směrnice a poptávku nezveřejnilo na internetu, což jinak u milionových zakázek paragrafy nařizují. Mohly se tak přihlásit jen společnosti, které se o příležitosti získat dva miliony dozvěděly přímo od hejtmanství.

Výjimku pro utajení zakázky musel podle předpisů schválit radní pro veřejné zakázky Antonín Krák (ČSSD), blízký přítel Zimoly, který s ním jezdí na hory. 

Hejtmanka a spolustranička Zimoly Ivana Stráská ovšem v úterý začala MF DNES tvrdit, že o utajení zakázky rozhodla jen ona sama.

Fotogalerie

„Nedopatřením na odboru veřejných zakázek byl opomenut podpis radního Kráka, který byl v té době na dovolené. Tuto skutečnost jsme zjistili až dnes, omlouváme se tedy za chybnou komunikaci příslušného zaměstnance ze včerejšího dne i za jeho pochybení,“ dementovala Stráská předchozí vyjádření vlastní mluvčí.

Ta po třech dnech mlžení o den dříve uvedla, že povolení k utajení zakázky podepsali dva krajští radní, jak směrnice vyžaduje. Na dotaz, kdo byl tím druhým, ovšem už neodpověděla.

Hrubé porušení předpisů

„Zadání veřejné zakázky jsem jako gesční radní podepsala já,“ připustila ale v úterý v podvečer nakonec Stráská.

Hejtmanka se tak svým vyjádřením přiznala k tomu, že při zadávání dvoumilionové zakázky nedodržela závazné předpisy vlastního úřadu, které spolupodpis utajení tendrů radním pro veřejné zakázky striktně vyžadují.

„Směrnici jsme neporušili my, chybu udělal úředník tím, že zapomněl zakázku dát podepsat. Samozřejmě že to budeme řešit,“ dodala hejtmanka.

Zimola: o ničem nevím

Zimola, který na hejtmanství už nepůsobí, popírá, že by jeho spolustraníci zadali krajskou kampaň „jeho“ agentuře vědomě.

Hejtmanství platilo miliony za kampaň proti kůrovci PR agentuře pracující pro Zimolu

„Žádná má spolupráce s agenturou už nejméně rok neexistuje a nijak jsem se nepodílel na výběru dodavatele kampaně, o níž píšete,“ ohradil se exhejtman. V řadách jihočeské ČSSD se čile spekuluje o tom, že se za rok v krajských volbách bude chtít na post hejtmana opět vrátit.

Opozice celý průběh kontroverzní kampaně označuje za vrchol drzosti. „Je to nebetyčná prasárna. Rada obešla závazné směrnice. Zastupitelé o kampani vůbec nevěděli. Výjimky jsou určené pro akutní situace či havárie. To rozhodně zaplacení PR kampaně proti kůrovci není,“ vyjádřila se například za zastupitelský klub ODS Lucie Kozlová.

Hejtmanství tvrdí, že oslovilo tři agentury. Nabídku podaly jen dvě. Bez daně přitom krajem předem stanovená předpokládaná cena kampaně skončila těsně pod dvoumilionovým limitem, za kterým by se na soutěž už vztahovaly striktní regule zákona o veřejných zakázkách a žádné utajení by tak nebylo možné.

Tajili jsme to, aby kampaň nezbořili

Stráská se zároveň pokouší vysvětlit, proč vůbec zakázku na PR služby potřebovala utajit. Tím omezila konkurenci a přihrála kampaň agentuře blízké Zimolovi. 

„Vyzvali jsme tři agentury k předložení cenových nabídek napřímo proto, aby nám výběrové řízení předem ‚nezbořily’ subjekty, které nemají na veřejné diskusi o tomto tématu zájem,“ stojí v prohlášení, které včera kraj zveřejnil.

Kůrovec vs. moderní technologie: drony ukážou lesníkům napadené stromy

Koho tím přesně myslí, není jasné. Jisté ovšem je, že šířením zvěstí o umírání Šumavy jde kraj proti drtivé většině expertů. 

„Jihočeský kraj by se měl za tuto kampaň stydět. Hodně. Je to ryzí manipulace, v místech kůrovcové kalamity dochází k velmi rychlé obnově a neexistuje výzkum, který by naznačoval to, co se snažíte nabalamutit veřejnosti,“ komentoval to dříve například vedoucí Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity Bohuslav Binka. 

Za veřejné peníze proti národnímu parku i ministerstvu

Kraj se navíc za veřejné peníze pustil do otevřeného střetu s vedením Národního parku Šumava i ministerstvem životního prostředí (MŽP). V pátek hejtmanství oznámilo, že na Správu NP Šumava a MŽP podalo žalobu. Tvrdí, že bylo s obcemi vyloučeno z jednání o rozdělení parku na čtyři zóny.

Ochranáři situaci pozorují s úžasem. „Jedním, dnes už jasně vyvráceným mýtem je, že pokud se v bezzásahových zónách nebude aktivně zasahovat proti kůrovci, Šumava uschne – zůstane tu pouze poušť nebo mrtvá krajina. Jak prokazují dlouhodobé průzkumy a sledování, není tomu tak. Uschlé horní stromové patro dává prostor životu malých stromků, které v podrostu už rostly, a také novým semenáčkům smrků, buků, ale i dalších dřevin – javorů, bříz nebo jeřábů,“ říká mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

Podle smlouvy, kterou má MF DNES k dispozici, kampaň kritizovanými příspěvky na facebookové stránce rozhodně neskončí. Za veřejné peníze má vzniknout mimo jiné i logo kampaně, speciální webové stránky nebo videa, která se budou promítat na obrazovkách v jihočeských nemocnicích. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Najdete na iDNES.cz